کد مطلب:  53060  درج نظر
زمان مطالعه: 21 دقیقه
72 شهرستان در وضعیت قرمز ویروس کرونا

72 شهرستان در وضعیت قرمز ویروس کرونا

معاون کل وزارت بهداشت ضمن پیش بینی ادامه روند نزولی ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور به دنبال رعایت موارد بهداشتی از سوی مردم و همچنین توجه به فاصله گذاری اجتماعی، در عین حال گفت: به دلیل هزینه‌های بالا و تحمیل هزینه های ناشی از پیشگیری، تشخیص و درمان ناشی از بیماری کرونا به حوزه سلامت، ضروری است که هزینه‌کرد در این حوزه افزایش قابل توجهی یابد؛ این موضوعی است که در کوتاه‌مدت و دراز مدت باید از سوی سیاست‌گذاران مورد توجه قرار گیرد.
زمان مطالعه: 21 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]
72 شهرستان در وضعیت قرمز ویروس کرونا - 72 cities in the red state of Coronavirus
72 شهرستان در وضعیت قرمز ویروس کرونا - 72 cities in the red state of Coronavirus
72 شهرستان در وضعیت قرمز ویروس کرونا - 72 cities in the red state of Coronavirus

به گزارش آسمونی : دکتر ایرج حریرچی در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، گفت: در سه هفته اخیر به دلیل رعایت مسائل بهداشتی و درمانی از سوی مردم، فاصله‌گذاری اجتماعی نسبتا مناسب و اقدامات وزارت بهداشت در بیماریابی فعال و مراقبت‌های مناسب درمانی، شاهد موفقیت قابل توجهی در کاهش موارد مبتلا به ویروس کرونا، کاهش موارد بستری و کاهش قابل توجه موارد مرگ و میر بوده‌ایم.پیش بینی ادامه روند نزولی ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور

وی افزود: از طرفی به دلیل ملاحظات اقتصادی و ضرورت رفع مشکلات معیشتی مردم، مشابه کشورهای دیگر اعم از اروپایی و آسیایی و آمریکا، شاهد بازگشایی تدریجی مشاغل و کسب و کارها هستیم. پیش‌بینی این است که با روند تدریجی کنونی و احتیاط در بازگشایی‌ها، ‌ رعایت موارد بهداشت فردی و فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی مردم و همچنین بیماریابی فعال و انجام تست تشخیصی بیشتر، روند نزولی فعلی و ثبات نسبی فعلی ادامه یابد.

احتمال افزایش موارد ابتلا و بستری در برخی استان ها

حریرچی ادامه داد: البته متاسفانه احتمال برخی موارد افزایش ابتلا و افزایش بستری در برخی استان‌ها کماکان وجود دارد. در عین حال تاکید می‌کنم که این روند نزولی و ثبات نسبی شکننده و آسیب‌پذیر است و هرگونه بی‌احتیاطی در تجمعات و بازگشایی‌ها و کمتر رعایت کردن مسائل بهداشت فردی می‌تواند دوباره کشور را با مشکلات قابل توجه در حوزه ویروس کرونا مواجه کند.

آسیب "سلامت" از رشد اقتصادی منفی

ضرورت افزایش هزینه کرد در حوزه سلامت

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه 8.7 درصد از درآمد ناخالص ملی کشور، در حوزه سلامت هزینه می‌شود، اظهار کرد: به عبارت دیگر یک تومان از هر 11.5 تومان درآمد یا هزینه ایرانیان مربوط به خدمات بهداشتی و درمانی است. این موضوع از جنبه‌های مختلف حائز اهمیت است. با توجه به پیش‌بینی رشد منفی اقتصادی در اکثر کشورهای جهان به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا و با توجه به سهم بالای حوزه سلامت از اقتصاد کشور، قاعدتا حوزه سلامت از صدمات و مضرات این رشد اقتصادی منفی آسیب‌ خواهد دید. از طرفی به دلیل هزینه‌های بالا و تحمیل هزینه های ناشی از پیشگیری، تشخیص و درمان ناشی از بیماری کرونا به حوزه سلامت، ضروری است که هزینه‌کرد در این حوزه افزایش قابل توجهی پیدا کند. این موضوعی است که در کوتاه‌مدت و دراز مدت باید از سوی سیاست‌گذاران مورد توجه قرار گیرد.حریرچی ادامه داد: از طرفی تجربه دو دوره تحریم ناجوانمردانه کشور و رشد اقتصادی منفی ناشی از آن و تجربه سال‌های رشد اقتصادی منفی در اروپا و آسیای جنوب شرقی نشان می‌دهد که با کاهش رشد اقتصادی و کاهش درآمد کشورها هم دولت‌ها و هم مردم به عنوان دو تامین کننده اصلی نظام سلامت، هزینه‌کرد خودشان را در این حوزه کاهش می‌دهند. دولت‌ها به دلیل کاهش درآمد ناشی از مالیات و صادرات اعم از نفتی و غیر نفتی دچار کمبود منابع و در نتیجه کاهش هزینه در حوزه سلامت می‌شوند و مردم هم که دچار کاهش درآمد می‌شوند، مجبورند عمده هزینه‌های خود را به خوراک و مسکن هدایت کنند و از هزینه‌های ضروری دیگر نظیر ضرورت و آموزش بزنند. این دو عامل موجب فشار مضاعف بر نظام سلامت شده و ضرورت توجه بیشتر به حوزه سلامت را در دوران رشد اقتصادی محدود و دوران کرونایی را مشخص می‌کند.

873هزار تن در حوزه سلامت شاغل هستند

وی افزود: باید توجه کرد که 873 هزار نفر در حوزه سلامت اعم از دولتی و خصوصی شاغلند و هرگونه کاهش منابع در حوزه سلامت قاعدتا بر منابع درآمدی آن گروه که 86.4 درصدشان غیر پزشک هستند و با خانوارهایشان مجموعا دو میلیون و 741 هزار نفر هستند، خواهد داشت. قاعدتا بخش خصوصی درمان در این دوره دچار آسیب‌ بیشتری می‌شود که هم لزوم توجه بیشتر به این حوزه را نشان می‌دهد و هم ضرورت درخواست و تذکر به بخش خصوصی مبنی بر حفظ و تامین مالی و معیشتی شاغلین پرستار و پیراپزشک در این حوزه را روشن می‌کند.

مردم مراجعات درمانی خود را به تعویق نیندازند

حریرچی تاکید کرد: تاکید می‌کنم که خدمات بهداشتی و درمانی برای مردم، خصوصا واکسیناسیون و کنترل رشد کودکان، مراقبت از مادران باردار، مراقبت از بیماران مبتلا به بیماری‌های غیرواگیر در افراد مسن و مراقبت‌های روانی به افراد دارای علائم روان‌پزشکی کم یا شدید به میزان مورد نیاز حتما باید انجام شود و همه مراکز دولتی و خصوصی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و اقدامات مقابله با کرونا آماده پذیرش بیماران هستند و مردم دیگر مراجعات‌شان را به تعویق نیندازند.

اثرات اقتصادی کرونا بر فقرا بیش از اغنیا

وی همچنین گفت: در آمریکا و کشورهای اروپای غربی هم میزان ابتلا و هم میزان مرگ‌ومیر در فقرا و مهاجرین کارگری و سیاه‌پوستان بسیار بیشتر از ثروتمندان و سفید پوستان است. در ایران گرچه نشانه‌های اندکی از ابتلای بیشتر در مناطق پرتراکم شهری دیده می‌شود، اما روند رسیدگی و درمان مناسب عادلانه بوده و هیچ تبعیضی بین فقیر و غنی از نظر درمان کرونا وجود ندارد، اما این نکته قابل کتمان نیست که اثرت اقتصادی کرونا و تعطیلی‌های ناشی از آن بر معیشت و درآمد فقرا بیش از اغنیا بوده و کمک‌های بیشتر دولت و مردم و خیرین در این زمینه برای اقشار آسیب‌پذیر بسیار ضروری است.

مبنای تقسیم بندی مناطق سفید، زرد و قرمز

حریرچی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت مناطق سفید و بازگشایی اماکن مذهبی در این مناطق، گفت: مناطق سفید، زرد و قرمز بر مبنای میزان بستری‌ها یا میزان فوت در هر منطقه طبقه‌بندی می‌شود. تمرکز اصلی ما بر روی مناطق سفید است که مبنای ما در تعیین این مناطق شهرستانی است نه استانی. اگر فردا در جلسه ستاد کل مقابله با کرونا تصویب شود، مناطق سفید شهرستان‌هایی خواهند بود که یا در کل آن شهرستان طی 14 روز گذشته کمتر از یک بستری روزانه داشتیم. یعنی در دوهفته کمتر از 14 مورد بستری داشته‌ایم یا به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت شهرستان کمتر از یک بستری داشتیم.بازگشایی اماکن مذهبی و ورزشی در مناطق سفید در صورت تصویب ستاد ملی کرونا

وی افزود: بنابراین این منطقه از نظر ما سفید تلقی می‌شود و می‌توانیم در این منطقه با رعایت پروتکل‌های مختلف برای اماکن ورزشی، آموزشگاه‌های رانندگی، اماکن مذهبی و... بازگشایی کرده و آن‌ها شروع به فعالیت کنند. البته این موضوع منوط به این است که این موارد فردا در ستاد کل تصویب شود. در این راستا پروتکل‌هایی تهیه شده که بعد از تصویب جزییات آن اعلام می‌شود. به عنوان مثال پیشنهاد اولیه این است که فقط برای نماز جماعت بتوانند به مساجد روند و مهر و جانماز را هم حتما از خانه ببرند، با فاصله مناسب نماز خوانده شود. در وضعیت فعلی هنوز مراسم سخنرانی و... را پیشنهاد نداده‌ایم. اگر روند نزولی ادامه یابد، در همه جا سهل‌گیری و بازگشایی بیشتری انجام می‌شود.

کدام مناطق در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند؟

حریرچی ادامه داد: مناطق قرمز جاهایی است که ما از نظر میزان ابتلا، تعدا بیشتری داریم که فعلا 72 شهرستان قرمز هستند و بقیه مناطق از 448 شهرستان موجودمان که نه به آن میزان کم است و نه زیاد، مناطق زرد طبقه‌بندی می‌شوند که با دستور آقای رییس جمهور پروتکل‌ها برای هر سه منطقه آماده شده است. البته وضعیت این مناطق به صورت دینامیک است، نه ایستا. به این معنی که ممکن است منطقه سفید با بی‌احتیاطی تبدیل به منطقه قرمز یا زرد شود. همچنین با رعایت مسائل بهداشت فردی و فاصله‌گذاری اجتماعی مناسب مناطق قرمز و زرد هم می‌تواند تبدیل به منطقه سفید شود.

وی همچنین گفت: : طی یک هفته گذشته درباره شهرهای سفید اظهار نظر کردیم و هر روز هم دو هفته گذشته را در نظر می‌گیریم و چهار تا پنج روز یکبار هم ارزیابی‌ها را انجام می‌دهیم. شهرهای سفید، زرد و قرمز در بازه‌های زمانی حتما متفاوت خواهد بود. پیشنهادات رفع برخی محددودیت‌ها نیز به صورت مکتوب ارائه شده و در کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی کرونا مواردی از آن تصویب شده و فردا با تصویب ستاد ملی با حضور رییس جمهور رسمیت پیدا کرده و اعلام می‌شود.

نحوه جمع آوری آمار فوتی های ناشی از کرونا

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره نحوه تعیین آمارهای فوتی ناشی از کرونا، گفت: کشورهای مختلف پروتکل‌های متفاوتی در این حوزه دارند. ما هر بیماری را که تست مثبت کرونایی داشته باشد، اعم از بستری و غیر بستری، جزو آمارمان محسوب و اعلام می‌کنیم. ما مانند برخی کشورها نیستیم که به عنوان مثال دیدیم که کشور انگلستان به مدت طولانی بیماران کرونا مثبتی را که در خارج از بیمارستان و در منازل یا در مراکز نگهداری سالمندان و... نگهداری می‌کردند، جزو آمارشان نمی‌آوردند. در حالی که این 50 درصد آمارشان بود. بنابراین در ایران اگر کسی تست مثبت داشته باشد، جزو آمارمان محسوب می‌کنیم.حریرچی ادامه داد: در برخی کشورهای اروپای غربی اگر تست کرونای کسی مثبت باشد و فوت کند و در عین حال این فرد، ‌ بیماری دیگر زمینه‌ای مانند قلبی-عروقی، دیابت، پرفشاری خون و... داشته باشد، ‌این‌ها را از آمارشان حذف می‌کنند، اما ما بررسی می‌کنیم و اگر علت اصلی فوت، کرونا باشد، در آمارمان محاسبه می‌کنیم. بنابراین آمارمان در حوزه فوت از بسیاری از کشورها بسیار شفاف‌تر است. برخی از دوستانی که شبهه ایجاد می‌کنند، به این دلیل است که ما در مواردی که فردی تست کرونایش مثبت نباشد، اما مشکوک باشد و فوت کند، برای احتیاط می‌گوییم این بیمار را با رعایت پروتکل‌های کرونایی دفن شود، اما این موضوع دال بر این نیست که این بیمار مبتلا به کرونا بوده است. در موارد بهبودیافته نیز آمار بهبودیافتگان‌مان کسانی هستند که تست کرونای مثبت دارند اعم از افراد بستری در بیمارستان یا سرپایی و حال‌شان خوب شده و می‌توانند به فعالیت طبیعی بازگردند.

حمل و نقل عمومی از اماکن خطرناک به لحاظ ابتلا به کرونا

حریرچی درباره موضع وزارت بهداشت درباره اظهاراتی مبنی بر لغو طرح ترافیک، گفت: موضع وزارت بهداشت به صورت انفرادی نیست، بلکه با هماهنگی با دستگاه‌های دیگر اعلام می‌شود. آنچه برای ما مهم است، این است که حمل‌ونقل عمومی جزو جاهای خطرناک برای انتقال بیماری است. خصوصا اگر درآن پروتکل بهداشتی رعایت نکنند. در شرایطی که مجبوریم بازگشایی‌ها را انجام دهیم، حمل و نقل انفرادی با وسیله شخصی می‌تواند جزو جاهای امن باشد. اگر طرح ترافیک گذاشته شود، باعث می‌شود که همین درصدی هم که از خودروی شخصی استفاده می‌کنند یا کسانیکه از تاکسی‌های اینترنتی استفاده می‌کنند، به حمل و نقل عمومی منتقل شود. البته لغو طرح ترافیک هم منجر به مشکلاتی مانند افزایش ترافیک در سطح شهر شده و مرکز شهر از نظر پارکینگ ظرفیت ندارد. قاعدتا در دوران کرونایی نه ما می‌توانیم در مواردی مانند طرح ترافیک به صورت انفرادی نظر دهیم و نه دستگاه‌هایی که مستقیما در این زمینه مسوولند، بلکه باید باهم تبادل نظر کنیم تا آنچه که مبتنی بر خرد جمعی است، تصمیم‌گیری شود.جریمه مالی و تعطیلی برای کسب و کارهای متخلف

وی در پاسخ به سوالی درباره استفاده اجباری از ماسک در مترو و جریمه افرادی که از ماسک استفاده نمی‌کنند، ‌ گفت: اولا باید توجه کرد که عملکرد مردم ما در رعایت مسائل بهداشتی و درمانی در کشور کم‌نظیر بوده است. در حاضر در کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی برای همین قرنطینه تعدادی از مردم به خیابان ریخته و علیه قرنطینه شعار داده و شیشه مراکز عمومی را می‌شکنند یا زمانیکه موضوعاتی مانند قرنطینه پیش آمد در مغازه‌ها و مراکز خرید غارت و درگیری مسلحانه رخ می‌دهد، اما مردم ما عملکرد بسیار مناسبی داشتند. در عین حال طبق بررسی‌هایمان در دو هفته اخیر 81 درصد کسبه پروتکل‌های بهداشتی و درمانی را رعایت کرده اند. بر همین اساس عمده کاهش موارد مرگ و میر و بستری که در کشور ما حاصل شده، نتیجه رعایت نکات بهداشتی و درمانی از سوی مردم بوده است. البته تعداد اندکی هم هستند که تخطی می‌کنند که هم سلامت عمومی خود و دیگران را به خطر می‌اندازد. فعلا در ستاد ملی کرونا پیشنهادی مبنی بر جریمه مالی برای مردم مطرح نشده، اما برای صاحبان مشاغل و کسب و کار پیشنهاد شده که اگر تخطی کنند، علاوه بر جریمه‌های مالی، تعطیلی کسب و کار هم برایشان در نظر گرفته شده است.لزوم ورود خیرین به تامین ماسک برای اقشار کم درآمد

از ماسک های خانگی استفاده کنید

حریرچی تاکید کرد: در عین حال ما محدودیت‌های مردم را هم درک می‌کنیم. کسی که درآمد روزانه اندکی دارد و با یارانه یا درآمد کارگری زندگی می‌کند، همین ماسک سه تا چهار هزار تومانی هم برایش هزینه است. نباید درخواست اقشار مرفه را به همه مردم تعمیم داده و فکر کنیم که همه مردم می‌توانند انجام دهند. بر همین اساس یکی از پیشنهادات ما استفاده از ماسک‌های خانگی است که پیشنهاد می‌کنم افراد محبوب در کشور وارد این حوزه شوند. در کشور ما خیلی از ماسک خانگی استفاده نمی‌شود، اما می‌تواند استفاده شود. در عین حال خیرین هم بخشی از کارشان را به تامین ماسک برای اقشار کم درآمد اختصاص دهند.

احتمال ابتلای دوباره به کرونا؛ آری یا خیر؟

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره ماندگاری ویروس کرونا در چشم حتی بعد از بهبودی، گفت: آنچه مهم است، این است که در اکثر کسانی که مبتلا شده‌اند، ویروس از بین رفته است. گزارشاتی وجود دارد در برخی کشورها آزمایش دوباره در افراد بهبودیافته مثبت شده است. البته عمده این افراد علامتی پیدا نکردند و فقط تست‌شان مثبت شده است. اکنون دو نظر در این زمینه وجود دارد؛ یکی اینکه بقایای باقی مانده و مرده ویروس قبلی در افرادی است که مجددا تست‌شان مثبت شده و دوم اینکه ویروس هنوز در آنها زنده است و می‌تواند بیماری‌زا باشد. باید منتظر بمانیم و ببینیم که نتیجه چه می‌شود، اما مسلم این است که در کسانی که مجددا مبتلا شده‌اند، ‌موارد فعال بیمار مشاهده نشده است.نتایج داروی ابولا در درمان کرونا

معاون کل وزارت بهداشت درباره وضعیت داروی درمان ابولا(رمدیسیویر) که از سوی سازمان غذا و دارو آمریکا برای موارد اورژانسی تایید شده است، گفت: استفاده اورژانس از این دارو توسط FDA تایید شده است. در کشور ما هم کمیته علمی بررسی‌هایش را انجام داده و در مواردی هم استفاده شده که نظر رسمی‌اش را اعلام می‌کند. البته نتایجی که در آمریکا از این دارو گرفته شده، مناسب بوده است؛ به طوری که طول دوره بستری و ضریب زمان ترخیص از بیمارستان را کاهش می‌دهد.اختصاص یک میلیارد یورو صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا به کجا رسید؟

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت یک میلیارد یوروریی که قرار بود از صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا به حوزه سلامت اختصاص یابد، گفت: درباره این کمک که با موافقت مقام معظم رهبری تعیین شده است، ‌هنوز در مرحله طی مراحل اداری و تبدیل به ریال است و هنوز اینکه به حساب وزارت بهداشت بنشیند، به وقوع نپیوسته و انجام خواهد شد.

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره افراد فوت شده ناشی از کرونا که در تیم درمانی قرار دارند، گفت: این کمیته در حال بررسی موارد فوت ناشی از کرونا در این زمینه است. بررسی واقعا دقیق و پیچیده است. زیرا با توجه به اذنی که مقام معظم رهبری دادند، حساسیت قابل توجهی در این زمینه  وجود دارد. افرادی که در بین کادر بهداشتی و درمانی هستند، طیف وسیعی اعم از پزشک، پرستار، پیراپزشک و... را شامل می‌شود. ما در حال بررسی هستیم.آمارمان رسمی است، دلیلی نمی بینیم آن را دستکاری کنیم

حریرچی ادامه داد: تعدادی هستند که دوست دارند، این جور آمارها را چه درباره میزان ابتلای کادر بهداشتی و درمانی و چه درباره مردم، خیلی بیشتر نشان دهند. وقتی از کشور مبدا خودشان در انگلیس و آلمان اعلام می‌شود که موارد مرگ و میر را به داخل بیمارستان محدود می‌کنیم، خیلی برایشان ناراحت‌کننده نیست، اما در کشور ما اگر فردی اعلام می‌کند که من فکر می‌کنم همسایه‌ام به کرونا مبتلا بوده و فوت کرده، انتظار دارند، ‌وزارت بهداشت آن را جزو آمار حساب کند. آماری که ارائه می‌دهیم، شفاف است. باید توجه کرد در کشور کسانی که مشکوک به بیماری کرونا هستند، ‌به عنوان مورد مشکوک ذکر می‌کنیم که با تشریفات مربوط به بیماری کرونا دفن می‌شوند. بسیاری فکر می‌کنند که باید این موارد را هم جزو آمار کرونا بیاوریم، ‌ اما پروتکل سازمان جهانی بهداشت اعلام می‌کند که کسانیکه تست مثبت کرونا داشته باشند، در آمار اعلام شوند. همچنین در اوایل اسفند هم کسانی را که علائم آنفلوآنزا مشابه کرونا داشتند، ‌اعلام کردیم که با پروتکل کرونایی‌ها دفن شوند که دال بر این نیست که آنها کرونا داشته‌اند. آمار ما رسمی است و دلیلی نمی‌بینیم که آن را دستکاری کنیم.کرونا هنوز داروی اختصاصی ندارد

حریرچی درباره تولید دارویی برای درمان بیماری کرونا، اظهار کرد: شفاف می‌گویم که فعلا در هیچ کجای دنیا داروی جدیدی که موثر بر کرونا باشد، کشف نشده است. دارویی مانند رمیدیسیویر هم برای ابولا استفاده می‌شد که استفاده از آن در بیماری کرونا هم مطرح شده است. از طرفی تولید داروی جدید هم زمان‌بر است. حال در کل دنیا چند هزار مدعی داریم که یک داروی جدید کشف کردیم که 90 درصد موثر است. باید توجه کرد که دارو در همه جای دنیا اصول مشخصی دارد، باید ابتدا در آزمایشگاه خودش را نشان دهد و بعد در حیوانات و حیوانات بزرگ آزمایش شده و سپس در تعداد محدودی از مردم استفاده شده و بعد از دیدن نتایج در اجتماع استفاده شود. هنوز هیچ داروی موثر بر کرونا در هیچ کجای دنیا کشف نشده است.درباره آزمون ها، بر مبنای سلامت شرکت کنندگان تصمیم گیری می شود

وی درباره موضع وزارت بهداشت درباره تغییر زمان آزمون‌ها، گفت: درباره آزمون‌ها تاکید می‌کنم که از نظر ما مهم‌ترین موضوع حفظ سلامت شرکت‌کنندگان است و چه در زمینه کنکور و چه در سایر آزمون‌ها بر این مبنا تصمیم‌گیری می‌کنیم. اما تصمیم در این زمینه جمعی و بر عهده ستاد ملی کرونا خواهد بود. در حال حاضر هم جوی راه افتاده و تعدادی فکر می‌کنند که آزمون جامع یا کنکور برگزار شود و برخی هم می‌گویند برای سلامت مضر است و نباید برگزار شود. آنچه برای سلامت مردم و شرکت‌کنندگان مناسب باشد را اعلام می‌کنیم. در کنکور معمولا محل نشستن افراد با فاصله بوده است. منتها ممکن است در ورود و خروج تجمع یا تراکم ایجاد شود که این‌ها را رعایت کرده و با هماهنگی با آموزش و پرورش و وزارت علوم اعلام می‌کنیم.

حریرچی درباره بحث فاصله‌گذاری اجتماعی و زمان بازگشایی اماکن ورزشی و آموزشی، گفت: ما از رعایت نکات بهداشت فردی از سوی مردم به طور کلی راضی هستیم. در حال حاضر وضعیت سطح شهر را می‌بینیم و عملکرد مردم رضایت‌آمیز است، اما 100 درصد نیست و در هیچ کجای دنیا هم 100 درصد نیست. البته درست است که مردم می‌توانند رفتار بهتری نیز ایجاد کنند. درباره اماکن ورزشی یکسری پروتکل‌هایی را آماده کردیم که متفاوتند. به عنوان مثال درباره ورزش‌های انفرادی مانند دو و میدانی، پرتاپ وزنه و دوچرخه‌سواری شرایط سهل‌گیرانه‌تر خواهد بود، اما درباره ورزش‌های دسته‌جمعی یکسری ورزش هایی هستند مانند کشتی و بوکس که اصلا فعلا وارد آن‌ها نمی‌شویم. درباره سایر ورزش‌های دسته جمعی مشکل اصلی ما دوش‌ها و رختکن‌ها هستند.تعیین تکلیف لیگ برتر فوتبال در حال بررسی است

وی افزود: اگر افراد در خود محیط هم رعایت کنند، اما معمولا رختکن‌ها و دوش‌ها بسیار پرتراکم است و عامل اصلی انتقال ویروس هم از طریق سطح تماس است. به عنوان مثال استخر خودش خیلی خطری ندارد. زیرا کلر ویروس را از بین می‌برد، اما در اطراف استخر، رختکن و... خطر وجود دارد. در عین حال معمولا اماکن ورزشی در زیرزمین‌ها بوده و ورودی‌های تنگ دارد که منجر به تراکم می‌شود. بنابراین فعلا برای مناطق سفید پروتکل‌هایی را آماده کردیم. درباره مسابقات ورزشی و لیگ ها هم اکثرا تعیین تکلیف شده است، فقط لیگ برتر فوتبال تکلیفش نامعلوم است که در حال بررسی هستیم چه برای شروع تمرینات‌شان و چه برای ادامه تعطیلی در آینده تصمیم‌گیری می‌شود.

و اما پیک دوم کرونا...

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره پیک دوم کرونا، گفت: پیش‌بینی وزارت بهداشت با سناریوهای مختلف مطرح شد. یادمان نرفته که بسیاری از افراد از خارج و داخل مرگ سه میلیونی و چهار میلیونی را در ایران پیش‌بینی می‌کردند و ما را تمسخر می‌کردند که پیش‌بینی شما در حد چند هزار نفر است. پیش‌بینی ما این است که روند نزولی فعلا ادامه دارد و با رعایت مسائل بهداشت فردی و فاصله‌گذاری اجتماعی و بازگشایی تدریجی روند نزولی در اردیبهشت و خرداد در کل کشور ادامه یافته و با ثبات خواهد بود. البته در برخی از استان‌ها و شهرستان‌ها ممکن است موارد افزایش ابتلا و گاهی موارد افزایش قابل توجه ابتلا را داشته باشیم، اما به روند نزولی کشور صدمه قابل توجهی نخواهد زد.

حریرچی درباره بازگشایی مدارس نیز گفت: در کل کشورها مدارس اولین مراکزی هستند که بسته می‌شوند و آخرین مراکزی هستند که باز می‌شوند. زیرا در اکثر کشورها جمعیت دانش‌آموزی زیاد است و مدارس بسیار پرتراکم هستند، سرویس‌های مدارس نیز بسیار پرتراکمند. یک جمعیت 14.5 میلیونی دانش‌آموز با بیش از یک میلیون معلم هم می‌توانند خودشان و هم دیگران را در معرض بیماری قرار دهند و معمولا آخرین مراکزی هستند که بازگشایی می‌شوند.وضعیت ابتلا به کرونا در عشایر

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره وضعیت ابتلا به کرونا در عشایر، گفت: با توجه به اقداماتی که در دوره اخیر انجام شد و خانه‌های بهداشت عشایری را به میزان قابل توجهی گسترش دادیم و با توجه به اقدامات مناسبی که انجام شد، زندگی جداگانه از شهر در عشایر، خوشبختانه در حداقل ممکن و در اکثر جاها به میزان صفر ابتلا داشته‌ایم. بنابراین در درون عشایر ابتلای قابل توجهی دیده نشده است. در عین حال پروتکل‌های لازم برایشان دیده شده و ما هر یک از این مسائل را رصد می‌کنیم. در عین حال یک موضوع هم برای کمباین‌داران است که تعداد 60 تا 70 هزار نفر مشغول این کارند که در استان‌هایی مانند خوزستان درو گندم کرده و به سایر استان‌ها می‌آیند که ما پروتکل‌هایی را در استان‌های ابتدایی گذاشته‌ایم. بنابراین اقداماتی که در پشت پرده انجام می‌شود برای گروه‌های مختلف بسیار دقیق است. برای عشایر هم از قبل مسیرهای استانی‌شان شناسایی شده و با هماهنگی معاونت‌های استانداری مربوطه رعایت می‌شود تا در میان آنها ابتلا قابل توجه نداشته باشیم.نحوه بازگشایی ارتباطات تجاری با کشورهای همسایه

حریرچی درباره مراودات تجاری بین‌المللی و همکاری میان کشورها در زمینه مبارزه با کرونا، ‌ اظهار کرد: ما چه با همسایگان شمالی، چه غربی و چه شرقی، ارتباط داریم و ارتباطات تجاری قابل توجهی هم از طریق صادرات و واردات و هم به صورت ترانزیت داریم. در حال حاضر بازگشایی‌ها در حال انجام است و دیروز هم آقای رییس جمهور طی تماس تلفنی دستوراتی را به وزیر راه دادند. ما فکر می‌کنیم که با توجه به میزان ابتلایی که در کشورهای همجوار وجود دارد، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و درمانی اکثر مرزهای ما قابل بازگشایی است. خصوصا در زمینه حمل و نقل ریلی و زمینی. البته ممکن است هنوز برای رفت‌وآمد افراد و توریسم محدودیت‌هایی باشد، اما فکر نمی‌کنیم مانع عمده‌ای برای ترانزیت کالا وجود داشته باشد. برخی از کشورها وابستگی قابل توجه به محصولات کشاورزی و صنعتی ما دارند و با توجه به روند نزولی شدید در کشور بسیاری از این ارتباطات می‌تواند بدون هیچ مشکلی برقرار شود.قهوه خانه ها و کافی شاپ ها، از مشاغل پرریسک هستند

معاون کل وزارت بهداشت درباره ارزیابی‌های بازگشایی و یا تعطیلی مشاغل، گفت: مشاغل به مشاغل با ریسک کم، متوسط و بالا تقسیم‌بندی شده‌اند. رنگ‌بندی درباره شهرها است. هنوز برخی مشاغل مانند قهوه‌خانه‌ها، کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌هایی که درون‌شان غذا خورده می‌شود، برخی اماکن ورزشی، تجمعات و... پرریسک محسوب می‌شوند. هر یک از این موارد مشخص شده و پروتکل بازگشایی هر یک هم به طور جداگانه در سایت وزارت بهداشت موجود است، اما اینکه کدام یک را در چه منطقه‌ای بازگشایی کنیم، اعلام می‌شود. در عین حال در قدم اولی که اعلام کردیم مشاغل کم‌ریسک در سامانه ثبت نام کرده و بازگشایی کنند، دیدیم که برخی مشاغل پرریسک مانند رستوران‌ها و... در مناطق مرکزی تهران بازگشایی شدند که با هماهنگی‌های انجام شده بررسی و مراکز پلمب شد.

حریرچی درباره ترس از کرونا در اطرافیان بیمار، گفت: دسته عمده‌ای از پروتکل‌هایی که در زمینه بهبودی مبتلا به کرونا است، بر مبنای تست منفی است و یکسری هم بر مبنای فاصله زمانی از زمان بهبود و رفع علائم است. منتها یک ترس نادرستی در مردم وجود دارد که اگر کسی مبتلا شد، احتمال انتقال دارد. باید توجه کرد که در حال حاضر بیشترین کسانی که در سطح کشور ما و کشورهای دیگر بیماری را منتقل می‌کنند، افرادی کم‌علامت و بی‌علامت هستند. کسانی که مبتلا شدند، معمولا هم خودشان بیشتر رعایت می‌کنند، فاصله فیزیکی را رعایت می‌کنند و در عین حال بر اساس برخی تئوری‌ها حداقل تا مدت کوتاهی ایمنی نسبی پیدا کرده‌اند. به همین دلیل برخی کشورها هم به سمت ارائه پاسپورت سلامت کرونا رفتند که به دلیل مشکلاتی قابل انجام نیست. به مردم اطمینان می‌دهم که افرادی که مبتلا شده‌اند، اگر فاصله زمانی را بگذرانند، مشکلی از نظر امکان انتقال بیماری را ندارند.

وی در پاسخ به سوالی درباره بازگشایی سرخود برخی هیات‌های مذهبی، گفت: موضع وزارت بهداشت درباره انواع تجمعات فرهنگی، ورزشی و مذهبی همان چیزی است که قبلا اعلام شده و فعلا با برگزاری این تجمعات مخالفیم. در عین حال فکر نمی‌کنم کسی از مقام معظم رهبری و یا مراجع تقلید به مراسم مذهبی مقیدتر باشد و برای تصمیم‌گیری درباره این مراسم ذی‌صلاح‌تر باشد. هر سال هر 30 روز ماه رمضان، گروه های مشتاقان مختلفی خدمت مقام معظم رهبری شرف‌یاب می‌شدند، ‌ اما اکنون به دلیل رعایت بهداشت فردی و فاصله‌گذاری اجتماعی این مراسم‌ها را لغو کردند. مراجع هم این اقدام ر انجام دادند که از آنها خیلی تشکر می‌کنیم. تعدادی که برخلاف نظرات مقام معظم رهبری و مراجع، این چنین اقداماتی را انجام می‌دهند باید تکلیف خود را روشن کنند. در عین حال دستگاه‌های نظارتی هم باید نظارت لازم را انجام دهند. البته موارد این چنینی بسیار اندک است که به غلط مدعی‌اند ما در مراسم فاصله‌گذاری را رعایت می‌کنیم، اما این اقدام قانون‌شکنی است، هم خواهش می‌کنیم و هم تذکر جدی می‌دهیم که حتما مراسم‌ها لغو شود و دستگاه‌های نظارتی هم نظارت خودشان را اعمال کنند.

حریرچی درباره بازگشایی اماکن زیارتی هم گفت: با مسئولین رده بالا و کسانی که مسئولیت حوزه‌ها را دارند، هماهنگ می کنیم. اصل در جمهوری اسلامی تبعیت از قانون است. تقریبا تمام بزرگان دینی اصل سلامت مردم را مقدم دانستند و تصمیمات دستگاه‌های مسئول این اقدام را محترم شمرده و به آن‌ها عمل می‌کنند.عرضه آش و حلیم تنها به صورت بیرون بر

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره خرید حلیم و آش در ایام کرونا، اظهار کرد: نمی دانم چه داستانی است وقتی زمان فروش صنفی می‌رسد، برخی احساس رسالت می‌کنند که ادعا کنند در حلیم پنبه  و پشم وجود دارد. چه در سال‌های گذشته و چه امسال هیچ کدام از آزمایشات ما این موارد را ثابت نکرده است. باید توجه کرد که عرضه غذا و محصولاتی مانند آش و حلیم در رستوران ممنوع است، اما رستوران های بیرون‌بر از جمله در آشپزخانه‌های آش و حلیم می توانند اقدام کنند و مانعی برای مصرف آش و حلیم در ماه رمضان به صورت بیرون‌بر نمی‌بینیم.

حریرچی درباره فقدان شرکت‌های پخش تجهیزات پزشکی به ویژه در بحران کرونا، اظهار کرد: طبق بررسی‌های اولیه یکی از نقایص قابل توجه ما در حوزه تجهیزات پزشکی، فقدان شرکت‌های تجهیزات به ویژه ملزومات مصرفی پزشکی است. یکی از علل ساماندهی در حوزه دارو این است که شرکت‌های پخش دارو وجود دارد که هم می‌توانند در کنترل بازار کمک کنند و هم هزینه کل را کاهش می‌دهند. بر همین اساس ایده راه‌اندازی شرکت‌های پخش تجهیزات پزشکی مطرح شده و در دست بررسی است.

حریرچی درباره برخی اظهارات مبنی بر ابتلای 40 تا 50 درصد مردم به ویژه در برخی شهرها و ایمنی گروهی در برابر کرونا، اظهار کرد: در کسانی که علامت ابتلا به کرونا مانند تب و سرفه دارند، در این افراد وقتی تست مولکولی از حلق و بینی انجام شد، حدود 15 درصد افراد دارای علامت تست‌شان مثبت شد. همچنین در کسانی که تماس نزدیک با مبتلایان داشتند، از طریق بیماریابی فعال دریافتیم که 21 درصد این افراد تست‌شان مثبت شد و بر اساس این اقدام درخشان معاون بهداشتی، ما توانستیم بیماران را در مراحل اولیه شناسایی کنیم.وی ادامه داد: بر همین اساس دو نتیجه عمده حاصل شد؛ وقتی کسی تستش مثبت می‌شود، مورد کنترل و ایزولاسیون بیشتری قرار گرفته و افراد دیگر را کمتر مبتلا می‌کند. باید توجه داشت که سه استراتژی وزارت بهداشت یکی فاصله گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت از طریق مردم است و دو استراتژی دیگری بیماریابی و ایزولاسیون و شناسایی افراد در تماس با مبتلایان است.

حریرچی ادامه داد: طبق بررسی‌ها در کشورهای مختلف، آنتی‌بادی‌هایی را که علیه ویروس وجود دارد، می‌سنجند. برخی تست‌های آنتی‌بادی انواع ویروس کرونا را بررسی می‌کنند. به احتمال زیاد همه ما قبلا به یک نوع سرماخوردگی ناشی از کرونا مبتلا شده‌ایم و ممکن است ایمن به نظر برسیم. در حالی که در برابر کرونا ویروس جدید ایمن نشده‌ایم. در عین حال وقتی تست اختصاصی برای کرونای جدید انجام می‌شود، هم مثبت کاذب دارد و هم منفی کاذب. در عین حال باید بررسی کرد که آنتی‌بادی اختصاصی کووید-19، آیا برای قسمت ایمنی‌بخش ویروس است یا برای کل ویروس کووید-19 است؟.

وی ادامه داد: درباره برخی ویروس‌ها و باکتری‌ها به این صورت است که آنتی‌بادی ترشح می‌شود اما برخی از آنتی‌بادی‌ها ایمنی‌بخش‌اند و برخی ایمنی‌بخش نیستند. بنابراین موضوع پیچیده است. در عین حال حتی اگر کسی آنتی‌بادی ایمنی بخش فرضی داشت، آیا برای همیشه ایمن است یا برای مدتی ایمن است؟. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که هنوز هیچ مدرک معتبری وجود ندارد که ابتلا به ویروس کووید-19 منجر به ایمنی شود. آمارهایی که در کشورهای مختلف ارائه شده از جمله در نیویورک هیچ کدام به ایمنی 40 تا 50 درصدی اشاره نکرده است. بلکه درصدها در حد 15 و 20 درصد است.

: برای دریافت مشاوره درباره 72 شهرستان در وضعیت قرمز ویروس کرونا فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «72 شهرستان در وضعیت قرمز ویروس کرونا» در کادر زیر بنویسید :

9 - 4 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید