کد مطلب:  8404 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ اربعین حسینی

تاریخ اربعین حسینی

اربعین، چهلمین روز شهادت امام حسین علیه السلام است که جان خود و یارانش را فدای دین کرد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

اربعین 1401 چه روزی است؟

اربعین 1401

تاریخ اربعین 1401 

تاریخ اربعین 1401  26 شهریور 1401
تاریخ اربعین 1401 به میلادی 17 سپتامبر 2022
تاریخ اربعین 1401 به قمری 20 صفر 1444
روز اربعین 1401 چند شنبه است؟ آخرین شنبه شهریور 1401

 

اعتبار اربعین امام حسین (ع) از گذشته میان شیعیان و در تقویم تاریخی وفاداران به امام حسین (ع) شناخته شده بوده است. از آنجا که گرامیداشت خاطره شهید و احیاء اربعین وی، زنده نگهداشتن نام و یاد و راه اوست و زیارت، یکی از راه های یاد و احیاء خاطره است، زیارت امام حسین «ع» بویژه در روز بیستم ماه صفر که اربعین آن حضرت است، فضیلت بسیار دارد.


اعمال روز اربعین 1401 

اربعین حسینی آداب و اعمال خاص خود را دارد که یکی از اعمال روز اربعین پیاده روی در مسیر نجف تا کربلا است. چند سالیست که مردم از سرتاسر جهان در روز اربعین حسینی این مسیر را طی می کنند. از دیگر اعمال اربعین حسینی، غسل شب قبل از اربعین، خواندن زیارت عاشورا، زیارت اربعین ذکر تسبیح، دعای چهل و سوم صحیفه سجادیه و ... می باشد.


دعای روز اربعین حسینی

دعای مخصوص روز اربعین، درواقع همان زیارت اربعین است. زیارت اربعین را معمولاً در هنگام ظهر یا بعدازظهر می خوانند و ثواب بسیاری دارد. خواندن این دعا از راه دور یا هنگام زیارت توصیه می شود.


معنی اربعین و فلسفه اربعین چیست؟

یکی از تعبیرهای رایج عددی، تعبیر اربعین است که در بسیاری از موارد به کار رفته است. یک نمونه آن که سن رسول خدا (ص) در زمان بعثت، چهل بوده است. گفته شده که عدد چهل در سن انسان ها، نشانه بلوغ و رشد فکری است. گفتنی است، برخی از انبیا در سنین کودکی به نبوت رسیده‌اند. در قرآن آمده است «میقات» موسی با پروردگارش در چهل روز حاصل شده است.
در این نقل ها آمده است که اگر کسی از امت من، چهل حدیث حفظ کند که در امر دینیش از آنها بهره برد، خداوند در روز قیامت او را فقیه و عالم محشور خواهد کرد. در نقل دیگری آمده است که امیرمومنان (ع) فرمودند: «اگر چهل مرد با من بیعت می‌کردند، در برابر دشمنانم می‌ایستادم.»
همچنین پیاده روی و زیارت کردن حرم امام حسین در روز اربعین ریشه ای تاریخی دارد زیرا عطیه عوفی و جابر بن عبدالله انصاری در سال 1281 قمری پیاده از مدینه به سمت کربلا حرکت کردند و در صبح اولین اربعینی که از شهادت امام حسین می گذشت به کربلا رسیدند همچنین طبق آنچه که در منبع شیعه مشهود است در روز اربعین امام سجاد و حضرت زینب به همراه 84 نفر وارد کربلا شدند و بعد از گفت و گو با جابر عبدالله انصاری قبر امام حسین را زیارت کردند و از آن زمان فلسفه اربعین حسینی و پیاده روی های آن آغاز شد.

استوری اربعین حسینی

عکس و استوری اربعین 1401

عکس و استوری اربعین 1401عکس و استوری اربعین 1401عکس و استوری اربعین 1401عکس و استوری اربعین 1401

نظر خود را درباره «تاریخ اربعین حسینی» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید