کد مطلب:  7549  درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
افزایش 20 درصدی قیمت خانه در سال های اخیر

افزایش 20 درصدی قیمت خانه در سال های اخیر

1393/06/30 رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران گفت: در بازار ساختمانی ایران به دلایلی از جمله نبود...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

1393/06/30

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران گفت: در بازار ساختمانی ایران به دلایلی از جمله نبود مکانیزم‌های کنترلی و نظارتی بر روی قیمت‌های پیشنهادی فروشنده‌ها، چنانچه تسهیلات بانکی قرار باشد از کانال وام ساخت در اختیار متقاضیان مسکن قرار بگیرد ارزش واقعی وام تحت تاثیر افزایش قیمت، تحلیل می‌رود و اثر وام منتقل شده به خریدار برای پوشش قدرت خرید او در مقایسه با حالتی که وام مستقیم به متقاضی پرداخت می شود، کاهش پیدا می کند.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا حسام عقبایی اظهار کرد: مدل پرداخت وام مسکن به متقاضیان مصرفی بهترین شکل حمایت و تامین مالی از طرف تقاضا به شمار می رود.

وی افزود:اشکالی که به مدل پرداخت وام ساخت با قابلیت انتقال به خریدار وجود دارد، در صورتی که تسهیلات به ساخت پرداخت شود سازنده متناسب با محاسبات اقتصادی خود، قیمت فروش را به چند برابر قیمت تمام شده افزایش می دهد.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران تاکید کرد: در این حالت سهم تسهیلاتی که در پایان مراحل ساخت آپارتمان به خریدار آپارتمان داده می‌شود از قیمت فروش کاهش می یابد ،این تجربه در سال های اخیر که بانک ها غالب تسهیلات مسکن را به سمت ساخت و ساز هدایت کردند، مشهود است و نشان می‌دهد در هر سال قیمت مسکن در تهران به طور متوسط 20 درصد افزایش پیدا کرده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به این که در شرایط فعلی بازار مسکن به شدت نیازمند ارائه تسهیلات بانکی موثر و پر قدرت است، گفت: دولت باید برای جلوگیری از ایجاد رانت و تبعیض در طرح خود برای افزایش وام مسکن، به طور جدی و دقیق برنامه ریزی کند .

عقبایی افزود: هر چند در دنیا ارائه تسهیلات مسکن به بخش ساخت و ساز و سازندگان، به عنوان راهکار اصلی برای ایجاد رونق و تقویت قدرت خرید و تولید مسکن پذیرفته شده و موفق است، اما در ایران با توجه به فراهم نبودن شرایط و بسترهای اقتصادی در بازار ساختمانی که مهمترین نقطه ضعف آن عدم کنترل قیمت فروش می باشد، بهتر است تسهیلات به منظور تقویت قدرت خرید متقاضیان مستقیما به طرف تقاضای مسکن تزریق شود و دولت هم برای جلوگیری از ایجاد رانت با اقدامات کنترل کننده راه را برهرگونه تخلف ببندد.

وی خاطر نشان کرد: لحاظ مجموعه ای از پارامترها در پرداخت وام از جمله تعیین شرط سنی توجه ویژه به مسئله تامین مسکن افراد جوان و سالخوردگان و همچنین ارائه تسهیلات خرید مسکن به هر متقاضی تنها یک بار می‌تواند فیلترهای مناسبی برای جلوگیری از بروز تبعیض و تخلف محسوب شود هر چند لازم است دولت با مطالعات بیشتری به راهکارهای موثر برای این امر بیاندیشد و عمل کند.

عقبایی با بیان این که انبوه سازی هنوز در کشور ما به معنای واقعی وجود ندارد، تصریح کرد: در کشور های پیشرفته دنیا اعطای تسهیلات مسکن به سازندگان امری منطقی و تصمیمی درست است که باعث افزایش ضریب امنیت در سرمایه گذاری و تولید پایدار و اثر گذار مسکن می شود و از این جهت این روش بیشتر مورد تائید کارشناسان اقتصادی است.

وی ادامه داد: این در حالی است که در کشور ما انبوه سازی و تولید مسکن به صورت یک فرایند منطقی و در شکل اصولی و با شیوه های مدرن امروزی انجام نمی شود و هنوز بیش از 90 در صد تولید مسکن در کشور به شیوه سنتی است. در چنین شرایطی اگر دولت وام را به سازندگان اختصاص دهد باید دید این تسهیلا ت به دست چه سازنده ای با چه کیفیتی از ساخت و با کدام استاندارد تولید می شود و آیا خروجی دیگری غیر از ساختمان های نا پایدار مانند آنچه در انبوه سازی واحد های مسکونی مهر آن را مشاهده کردیم خواهد داشت.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان این که الگوهای صنعتی سازی و تولید مسکن پایدار در کشور ما هنوز ایجاد نشده است، تاکید کرد: به همین علت نمی توان موضوع اختصاص وام مسکن به سازندگان را به عنوان راهکار اصلی برای هدایت سرمایه‌ها به سمت بازار مسکن و تقویت قدرت خرید در مردم اعمال کرد.

وی افزود: در پاسخ به افرادی که می گویند افزایش وام خرید مسکن منجر به تورم و افزایش قیمت مسکن می‌شود باید بگویم ظرف یک دهه گذشته به رغم آن که سقف وام مسکن تغییر چندانی نداشته است قیمت مسکن چندین برابر شده است و تسهیلات به تنهایی نمی تواند باعث افزایش قیمت شود.

عقبایی تصریح کرد : بنا براین دولت باید با برنامه دقیق و حمایت و کنترل سیستم بانکی به نیاز سنجی دقیق در خصوص جامعه هدف وام مسکن بپردازد. هر چند در هر پروژه ای به میزان 2 تا 3 در صد خطا طبیعی است و نمیتوان با این توجیه که ممکن است رانتی هم در نحوه پرداخت تسهیلات ایجاد شود کل موضوع افزایش وام مسکن را منتفی کرد.

: برای دریافت مشاوره درباره افزایش 20 درصدی قیمت خانه در سال های اخیر فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «افزایش 20 درصدی قیمت خانه در سال های اخیر» در کادر زیر بنویسید :

3 * 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید