مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  30316 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
هربرت چاپمن ، یک معدنچی که آرسنال را به جمع بزرگان وارد کرد

هربرت چاپمن ، یک معدنچی که آرسنال را به جمع بزرگان وارد کرد

140 سال پس از تولد هربرت چاپمن/ اختصاصی آسمونی – مهدی زارعییک معدنچی که آرسنال را به جمع بزرگان وارد...
زمان مطالعه: 6 دقیقه

140 سال پس از تولد هربرت چاپمن/ اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

یک معدنچی که آرسنال را به جمع بزرگان وارد کرد

به گزارش آسمونی ، زمانی که هنری نوریث مدیر وقت آرسنال و خالق استادیوم هایبری، هربرت چاپمن را به تیمش آورد آرسنال تیمی بود بدون افتخار بدون حتی قهرمانی در لیگ و جام حذفی. اما چاپمن در بدو ورود قول تغییرات داد. او به نوریث گفت که این تغییرات نیاز به 5 سال زمان دارد! « 5سال وقت می خواهم که شما را به جام برسانم! »

a-miner-who-brought-arsenal-to-a-crowd-of-elders
a-miner-who-brought-arsenal-to-a-crowd-of-elders

چاپمن اهل کیوتن پارک بود؛ شهری حوالی شفیلد. هربرت در 19 ژانویه 1878 در خانواده ای معدنچی و به عنوان یکی از 11 فرزند خانواده به دنیا آمد؛ مثل همه معدنچیان انگلیسی با همت بلند و مقاومتی مثال زدنی مقابل سختی ها . به همراه برادرش در تیم شفیلد یونایتد بازی کرد. اما در مجموع طی سالهای 1896 تا 1909 سیزده بار اقدام به تعویض باشگاه زد! از گریمسبی تاون گرفته تا سوئیندون تاون، ناتس کانتی، کیونتون پارک، اشتون نورث اند، راش دیل، شپی یونایتد. فصل 05-1904 را به صورت قرضی در نورث همپتون سپری کرد و در 42 بازی 16 گل برای این تیم به ثمر رسند. در 29 سالگی تصمیم گرفت دست از بازی کردن بکشد. در سال 1907 پس از حضور در تاتنهام قصد کرد کفش های خود را بیاویزد اما سال بعد به عنوان مربی – بازیکن به تیم نورث هپمتون ملحق شد.

هربرت چاپمن ، یک معدنچی که آرسنال را به جمع بزرگان وارد کرد
هربرت چاپمن ، یک معدنچی که آرسنال را به جمع بزرگان وارد کرد

محرومیت مهندس معدن از مربیگری

هربرت در سال 1912 به تیم لیدز سیتی رفت و در فصل قبل از جنگ جهانی اول تیم را به مقام چهارمی رساند. در طول جنگ شروع به کار در یک کارخانه تولید ابزار جنگی کرد. بعدا تصمیم گرفت از باشگاه استعفا دهد و با توجه به تحصیلاتی که از دانشگاه در رشته مهندسی معدن داشت، در یک کارخانه معدن شروع به کار کرد. در آن سال ها به پرداخت غیر قانونی به بازیکنان متهم شد و در سال 1919 با شروع مجدد لیگ اجازه مربیگری نداشت و به همراه دیگر مسئولین برای همیشه محروم شد اما در سال 1921 دوباره توانست به فوتبال بازگردد.  

انقلاب در هادرزفیلدتاون

در آن زمان مسئولین باشگاه هادرزفیلدتاون از مردم شهر خواسته بودند تا هرکدام با پرداخت یک پوند سهام باشگاه را بخرند تا تیم بتواند یک مربی جدید استخدام کند. چاپمن کار خود را به عنوان کمک مربی این تیم آغاز کرد و حدود یک ماه بعد انقلاب او در هادرزفیلدتاون آغاز شد. او تیمی با دفاعی مستحکم و ضد حملاتی برق آسا ساخت؛ بدون توجه به بازی کلاسیک انگلیسی و سانتر از جناحین. بازیکنانی را می خواست که در عمق حرکت کنند. در سال 1922 در جام حذفی تیم هادرز فیلد تاون اولین عنوانش را کسب کرد. چاپمن اولین کسی بود که از آنالیزور ها و ماساژور ها در کادر تیمش استفاده کرد در دو سال بعد نیز به صورت متوالی تیم را قهرمان لیگ کرد.

a-miner-who-brought-arsenal-to-a-crowd-of-elders
a-miner-who-brought-arsenal-to-a-crowd-of-elders

مربع جادویی آرسنال

حالا نوبت انقلاب در آرسنال بود. در آن زمان نوریث رییس باشگاه بود. فردی عجیب با قوانینی عجیب. نمی خواست تیمش بازیکنان زیر 175 سانتی متر را به خدمت بگیرد.اما چاپمن، چارلی بوکان پابه سن گذاشته را خرید. در سال 1925 قانون آفساید تغییر کرد و این باعث شد تا مهاجمان فضای بیشتری داشته باشند. به گزارش آسمونی ، چامپن برخلاف همه از 5 مهاجم استفاده نکرد و به سیستم WM روی آورد. سیستمی با 3 مدافع و 3 مهاجم و یک مربع جادویی متکشل از 4 هافبک در میانه میدان؛ هافبک هایی که در هنگام دفاع به مدافعان کمک می کردند. آرسنال چاپمن این چنین شکل گرفت..  

حرکت به سوی ومبلی

به گزارش آسمونی ، آرسنال فصل 30-29 را با کسب عنوان نازل چهاردهم لیگ به پایان رساند اما شرایط این تیم در جام حذفی کاملا متفاوت بود. این تیم جام حذفی را از روز 11 ژانویه و با برد خانگی(2-0) مقابل چلسی آغاز کرد. دو هفته بعد در دور چهارم مسابقات این تیم در خانه مقابل بیرمنگام(2-2) متوقف شد و آن گاه در روز 29 ژانویه در دیدار تکراری در خانه رقیب با یک گل به برتری دست یافت. توپچی ها در مرحله پنجم میهمان میدلزبورو بودند اما آنها روز 15 فوریه را هم با برد(2-0) خاتمه دادند و آن گاه با برد(3-0) در خانه وستهام به نیمه نهایی رسیدند. نتیجه ای که در روز اول مارس حاصل شده بود. دیدار نیمه نهایی از ساعت 15 روز 22 مارس 1930 در ورزشگاه الند رود لیدز بین آرسنال و هال سیتی برگزار شد و پس از تساوی(2-2) دو تیم، کار به دیدار تکراری کشید؛ دیداری که یک روز بعد در ویلاپارک بیرمنگام برگزار شد و آرسنال با برد(1-0) در این مسابقه، فینالیست جام حذفی انگلیس شد.

هربرت چاپمن ، یک معدنچی که آرسنال را به جمع بزرگان وارد کرد
هربرت چاپمن ، یک معدنچی که آرسنال را به جمع بزرگان وارد کرد

اولین جام در تاریخ آرسنال

دیدار فینال در روز 26 آوریل در حضور 92488 تماشاگر حاضر در ومبلی بین سرخپوشان آرسنال و راه راه پوشان هادرزفیلدتاون (تیم سابق چاپمن) برگزار شد و آرسنالی ها با دو گل آلکس جیمز(17) و جک لمبرت(83) اولین جام رسمی خود را بالای سر بردند. این پیروزی، شروع سلطه طولانی توپچی ها بر فوتبال انگلستان بود. با وجود افرادی مانند کلایف باستین ، الکس جیمز و بازیکنانی در همین سطح، آرسنال به یکی از محبوب ترین و پرغرورترین تیم های فوتبال در جهان تبدیل شد.  

نخستین قهرمانی آرسنال در لیگ

یک فصل بعد، آرسنال برای اولین بار در تاریخ باشگاه به مقام قهرمانی لیگ یک دست یافت. تیم برای کسب عنوان قهرمانی لیگ 14 برد خانگی و 14 برد خارج از خانه کسب کرد و سرانجام با رکورد 66 امتیاز و 7 امتیاز برتری نسبت به استون ویلای نایب قهرمان، اولین قهرمانی لیگ را هم جشن گرفت. توپچی ها در 42 بازی 127 گل به ثمر رساندند و بعد از استون ویلا( با 128 گل) دومین خط حمله آتشین لیگ را نیز از آن خود کردند.

a-miner-who-brought-arsenal-to-a-crowd-of-elders
a-miner-who-brought-arsenal-to-a-crowd-of-elders

فصلی با دو نایب قهرمانی

به گزارش آسمونی ، در ابتدای فصل 32-31 آرسنال موفق به فتح جام خیریه شد. همه چیز نوید از ادامه روزهای خوش فصول قبل می داد اما شاگردان چاپمن این بار در لیگ 54 امتیاز کسب کردند و با 2 امتیاز اختلاف نسبت به اورتون صدرنشین به نایب قهرمانی بسنده کردند. آنها در جام حذفی نیز مقابل دارون(11-1)، پلیموث(4-2)، پورتسموث(2-0)، هادرزفیلد(1-0) و منچسترسیتی(1-0) به برتری دست یافتند و در روز 23 آوریل 1932 در حضور 92298 تماشاگر حاضر در ومبلی مقابل نیوکاسل ایستادند. باب جان با گل دقیقه 15 خود توپچی ها را به جام حذفی نزدیک کرد اما در ادامه جک آلن با دو گل دقایق 38 و 72 خود برد(2-1) نیوکاسل را تثبیت کرد و آرسنال در پایان فصلی درخشان تنها به دو نایب قهرمانی بسنده کرد.

هربرت چاپمن ، یک معدنچی که آرسنال را به جمع بزرگان وارد کرد
هربرت چاپمن ، یک معدنچی که آرسنال را به جمع بزرگان وارد کرد

تکرار قهرمانی لیگ با آستین های سفید

چاپمن در این سالها کار های زیادی برای آرسنال کرد. از روان شناس استفاده کرد؛ سبک تمرینات را به کلی تغییر داد. باعث شد تا نورافکن برای تمرینات شب در ورزشگاه نصب شود. همچنین باعث نصب ساعت معروف هایبری شد. اما در فصل 33-32 حتی لباس تیم را نیز تغییر داد و آسیتن تیمش را سفید کرد. زیرا معتقد بود رنگ سفید بهتر دیده می شود. تنها ناکامی تیم چاپمن در آن سال، شکست ناباورانه مقابل والسالدر دور سوم جام حذفی بود. اما در پایان لیگ، توپچی ها بار دیگر خود را در صدر لیگ یک دیدند تا بار دیگر این جام را به هایبری باز گردانند. این بار تیم در 42 مسابقه 118 گل به ثمر رساند؛ از جمله برد خانگی(8-0) مقابل بلکبرن و برد(9-2) در هایبری در برابر شفیلدیونایتد و برد(7-1) در خانه ولورهمپتون. آرسنال 14 برد خانگی و 11 برد خارج از خانه کسب کرد و با 58 امتیاز و 4 امتیاز برتری نسبت به استون ویلا، برای دومین بار قهرمان انگلیس شد.

a-miner-who-brought-arsenal-to-a-crowd-of-elders
a-miner-who-brought-arsenal-to-a-crowd-of-elders

سال 1934 و مرگی کاملا فوتبالی

به گزارش لندن بازگشت اما بازی آرسنال را مقابل گیلفورد سیتی دید. وضعیت سرماخوردگی چاپمن به سرعت رو به وخامت رفت و خیلی زود به ذات الریه تبدیل شد. در ساعات ابتدایی روز 6 ژانویه سال 1934 هربرت چاپمن در سن 55 سالگی در خانه خود در منطقه هندون درگذشت. اندکی بعد از مرگ چاپمن تیم ملی ایتالیا قهرمان جهان برای دیداری دوستانه به هایبری آمد. برای این مسابقه هفت بازیکن آرسنال به اردوی انگلیس دعوت شدند تا در بازی مقابل قهرمان جهان، به میدان بروند. انگلیس با هفت مهره آرسنالی خود (3-2) پیروز شد هر چند چاپمن دیگر نبود تا ثمره رنج های خود را ببیند.

: برای دریافت مشاوره درباره هربرت چاپمن ، یک معدنچی که آرسنال را به جمع بزرگان وارد کرد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «هربرت چاپمن ، یک معدنچی که آرسنال را به جمع بزرگان وارد کرد» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید