کد مطلب:  63113 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی یاسمین مقبلی

بیوگرافی یاسمین مقبلی

یاسمین مقبلی خلبان و سرگرد نیروی دریایی آمریکا و فضانورد ایرانی-آمریکایی ناسا است که برای ماموریت جدید ناسا به عنوان فرمانده انتخاب شده است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نام و نام خانوادگی یاسمین مقبلی
تاریخ تولد 24 ژوئن 1983
سن 38 سال
محل تولد آلمان
محل زندگی آمریکا
ملیت ایرانی
حرفه فضانورد ناسا
نام همسر سم والد

درباره یاسمین مقبلی

یاسمین مقبلی (Jasmin Moghbeli) فضانورد ایرانی تبار ناسا است. وی خلبان و سرگرد نیروی دریایی آمریکا و همچنین فضانورد است. ناسا یاسمین مقبلی را در 24 مارس 2022 برای ماموریت اسپیس ایکس به عنوان فرمانده انتخاب کرد. در ادامه با آسمونی باشید و بیوگرافی وی را ببینید.

یاسمین مقبلی در تاریخ 24 ژوئن 1983 در باد ناوهیم یا باد نواهایم آلمان به دنیا آمد. پدرش کامی مقبلی و مادرش فرشته نام دارند که پس از انقلاب برای زندگی به خارج از کشور رفتند. او یک برادر بزرگتر به نام کاوه دارد. آنها پس از چند سال زندگی در آلمان به بالدوین، نیویورک رفتند. یاسمین از دبیرستان بالدوین فارغ‌ التحصیل شده و در دوره دانش‌ آموزی خود در کمپ فضایی آکادمی پیشرفته فضایی شرکت کرد. او کارشناسی مهندسی هوافضا را از دانشگاه ام‌آی‌تی اخذ کرد و مدتی هم برای تیم بسکتبال و والیبال این دانشگاه بازی کرده. وی متاهل است و نام همسرش سم والد (Sam Wald) می باشد.

یاسمین مقبلی در دوره نظامی

یاسمین مقبلی به عنوان افسر تفنگداران دریایی آمریکا و خلبان بالگرد سوپرکبرا آموزش دید و در این دوره 150 ماموریت جنگی را به انجام رساند. او مدرک کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا را از مدرسه تحصیلات تکمیلی نیروی دریایی دریافت کرد. او دوره آموزشی خلبانی را هم در پایگاه نیروی هوایی-دریایی یوما گذراند. یاسمین مقبلی از سال 2008 کار خلبانی هواپیماهای نظامی را شروع کرد. او بیش از دو هزار ساعت پرواز با 25 نوع هواپیمای مختلف را در سابقه کاری خود دارد. وی در دوران خدمتش در ارتش آمریکا در سال‌های 2009 تا 2010 در عملیات آمریکا در افغانستان شرکت داشت.

یاسمین مقبلی در ناسا

یاسمین مقبلی در سال 2017 یکی از دوازده نفری بود که به عنوان عضو گروه 22 فضانوردان ناسا (ملقب به لاک‌پشت‌ها) انتخاب شد. وی با چهار زن و هفت مرد دیگر از میان 18 هزار فرد داوطلب برای شرکت در این دوره برگزیده شد. سال 2020 اعلام شد یاسمین مقبلی یکی از فضانوردانی خواهد بود که در برنامه فضایی آرتمیس ناسا به منظور فرستادن نخستین زن به روی ماه تربیت خواهد شد. اواخر مارس 2022 ناسا اعلام کرد که یاسمین مقبلی به عنوان فرمانده هفتمین ماموریت اعزام فضاپیمای اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین‌ المللی انتخاب شد و آندریاس مورگنسن فضانورد اروپایی هم خلبانی این عملیات را برعهده خواهد داشت. این ماموریت قرار است در سال 2023 از مرکز فضایی کندی در فلوریدا انجام شود.

راه ارتباط

گالری تصاویر

یاسمین مقبلی
تبریک عید نوروز 1401 یاسمین مقبلی
تمرین فضایی یاسمین مقبلی برای ناسا
یاسمین مقبلی در سپاه تفنگداران دریایی آمریکا
یاسمین مقبلی با لباس فضانوردی در کنار خانواده اش
آماده سازی یاسمین مقبلی برای تمرینات فضایی ناسا
ماموریت فضایی یاسمین مقبلی برای ناسا
یاسمین مقبلی در کنار گروه فضانوردان برنامه فضایی آرتمیس ناسا
یاسمین مقبلی فرمانده عملیات ناسا

 

: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی یاسمین مقبلی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «بیوگرافی یاسمین مقبلی» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید