بروزرسانی در 4 هفته پیش
کد مطلب: 58963 درج نظر
هلند و حسرتی 33 ساله برای قهرمانی اروپا
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تیم فوتبال هلند با حذف از مسابقات یورو 2020 همچنان در حسرت تکرار قهرمانی خود در یورو 1988 باقی ماند. اما در آن سال، هلند چگونه قهرمان اروپا شد؟

مرحله مقدماتی یورو 2020

اواخر دهه 80، دوراني تأثيرگذار در تاريخ جهان بود. اتحاد جماهيرشوروي كه در حدود هفتاد سال قبل و با شعارهايي عجيب و غريب به وجود آمده بود و سبب دو قطبي شدن جهان گشته بود. لحظه به لحظه به فروپاشي نزديك و نزديك‌ تر مي‌ شد. متحدان شوروي نيز مدّت‌ ها بود كه اتحاد با ديكتاتوري كمونيستي را مايه افتخار نمي‌ دانستند و در آرزوي جدايي از بلوك شرق بودند.

رقابت در برلین غربی

در آخرين سالهاي اقتدار شوروي، آلمان غربي در حالي به ميزباني يورو – 88 برگزيده شد كه اين تيم صاحب 5 رأي شد در حالي كه نروژ، سوئد و دانمارك یک راي آوردند و انگلستان نيز هيچ رأيي به دست نياورد.

با توجه به آن كه كشورهاي بلوك شرق، برلين شرقي را جزء خاك آلمان غربي نمي‌دانستند اتحاديه فوتبال آلمان مسابقاتي را در برلين غربي برگزار كرد. اين شهر سه بار فرصت يافت كه شاهد بازي بزرگان فوتبال اروپا باشد. در آن سال (1988) استاديوم المپيك برلين اين شانس را پيدا كرد كه ميزبان بازي‌ هاي تيم ملّي آلمان غربي در برابر شوروي، آرژانتين و سوئد گردد.

حذف قهرمان

رقابت‌ هاي مقدماتي در 4 گروه پنج تيمي و سه گروه چهار تيمي برگزار شد. آلمان غربي ميزبان بازي‌ ها تنها تيمي بود كه از برگزاري بازي‌ هاي مقدماتي معاف بود و ساير تيم ها براي صعود مي‌ بايست در دور انتخابي حاضر مي‌ شدند. حتي فرانسه مدافع عنوان قهرماني!

فرانسه پس از عنوان چهارمي در جام جهاني 1982 و قهرماني يورو – 84، آخرين افتخار دهه 80 خود را در جام جهاني 1986 كسب نمود و سوم شد. امّا پس از آن شكوه و عظمت اين تيم خاتمه يافت و خروس‌ ها در گروه خود پايين‌ تر از شوروي و آلمان شرقي ايستادند. از هشت بازي تنها شش امتياز گرفتند و از اين حيث با تيمي چون ايسلند برابر شدند!

تيم های بدون شكست

انگلستان و هلند تنها تيمهايي بودند كه مرحله انتخابي را بدون شكست به پايان رساندند. در اين ميان آمار هلند بيشتر به چشم مي‌آمد زيرا اين تيم فقط دوبار مساوي كرده بود. 23 گل زده بود و تنها يك بار دروازه خود را باز شده ديده بود. انگليسي‌ ها نيز با 19 گل زده دومين خط حمله برتر را به خود اختصاص داده بودند. با اين تفاوت كه از گروهي چهار تيمي به جام صعود كردند و دو بازي كمتر از هلند انجام دادند.

 گروه اول: فاقد شگفتی

پيش از شروع مسابقات نيز مي‌ شد حدس زد كه كدام تيم‌ ها از اين گروه صعود خواهند كرد.

وقتي «كيت هاكت» انگليسي در ساعت 20:15 روز دهم ژوئن، سوت آغاز ديدار افتتاحيه جام را به صدا درآورد، بسياري معتقد بودند كه دو تيم آلمان و ايتاليا از اين گروه به نيمه نهايي خواهند رسيد. دراين ديدار «مانچيني» ايتاليا را پيش انداخت. امّا سه دقيقه بعد «آندراس بره‌مه» گل تساوي آلمان را به ثمررساند. يك روز بعد نوبت به پيروزي (3-2) اسپانيا براي دانمارك رسيد. اين دو تيم در دو بازي بعدي خود شكست خوردند و تنها مكان تيمهاي اول و دوم گروه را تعيين كردند! دانمارك به هر دو تيم ايتاليا و آلمان (0-2) باخت امّا اسپانيا به ايتاليا (0-1) باخت و با دو گلي كه در بازي با آلمان از رودي‌فولر دريافت كرد، سبب شد كه آلمان با تفاضل گل (4+) صدرنشين شده و ايتاليا با تفاضل (3+) دوم!

 معجزه نيمه تمام ايرلند

ايرلند جنوبي هيچ‌گاه تا اين اندازه درخشان ظاهر نشده بود. آنها با گل دقيقه 6 «هافتون» انگلستان را شكست دادند و آن‌گاه درحالي شوروي را (1-1) متوقف كردند كه تيم برتر ميدان بودند. آن هم در برابر شوروي كه در روز اوّل با اقتدار در مقابل هلند بازي كرده بود و با تك گل «راتس» پيروز شده بود. امّا در جدال شكست خوردگان روز آغازين، ماركوفان باستن هلند را پيش انداخت. برايان رابسون بازي را به تساوي كشاند. امّا فان‌باستن هت‌تريك خود را كامل كرد و هلند را از سقوط نجات داد. روس‌ها در آخرين روز همين نتيجه را در برابر انگلستان كسب كردند و صدرنشين شدند امّا ايرلند كه تنها با يك تساوي نيز به دور دوم صعود مي‌كرد، بازي را هجومي آغاز كرد  و ادامه داد. معلوم نشد كه چگونه كرنر دقيقه 82 هلندي‌ها به صورت اتفاقي به «ويم كيفت» رسيد و چگونه ضربه او چنان كات عجيبي پيدا كرد! امّا همين يك گل براي صعود هلند و حذف ايرلند كافي بود.

 روزهای خوش هلند

ساعت 20:15 روز 21 ژوئن، نبرد حياتي ژرمن‌ها آغاز شد، ظاهراً قرار بود همه چيز چون فينال جام جهاني 1974 پيش برود و هر دو تيم با يك پنالتي به گل برسند. ضربه پنالتي دقيقه 55 «لوتهار ماتئوس» با چاشني شانس گل شد امّا رونالدكومان در دقيقه 74 با يك پنالتي كار را به تساوي كشاند. دليل وقوع اين پنالتي بي‌احتياطي بي‌دليل «يورگن كوهلر» دفاع آلمان بود سرانجام «ماركو فان‌باستن» در دقيقه 87 معجزه هلندي را كامل كرد و يك بار ديگر در ديدار ژرمن‌ها نتيجه (2-1) رقم خورد. امّا اين بار به سود هلندي‌ها.

هلندي‌ها در آخرين ديدار مقابل شوروي ايستادند كه ايتاليا را (2-0) برده بود. امّا در ديدار فينال، حادثه مسابقه مرحله اوّل هلند – شوروي تكرار نشد. 72308 تماشاگر استاديوم «المپااشتاديون» شاهد هنرنمايي ستارگان هلند بودند و گلهاي به يادماندني رودگوليت و ماركوفان‌باستن تا هلندي‌ها براي اولين بار قهرمان اروپا شوند.

حتي هنوز هم جاي سؤال است كه فان‌باستن چگونه چنان گل زيبايي را به صورت سه ضرب وارد دروازه روس‌ها نمود!

 

ثبت نظر درباره «هلند و حسرتی 33 ساله برای قهرمانی اروپا»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت