کد مطلب: 31713 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
6 فروردین ، آغاز پادشاهی کمبوجیه پسر کوروش در بابل (530 ق.م)

6 فروردین ، آغاز پادشاهی کمبوجیه پسر کوروش در بابل (530 ق.م)

کمبوجیه دوم پسر ارشد کوروش کبیر و از شاهدختی هخامنشی به نام کاساندان بود. کمبوجیه بین سال های 530 و 522 قبل از میلاد امپراتور سلسله هخامنشیان بود. کتسیاس (Ctesias) نوشته که مادر کمبوجیه، آمیتیس، دختر آستیاگس پادشاه ماد بوده که مورخان می گویند به نظر روایت قابل اعتمادی نیست.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

آسمونی : کمبوجیه با خواهران خودش آتوسا و رکسانا و همچنین با فیدیمی Phaidyme)) دختر یکی از نجبای پارسی به نام اتینس (Otanes) ازدواج کرد.

در کتیبه بیستون آمده که کمبوجیه دوم یک برادر به نام بردیا از همان مادر و پدر داشته.

کمبوجیه در مقام ولیعهد کوروش

پورتال آسمونی : در استوانه کوروش کبیر آمده که خدای بابل، مردوک، نه تنها او بلکه پسرش کمبوجیه را هم متبرک کرد. کوروش بلافاصله پس از فتح بین النهرین در 539 پیش از میلاد، کمبوجیه را پادشاه بابل کرد. در یک متن بازسازی شده از وقایع دوره نبونید آمده که کمبوجیه به منظور مشروعیت بخشیدن به انتصابش به عنوان پادشاه بابل، در مراسم جشن سال نو سنتی این کشور در سال 538 پیش از میلاد شرکت داشته و قدرت پادشاهی را از دست مردوک در اساجیلا (Esagila)-معبد خدا در بابل- دریافت کرده.

براساس این نسخه کمبوجیه با لباس عادی ایلامی و کاملاً مسلح وارد معبد شده. روحانیون سعی کرده اند او را متقاعد به کنار گذاشتن سلاح هایش کنند، اما وی حاضر به تغییر لباسش در مراسم نشده. اوپنهایم که کار بازسازی این متن را انجام داده نتیجه می گیرد که کمبوجیه "اعتقادات عمیق مذهبی " خصمانه ای نسبت به این دین بیگانه داشته.

سایت آسمونی : اما بسیاری عقیده دارند که بازسازی متن آسیب دیده که به وسیله اوپنهایم انجام شده قابل اعتماد نیست، بنابراین تفسیرش هم قانع کننده نیست.

پس از این جشن در 538 قبل از میلاد، ظاهراً تنها نه ماه نام کمبوجیه به عنوان "پادشاه بابل" در کنار  نام پدرش که عنوان پادشاه سرزمین ها -منظور امپراتوری پارس- را داشته آمده و بعد به دلایلی ناشناخته نام او به عنوان پادشاه از دفاتر حذف شده. علاوه بر این او در همین مدت پادشاهی نیز تنها پادشاه شهر بابل و بخش شمالی کشور بابل بوده، در حالی که مرکز و جنوب بابل تحت کنترل مستقیم کوروش و مقامات نزدیک به کوروش قرار داشته.

آسمونی : با این حال به نظر می رسد که پس از این پادشاهی کوتاه مدت بر بابل، باز هم  وی بیشتر وقتش را در شهرستان های بابل سپری می کرده. هرچه هست کمبوجیه ولیعهد کوروش بوده و در یک سند حقوقی نیز از کمبوجیه به عنوان «ولیعهد» نام برده شده.

در پایان سال 530 قبل از میلاد مسیح، کوروش و کمبوجیه هر دو دست کم به مدت سه ماه به طور همزمان عنوان «پادشاه بابل، پادشاه سرزمین ها» را داشته اند. به نظر می رسد که کوروش پیش از لشکرکشی بی بازگشتش به به ماساگتی، کمبوجیه را به عنوان حاکم مشترک با خود منصوب کرده. به گفته هرودوت کمبوجیه نیز به لشکری که به ماساگتی عزیمت کرده پیوسته اما، به عنوان جانشین تاج و تخت، به ایران فرستاده شده.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «6 فروردین ، آغاز پادشاهی کمبوجیه پسر کوروش در بابل (530 ق.م)»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 * 9 = ?