مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  64581 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پیش بینی ریزش متروپل آبادان از چندین ماه قبل

پیش بینی ریزش متروپل آبادان از چندین ماه قبل

متروپل ابادان قبل از ریزش، چند ماه قبل با گزارش هایی از نشست ستون اصلی طبقات زیرین مواجه شده بود اما اهمیتی به آن داده نشد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش آسمونی، پروژه متروپل ابادان قبل از فاجعه ریزش، از ماه ها قبل، با گزارش هایی روبرو شد که مبنی بر نشست ستون اصلی و شکم دادن سقف طبقات زیرین بوده و یک کارشناس علت وقوع این نوع حوادث را نظارت های صوری مهندسین و عدم پیگیری تخلفات ساختمانی از جانب شهرداری معرفی کرد.

از ماه ها قبل به مسئولین مربوطه ساختمان متروپل هشدار داده شده بود که این ساختمان 10 طبقه نوساز روزی فرو می ریزد و شوربختانه این اتفاق رخ داد و باعث کشته شدن چندین تن گردید. گزارش هایی مبنی بر زیر آوار ماندن 80 تن نیز وجود دارد.

طبق برخی گزارش ها از جانب کارشناسان، برج های دوقلو متروپل آنقدر سست بودند که ستون اصلی و حمال مجتمع ها نشست کرده و شکم داده بود!

همچنین تصاویر و فیلم هایی در فضای مجازی این امر را تائید می کند. مالک، داربست هایی را در اطراف پروژه کشیده بود و برخی افراد ادعا می کنند وی با هدف پنهان کاری وضعیت وخیم پروژه دست به چنین کاری زده بود. گفته ها حاکی از این است که مهندسین سازمان نظام مهندسی آبادان هشدار داده بودند که این مجتمع با این اوضاع به مرحله افتتاح نمی رسد.

سال هاست که مسائلی مانند زد و بند احداث ساختمان های ناایمن و نظارت های صوری از جانب کارشناسان وجود دارد. بر اساس آمار جامعه مهندسی، طی 50 سال اخیر، عمر ایمن و مفید ساختمان ها در ایران از 32 سال به 26 سال رسیده است! با اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان در سال 1373 ایجاد شد اما مثل اینکه کمکی به بهبود این ماجرا نکرده و چند وقت یکبار با چنین حوادثی مواجه می شویم.

احمدرضا سرحدی، عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان، نظارت های صوری مهندسان و بی توجهی عوامل شهرداری به هشدارهای مهندس ناظر را عامل اصلی کاهش کیفیت و نامین سازی ساختمان ها معرفی کرده است.

آقای سرحدی باتوجه به چنین مواردی تاکید کرد: «در مورد پروژه متروپل اطلاع دقیقی ندارم همواره پیش آمده که تعداد اندکی از همکاران ما به وظایف قانونی خود در بحث نظارت بر ساختمان‌ها عمل نکرده و کنترل‌های لازم را صورت نمی‌دهد. شهرداری به عنوان ناظر و حافظ منافع عمومی باید به این موارد رسیدگی کند.»

متاسفانه شهرداری بیشتر بر مواردی ازجمله اضافه بنا حساسیت به خرج می دهد و نقشه های ساختمان را کنترل نمی کند. اگر کنترلی هم صورت گیرد باز هم مربوط به اضافه بنا است تا عوارض آن را بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: «آن‌چه در ساختمان پلاسکو اتفاق افتاد به دلیل عدم توجه به مبحث 22 مقررات ملی ساختمان در بحث نگهداری بود که هنوز هم به نتیجه نرسیده و رها شده است. در قضیه آبادان هنوز گزارش تخلفات ارایه نشده و نمی‌توان صرفا شهرداری یا سازمان نظام مهندسی را مقصر دانست و باید منتظر گزارش این حادثه باشیم.»

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره پیش بینی ریزش متروپل آبادان از چندین ماه قبل فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «پیش بینی ریزش متروپل آبادان از چندین ماه قبل» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید