کد مطلب:  38720  درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
نژاد گربه بیریتیش

نژاد گربه بیریتیش

گربه بیریتیش یکی از نژادهای گربه است که از محبوبیت زیادی نیز برخوردار است. برای آشنایی با نژاد گربه بیریتیش...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

گربه بیریتیش یکی از نژادهای گربه است که از محبوبیت زیادی نیز برخوردار است. برای آشنایی با نژاد گربه بیریتیش این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید.نژاد گربه بیریتیش

منشأ گربه های موکوتاه انگلیسی به قرن اول بعد از میلاد مسیح بر می گردد. آنها یکی از گربه های باستانی شناخته شده در جهان هستند. این باور وجود دارد که رومی ها با فتح بریتانیا گربه های اهلی مصری را به آنجا بردند وطی قرن ها اختلاط با گربه های محلی نسل های حاصل، به گربه های بزرگ و تنومند تبدیل شدند که پوشش مویی کوتاه ولی ضخیم داشتند تا بتوانند شرایط آب و هوایی جزایر بریتانیا را تحمل کنند. گربه مو کوتاه انگلیسی امروزی در اصل از شکل ابتدایی خود فاصله خیلی زیادی گرفته است.

در دهه 1880 میلادی با گسترش صادرات گربه پرشین و سایر نژاد های مو بلند، گربه مو کوتاه انگلیسی طرفداران خود را از دست داد و پرورش دهندگان برای جبران ضرر و زیانی که به آنها می رسید، گربه مو کوتاه انگلیسی را با پرشین ترکیب کردند و گربه مو بلند انگلیسی را به وجود آوردند.

خصوصیات ظاهری گربه بیریتیش

رنگ غالب این گربه ها خاکستری است. یک گربه نر بالغ انگلیسی دارای غبغب بزرگ و بدنی با پوشش متراکم است. گربه ای عضلانی با سینه ای پهن وپاهای قطور که دارای پنجه های گرد است و دم نوک گردی هم دارد. این گربه ها سر بزرگ و گردی دارند که این حالت، آنها را از سایر نژاد ها متمایز می نماید.

پوزه بریتیش ها کوتاه است و گونه های صافی دارند (به خصوص در نر های بالغ که غبغب برجسته ای درآنها شکل گرفته است). چشم ها بزرگ و گرد هستند که در گربه های بریتیش خاکستری و یا نارنجی- مسی رنگ بوده و در سایرین بسته به رنگ پوشش متفاوت است.

رنگ چشم ها باید شفاف باشد و زمینه ای به رنگ طلایی- مسی داشته باشد. در مورد بریتیش های سفید استثنائاتی وجود دارد و چشم ها آبی یا طلایی هستند. در بعضی موارد پوشش گربه ها نقره ای می باشد. یکی از ویژگی هایی که آنها را متمایز می کند حالت لبخند مانندی است که صورت آنها به خود گرفته است. سایز گوش ها متوسط است که در قاعده پهن می باشند.

در مقایسه با سایر نژاد های گربه، دیرتر بالغ می شوند و در سن 3 سالگی از نظر فیزیکی به طور کامل رشد کرده اند. نر های این نژاد ها از ماده ها بزرگ تر است و تفاوت اندازه بین آنها نسبت به سایر نژاد ها بیشتر به چشم می خورد. میانگین وزن نرها 5 تا 10 کیلوگرم و میانگین وزن ماده ها 5 تا 7 کیلوگرم گزارش شده است. مانند بسیاری از نژاد ها نرها غبغب برجسته ای دارند که آنها را از ماده ها متمایز می کند.

پوشش و رنگ گربه بیریتیش

پوشش بریتیش مو کوتاه یکی از ویژگی های معرف این نژاد است به طوری که بسیار متراکم بوده اما فاقد پوشش زیرین می باشد. بنابراین بافت آن بیشتر از آنکه پشمی باشد به صورت مخمل خواب دار است که هنگام راه رفتن به صورت کرک های ترد در طول بدن گربه حرکت می کند. گرچه بریتیش آبی آشناترین سویه می باشد اما بریتیش های موکوتاه در سایر رنگ ها و طرح ها نیز گسترش یافته اند. مشکی، آبی، سفید، نارنجی، کرم، نقره ای، طلایی و اخیراً دارچینی و حنایی نیز توسط استاندارد های رسمی شناخته شده اند. طلایی سایه دار، خاکستری، خاکستری دو رنگ، دورنگ کرم سفید، سیاه و سفید، کرم خاکستری مخلوط.

نژاد گربه بیریتیش
نژاد گربه بیریتیش

خلق و خو گربه بیریتیش

آنها گربه های سخت گیری نیستند اما بسیار باوقار می باشند. فعالیت و بازیگوشی آنها به اندازه سایر گربه ها نیست ولی مهربان هستند و خود را وقف صاحبانشان می کنند که این ویژگی سبب می شود گربه مورد علاقه آموزش دهندگان حیوانات شوند.

آنها قدرت یادگیری بالایی دارند و بسیار مطیع هستند. گفته شده که گربه های مو کوتاه انگلیسی به بانمکی و خونسردی یک گربه پرشین می مانند که هوش و استعداد گربه های اروپایی را نیز دارا می باشند. گربه این نژاد از اتاقی به اتاق دیگر شما را دنبال می کند تا سرانجام جایی کنار شما بنشیند. با بچه ها وسایر حیوانات خانگی کنار می آیند و می توانید با اطمینان آنها را کنار هم بگذارید زیرا مقدار قابل توجهی از تقابلات فیزیکی را تحمل می کنند ولی دوست ندارند کسی آنها را بغل کند یا جایی ببرد.

گربه های این نژاد به حداقل نظافت روزانه نیاز دارند و با نگهداری در خانه، کنار می آیند هرچند می-توانند به علت جیره نامناسب چاق شوند. بریتیش مو کوتاه گربه ای فوق العاده برای افراد شاغل می باشد زیرا زمانی که صاحبشان در خانه نیست خوشحال و تنبل گوشه ای می نشینند! جایی را به هم نمی ریزند و به همراهی حیوان دیگری نیاز ندارند گرچه از بودن گربه بریتیش دیگری که با آن سازش دارند، لذت می برند. گربه های این نژاد، زیاد پر سر و صدا نیستند اما برای ارتباط برقرار کردن با صاحبشان میو میو می کنند، به خصوص زمانی که گرسنه هستند و غذایشان در حال اماده شدن است! بعضی از آنها دوست دارند بغلشان کنید ولی اکثر آنها ترجیح می دهند روی زمین باشند و آنها را آهسته نوازش کنید تا اینکه آنها را بلند کنید!

مراقبت روزانه گربه بیریتیش

گربه مو کوتاه انگلیسی به شانه کردن مداوم نیازی ندارند؛ زیرا موهای آنها به آسانی گره نمی خورد و نمدی نمی شود. به هر حال توصیه می شود که پوشش مویی آنها را هر از گاهی شانه شود به خصوص در طول زمانی که مو به صورت فصلی ریزش دارد؛ زیرا در این مواقع ریسک تشکیل هربال (توپ مویی) در آنها بیشتر می شود.

آنها به ازای هر کیلوگرم از وزن بدنشان احتیاج به 70 کیلو کالری انرژی دارند؛اما در هر صورت گربه های عقیم شده و آنهایی که همیشه در خانه هستند در خطر چاقی مفرط می باشند؛ بنابراین باید مواظب جیره غذایی آنها بود. تمیز کردن گوش ها نیز دو هفته یک بار نیز الزامی است.

سلامت گربه بیریتیش

کمیته نژادهای بریتانیا این نژاد را با طول عمر بالا (حدود 14 تا 20سال) معرفی می کند، بیماری خاصی که می تواند بیش از هر بیماری دیگر در این نژاد مشکل ایجاد کند کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک قلب می باشد. هچنین ریسک ابتلای این نژاد به کلیه پلی کیستیک نیز بالاست.

گربه های مو کوتاه انگلیسی طی زمان ها تمامی سختی ها را تحمل کرده اند و این مسئله باعث شکل گیری شخصیت محکم و تحمل بالای آنها شده است. بریتیش مو کوتاه یکی از بزرگترین نژاد های گربه است که از میان دو جنس، گربه های نر بزرگتر هستند. آنها در هر زایمان 3 تا 5 بچه گربه به دنیا می آورند و گربه مادر از آنها به خوبی نگهداری می کند.

: برای دریافت مشاوره درباره نژاد گربه بیریتیش فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «نژاد گربه بیریتیش» در کادر زیر بنویسید :

5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید