کد مطلب: 36200 درج نظر
جستجوی اموات بهشت زهرا

جستجوی اموات بهشت زهرا

جستجوی متوفی و پیدا کردن اموات در بهشت زهرا گاهی برای بازماندگان اموات دردسرساز و سخت می شود، لذا بهترین راه جستجوی قبر در بهشت زهرای تهران است
زمان مطالعه: 4 دقیقه

جستجوی اموات بهشت زهرا

بهشت زهرا (سلام الله علیها)، تنها آرامستان فعال شهر تهران، یکی از مراکز خدماتی و تحت پوشش حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری تهران میباشد که با وجود اساسنامه و آیین نامه های مالی و اداری مصوب، با نظارت هیئت مدیره ای مرکب از مدیران شهرداری تهران و به ریاست معاون خدمات شهری شهرداری بصورت بازرگانی اداره می‌شود. بر این اساس و با توجه به اینکه آمار فوت شدگان در بهشت زهرای تهران روز به روز بیشتر می شود. جستجو برای بازماندگان نسبت به گذشته به روش سنتی دشوارتر شده است.

برای جستجوی اموات بهشت زهرا میتوانید وارد سایت سازمان بهشت زهرا شوید و متوفی مورد نظر را جستجو کنید، برای سهولت امر کافیست تنها نام و نام خانوادگی فرد فوت شده را وارد سیستم جستجو اموات بهشت زهرا کنید تا تمام مشخصات او را بیابید.

جستجوی اموات بهشت زهرا 

 

آدرس و  تلفن بهشت زهرا

- تلفن : ( 51633000-021 )  و  ( 9 - 55201031-021 )
- نمابر: 55201535
- آدرس : تهران-جاده قدیم قم-سازمان بهشت زهرا(س)
- صندوق پستی: 4355/18745
- پست الکترونیک : info.beheshtezahra@tehran.ir
- شماره پیام کوتاه : 30004238

 

بهشت زهرا (سلام الله علیها) در حال حاضر بالغ بر یک میلیون و چهار هزار متوفی مدفون می‌باشد که از تاریخ دفن اولین مرده در آن بیش از 40 سال می گذرد. تدفین ابدان مطهر شهیدان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در قطعات شهدا، وضعیت این آرامستان را به حالت خاصی تغییر داده و این به مکانی مقدس در باورها و فرهنگ مردم قدرشناس تهران و ایران تبدیل شده است. امروز بهشت زهرا (سلام الله علیها) از رهگذر رایحه دل انگیز شهیدان سرافراز و فضای روحانی آستان مقدس امام شهیدان بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) جایگاهی عظیم در فرهنگ ملت ایران یافته است. از سویی دیگر روند رو به رشد شهرنشینی و رشد وتوسعه تهران به کلانشهر چند میلیونی تهران بزرگ و وجود تنها یک آرامستان در این شهر اهمیت این را در برنامه ریزیهای شهری دوچندان نموده، به طوریکه شهردار تهران در برنامه های خود برای کلانشهر تهران در نظر دارد به منظور جلوگیری از تردد بی رویه شهروندان در ایام سال به جنوبی ترین نقطه شهر، و دسترسی آسان به یکی از عناصر حیاتی شهرنشینی، تنهاآرامستان شهر تهران را در 3 نقطه شرق، غرب و جنوب تهران توسعه دهد.

شرح وظایف

ترتیبات‌ لازم‌ جهت‌ انجام‌ امور شرعی‌ و عرفی‌ متوفای‌ شهر تهران ‌(کفن و دفن) وظیفه‌ سازمانی‌ و ذاتی  بهشت‌ زهرا«س‌» است‌. اما از آنجاییکه‌ بهشت‌ زهرا (س‌) در سال های اخیر از سازمانی صرفا خدماتی به یک‌ سازمان‌ اجتماعی‌،فرهنگی تبدیل شده است وظایف دیگری را نیز دارد که از مهمترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد: -وجود مراسم‌ مختلف‌ ملی‌ و مذهبی. -یادواره‌های‌ شهیدان‌ انقلاب‌ اسلامی. -مراسم‌ غبارروبی‌ و عطرافشانی‌ مزارشهدا. - مراسم‌ سالگرد ارتحال‌ ملکوتی‌ امام‌ خمینی- مراسم‌ روز ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی. -بازدید مستمر مقامات‌ و مسئولین‌ طراز اول‌ داخلی‌ و خارجی‌. -حضور امت‌ شهیدپرور درطول‌ سال‌ در حرم‌ مطهر حضرت‌ امام (ره‌) و قبور مطهر شهدا - مراسم‌ سالروز ورود تاریخی‌ حضرت‌ امام‌(ره) - مراسم زنگ دانش آموز شهید همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید موارد فوق بهشت‌ زهرا«س‌» را به یک‌ سازمان‌ اجتماعی‌، فرهنگی تبدیل کرده که‌ به عنوان قطب فرهنگی پایتخت جمهوری اسلامی ایران نقش آفرینی می کند.

از سویی دیگر بهشت زهرا (سلام الله علیها) به دلیل عدم اختصاص هر گونه بودجه ای از شهرداری و سایر ها و نهادها و استقلال مالی مجبور به ایجاد راهکارهایی مناسب جهت ایجاد درآمد بوده به طوری که منجر به اداره عریض و طویل بهشت زهرا (سلام الله علیها) گردد. لذا پس از اخذ مجوز قانونی از محل فروش قبور در قطعات خصوصی و مقابر خانوادگی و انجام بخشی از فعالیتهای بازرگانی شامل فروش گل و اجاره غرفه ها درآمدهای مربوطه را تحصیل می‌نماید. منابع آماری و اطلاعاتی مربوط به درگذشتگان که در حال حاضر توسط کاربران ثبت و ضبط می‌شود ذخیره ای ارزشمند برای انجام امور تحقیقاتی و علمی و تحلیلی دانشگاهها و مراکز علمی کاربردی می‌باشد. بخش های مهمی از شامل: اداره فضای سبز، خدمات، تولیدات بتونی، اداره غرفه ها، حمل مردگان یا شهیدان در تهران و انتقال به شهرستان، اکو، مداح، خدمات صندلی و چادر برای انجام مراسم، اداره سالنهای سوگواری و خدمات سرویس های بهداشتی توسط بخش خصوصی اداره می‌گردد.

ساختار اداری بهشت زهرا

cemetry1

تنها آرامستان قانونی، فعال و متمرکز کلان شهر تهران بهشت زهرا (سلام الله علیها) است که از های زیر مجموعه حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری تهران است که دارای اساسنامه و آیین نامه های مالی و اداری مصوب است و کلیه فعالیتهای این تحت نظارت هیئت مدیره مستقل به ریاست معاونت خدمات شهری شهرداری تهران برنامه ریزی و هدایت می شود. بهشت زهرا (سلام الله علیها) از سال 1372 دارای استقلال مالی بوده و از آن تاریخ بر اساس اصول بازرگانی اداره می‌گردد و رأساً متکفل تأمین هزینه های ی خویش است. درآمد از محل انجام خدمات شرعی درگذشتگان ، اجاره غرفه های فروش گل و گلاب و فروش قبور خانوادگی و قبور اختصاصی تحصیل می‌گردد.

بهشت زهرا ابتدا 314 هکتار وسعت داشت که در سال 1376 بخش شمالی به مساحت 110 هکتار و در سال 1387 بخش شرقی به مساحت 160 هکتار خریداری و به آن اضافه شد. بهشت زهرا در حال حاضر 1٬300٬000 نفر را در خود جای داده است. در قطعه 33 بهشت زهرا تعدادی از مبارزان مشهور که در درگیری با رژیم شاه کشته شده یا در زندان اعدام شدند، به خاک سپرده شده‌اند. ده قطعه از بهشت زهرا محل دفن شهدای جنگ ایران و عراق است. آرامگاه شهدای هفتم تیر در قطعهٔ 24 و آرامگاه روح‌الله خمینی در غرب بهشت زهرا قرار دارد و قطعه هنرمندان بهشت زهرا و قطعه نام‌آوران بهشت زهرا ویژهٔ سرشناسان است.

معرفی نویسنده:

نمایش بیشتر

ثبت نظر درباره «جستجوی اموات بهشت زهرا»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 * 6 = ?