کد مطلب:  6050 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
13 رجب ، ولادت حضرت امام علی علیه السلام

13 رجب ، ولادت حضرت امام علی علیه السلام

امام علی(ع) امام اول شیعیان و خلیفه‏ی چهارم، در سیزدهم رجب سال 30 عام الفیل در دورن خانه ‏ی كعبه به دنیا آمد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

تاریخ ولادت امام علی (ع) برابر 13 رجب سال 30 عام الفیل و برابر با سال 569 تا 570 میلادی می باشد. پدرش ابوطالب (عبدمناف) پسر عبدالمطلب و مادرش فاطمه دختر اسد بن هاشم است.

ابوالحسن، ابوتراب، ابوالحسین، ابوالرَّیحانَتَین از جمله کنیه ‏های آن امام و امیرالمؤمنین، ولی اللَّه، اسداللَّه، مرتضی، وصی، یعسوب الدین، حیدر، کرار و... از القاب آن سرور می‏باشد.

13 رجب ، ولادت حضرت امام علی علیه السلام
13 رجب ، ولادت حضرت امام علی علیه السلام

آسمونی: حضرت علی(ع) از دوران کودکی، تحت تعلیم و تربیت حضرت محمد(ص) قرار گرفت و اولین مردی بود که اسلام آورد. آن امام همام به جز غزوه‏ی تبوک، در تمامی غزوات و جنگ‏های پیامبر اکرم(ص) حضور داشت و همواره در رنج‏ها و سختی‏ها، یاور و حامی پیامبر بزرگ اسلام بود.

امام علی (ع) در هجدهم ذی‏حجّه‏ی سال یازدهم هجری، در محلی به نام غدیر خُم، به امر خدا و از طرف پیامبر به رهبری امت اسلامی پس از رسول اکرم(ص) برگزیده شد و پس از بیعت مردم، امیرالمؤمنین لقب گرفت.

اما پس از رحلت پیامبر(ص) این امر مُهم اجرا نگردید و خلافت به دست ابوبکر افتاد. سی‏وسه سال از عمر مبارک امام علی در کنار رسول خدا(ص)، بیست و پنج سال پس از رحلت آن حضرت در خانه‏ نشینی و در حدود پنج سال نیز در خلافت سپری شد.

نظر خود را درباره «13 رجب ، ولادت حضرت امام علی علیه السلام» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید