کد مطلب:  59708 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
واکنش رسمی مسکو به گزارش آژانس انرژی اتمی

واکنش رسمی مسکو به گزارش آژانس انرژی اتمی

وزارت امور خارجه روسیه به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پیشرفت‌های هسته‌ای ایران واکنش نشان داد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی، وزارت امور خارجه روسیه به اقدام اخیر ایران درباره غنی سازی اورانیوم و تولید اورانیوم فلزی واکنش نشان داد.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: «غنی سازی 60 درصد اورانیوم و تولید اورانیوم فلزی انحراف دیگری از برجام است که به دلیل عدم دستیابی به نتایج عملی برای احیای توافق هسته‌ای بوده این در حالی است که تحریم‌های یک طرفه آمریکا علیه ایران و دیگر کشورها، دست نخورده باقی مانده است».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از آن نیز در گزارشی که رویترز مدعی رویت آن بود، ادعا کرد ایران اقدام به تولید 200 گرم اورانیوم فلزی با غنای 20 درصد کرده است.

آژانس اتمی، اقدام ایران را سومین گام از برنامه چهار مرحله‌ای آن دانسته است. چهارمین گام و گام پایانی، تولید صفحه سوخت رآکتور است. 

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (NPT) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای استفاده صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما مدرکی که نشان دهنده این باشد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی میل کرده است، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال 2015 به توافقی با کشورهای موسوم به گروه 1+5 برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد.

در پایان لازم به یادآوری است که علی‌رغم اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال 1397به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

: برای دریافت مشاوره درباره واکنش رسمی مسکو به گزارش آژانس انرژی اتمی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «واکنش رسمی مسکو به گزارش آژانس انرژی اتمی» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید