کد مطلب:  62119  درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شرایط دریافت وام بدون ضامن

شرایط دریافت وام بدون ضامن

با اعلام رسمی رئیس جمهور در 27 دی 1400 پرداخت تشهیلات خرد به کارکنان دولت و عموم مردم با اعتبار سنجی و حذف ضامن و وثیقه انجام خواهد شد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش آسمونی، با تتوئجه به وضعیت پیچیده تقتصاد کشورمان در میان توده های مختلف مردم دربافت وام و تسهیلات یکی از راه های تامین لوازم و امکانات لازم برای زندگی مانند خانه، تعمیر خانه، خودرو، وسایل خانگی و ...

می باشد. البته مشتریان بانک‌ها برای دریافت وام‌های خرد باید سختی های زیادی را تحنل کنند و دوندگی های اداری زیاد و مقررات پیچیده مانع از تامین تسهیلات برای آن ها خواهد شد.

شرایط دریافت وام بدون ضامن
شرایط دریافت وام بدون ضامن

 

اما در نقطه مقابل اظهارات مسئولان بانکی و دستور رئیس جمهوری حاکی از آن است که از این به بعد، فرآیند اخذ ضامن برای پرداخت وام‌های زیر 100میلیون تومان به سمت اعتبارسنجی حرکت می کند و وثیقه گذاری و معرفی ضامن عملا حذف خواهد شد.

در نشست روز 27 دی 1400 رئیس جمهور با مدیران عامل بانک‌ها پنج دستور رسمی  به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد که در مورد مسائلی مانند سخت‌گیری بر بدحساب‌ها، تسهیل پرداخت وام به مردم، واگذاری بنگاه‌های تملیک شده توسط بانک‌ها، استرداد سود مازاد دریافتی از مردم و تولیدکنندگان و بازنگری در مقررات و نظامات بانکی به نفع مردم و اجرای عدالت است.

در بخش دیگری از این جلسه آیت الله ابراهیم رئیسی،  رئیس جمهور کشورمان در این جلسه به بانک‌ها دستور داد تا پرداخت تسهیلات خرد به مردم با اعتبارسنجی جایگزین اخذ وثیقه شود.

همچنین در همین مورد، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت هم از تغییر نوع وثیقه‌ برای وام‌های زیر 100 میلیون تومان خبر داد و گفت: در پی این تغییر، کسی که کارمند یا حقوق بگیر ثابت دولت است می‌تواند حقوق خود را وثیقه و اعتبار وامش کند.

ابلاغیه وزارت اقتصادبه 13 بانک و ضرب الاجل 24 ساعته

 در مرحله اول وزارت اقتصاد به بانک‌های زیرمجموعه خود ابلاغ کرد تا پرداخت تسهیلات زیر 100 میلیون تومان را برای شاغلین، بازنشستگان و مستمری بگیران دستگاه‌های اجرایی اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، شرکت‌های دولتی دارای رتبه اعتباری مناسب (از بانک محل دریافت حقوق خود) را "بدون ضامن" انجام دهند.

در این زمینه، شرایط دریافت دریافت وام تا 50 میلیون تومان تنها با نامه کسر از حقوق و دریافت وام تا 100 میلیون تومان با یک نامه کسر از حقوق همراه با چک یا سفته اعلام شد. 

اکنون، مرکز بازرسی، مدیریت عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت اقتصاد در نامه‌ای به 13 بانک زیر مجموعه خود اعلام کرده که به منظور عدم نیاز به ضامن در پرداخت تسهیلات خرد برای کارکنان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران بخش دولتی، عمومی و خصوصی دستور دهید تا حداکثر ظرف 24 ساعت نسبت به انجام موارد زیر اقدام شود: 

1) در اجرای موضوع مذکور، بخشنامه داخلی آن بانک و همچنین فرآیند و جزئیات اقدام شعب، در پایگاه اطلاع رسانی بانک متبوع، درج و به نحو مقتضی به اطلاع عموم مشتریان و مسئولین شعب برسد. 

2) کلیه واحدهای بازرسی موظفند با تشکیل هیئت ویژه نسبت به بازرسی سرزده و نظارت مستمر بر اجزای بخشنامه مذکور اقدام کنند. 

3) آدرس سامانه رسیدگی به شکایات آن بانک و آدرس سامانه نظارت مردمی وزارت متبوع در پایگاه اطلاع‌رسانی و کلیه شعب بانک در اختیار مشتریان قرار گیرد. 

4) کلیه شکایات مردمی در خصوص موضوع مذکور ظرف 48 ساعت رسیدگی و ضمن برکناری متخلفان احتمالی، مراتب به هیئات رسیدگی به تخلفات اداری و حسب مورد به کمیته‌های انضباطی اعلام شود. 

ابلاغیه وزارت اقتصاد یه 13 بانک عامل- صفحه اول
ابلاغیه وزارت اقتصاد یه 13 بانک عامل- صفحه اول

 

ابلاغیه وزارت اقتصاد یه 13 بانک عامل- صفحه دوم
ابلاغیه وزارت اقتصاد یه 13 بانک عامل- صفحه دوم

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت تسهیلات بدون ضامن:

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در توییتی از شرایط دریافت تسهیلات زیر 100 میلیون تومان با اعتباری سنجی نوشت.

توییت مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در خصوص مدارک لازم برای وام بدون ضامن
توییت مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در خصوص مدارک لازم برای وام بدون ضامن

 

شرایط دریافت وام تا 100 میلیون تومان بدون ضامن طبق بخشنامه وزارت اقتصاد:

_ دریافت وام تا 50 میلیون تومان تنها با نامه کسر از حقوق.

_ دریافت وام تا 100 میلیون تومان یک نامه کسر از حقوق همراه با چک یا سفته.

 

: برای دریافت مشاوره درباره شرایط دریافت وام بدون ضامن فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «شرایط دریافت وام بدون ضامن» در کادر زیر بنویسید :

2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید