کد مطلب:  34113 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آخرین آمار ابتلا به تب کنگو در ایران | ابتلای 33 نفر در کشور از ابتدای سال

آخرین آمار ابتلا به تب کنگو در ایران | ابتلای 33 نفر در کشور از ابتدای سال

به گزارش آسمونی:رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: از ابتدای سال تا‌کنون 33 نفر در کشور به...
زمان مطالعه: 2 دقیقه
به گزارش آسمونی:رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: از ابتدای سال تا‌کنون 33 نفر در کشور به تب کریمه کنگو مبتلا شده اند.

آخرین آمار ابتلا به تب کنگو در ایران | ابتلای 33 نفر در کشور از ابتدای سال
آخرین آمار ابتلا به تب کنگو در ایران | ابتلای 33 نفر در کشور از ابتدای سال


محمد مهدی گویا افزود: در شهرستان ثلاث باباجانی که یکی از کانون‌های زلزله غرب کشور در آبان ماه سال گذشته بوده، دو نفر که زن و شوهر بوده اند به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شدند که حال عمومی آنها پس از اقدامات درمانی انجام شده، رو به بهبود است.

وی افزود: تیم کارشناسی وزارت بهداشت در منطقه ثلالث باباجانی حاضر شده اند تا وضعیت دام‌ها و کشتارگاه‌های آن منطقه را بررسی کنند.

گویا تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون، 33 نفر در کشور به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شده اند که سه نفر از آنها که دارای بیماری زمینه ای بودند، جان خود را از دست دادند. یکی از آنها یک فرد 72 ساله در استان هرمزگان بود که دارای بیماری خونی بود.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درخصوص راه‌های انتقال بیماری تب کریمه کنگو، اظهار داشت: این بیماری از سه راه می‌تواند به انسان منتقل شود. یکی، تماس نزدیک با دام است و اگر کنه روی بدن دام، انسان را مورد گزش قرار دهد، ممکن است فرد به این بیماری مبتلا شود و نباید فراموش کنیم که در دام علامتی وجود ندارد که مشخص باشد دام آلوده به ویروس است یا خیر.

گویا راه دوم انتقال بیماری تب کریمه کنگو را ذبح حیوان و تماس با ترشحات آلوده امعا و احشا و خون حیوان عنوان کرد و افزود: در زمان ذبح حیوان و پاک کردن گوشت تازه حیوان، ممکن است فرد در معرض ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو قرار داشته باشد. افرادی که در کشتارگاه‌ها کار می کنند، برای این منظور آموزش‌های لازم را می‌بینند و گوشت حیوانات ذبح شده در کشتارگاه‌ها، تا 24 ساعت در یک فضای مخصوص نگهداری می‌شود تا اگر ویروسی در بدن دام ذبح شده وجود دارد، در این فضا از بین برود. احتمال انتقال ویروس تب کریمه کنگو از گوشت ذبح شده در کشتارگاه‌ها، بسیار پایین است.

وی ادامه داد: گوسفندی که در کنار جاده و خیابان‌ها ذبح شود، می‌تواند فرد ذبح کننده و فردی که با لاشه گوسفند، بز و گاو تماس داشته را در معرض ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو قرار دهد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از تماس با افراد مبتلا به تب کریمه کنگو به عنوان سومین راه انتقال این بیماری یاد کرد و افزود: مواردی وجود داشته که پزشک، پرستار و افرادی که با خون و ترشحات بیماران مبتلا به تب کریمه کنگو در ارتباط بودند، به این بیماری مبتلا شده اند.

گویا در خصوص علائم بیماری تب کریمه کنگو، گفت: بروز بیماری تب کریمه کنگو با تب، سردرد، درد بدن، علائم گوارشی مانند استفراغ، اسهال و درد گلو همراه است و به مرور که وارد مراحل پیشرفته می‌شود، ممکن است بیماران، دچار علائم زردی و خونریزی از دهان، لثه، بینی، دستگاه گوارش، تناسلی و ادرار شوند.

وی تاکید کرد: تمامی بیماران مبتلا به تب کریمه کنگو در بیمارستان‌ها در محیط ایزوله نگهداری و درمان می‌شوند و تحت درمان دارویی قرار می‌گیرند.

منبع: همشهری آنلاین
: برای دریافت مشاوره درباره آخرین آمار ابتلا به تب کنگو در ایران | ابتلای 33 نفر در کشور از ابتدای سال فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «آخرین آمار ابتلا به تب کنگو در ایران | ابتلای 33 نفر در کشور از ابتدای سال» در کادر زیر بنویسید :

3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید