کد مطلب:  59761 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
بزرگرترین ضعف نشست عراق؛ نبودن سوریه و حضور عجیب ماکرون

بزرگرترین ضعف نشست عراق؛ نبودن سوریه و حضور عجیب ماکرون

عثمان فاروغ لوغ اوغلو با تاکید بر حل چالش های منطقه توسط خود این کشورها، حضور رییس جمهور فرانسه و غیبت سوریه در نشست بغداد را  مهمترین ضعف  آن خواند.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی، امروز نشستی در عراق با نام کنفرانس بغداد برای همکاری و با شرکت 9 کشور مصر، ایران، عربستان، اردن، قطر، امارات، کویت، ترکیه و فرانسه برگزار شد.

مهمترین بندهای بیانیه پایانی نشست بغداد عبارت بودند از تاکید کشورهای شرکت کننده بر ضرورت وحدت تلاش‌های منطقه‌ای و بین المللی که بازتاب مثبتی بر ثبات منطقه و امنیت آن دارد.

 عثمان فاروق لوغ اوغلو عضو ارشد حزب جمهوری خلق ترکیه و دیپلمات اسبق این کشور در گفتگو با خبرنگار مهر گفت:

 واقعیت این است که کشورهای منطقه دور هم جمع شدند اگرچه در سطوح مختلف در آن شرکت کرده‌اند و این امری مثبت است، فارغ از اینکه نتیجه کوتاه مدت هر چه که باشد. احساس می‌کنم که شرکت کنندگان کنفرانس بغداد به اهمیت صحبت کردن با هم به جای بحث و درگیری با یکدیگر پی برده‌اند. چیزی که برای موفق شدن این کنفرانس باید اتفاق بیفتد این است که نتایج این کنفرانس باید مورد پیگیری قرار گیرد. امیدوارم چنین پیگیری و جدیتی وجود داشته باشد.

وی درباره حضور فرانسه افزود:

حضور امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در این کنفرانس یک ناهنجاری است. فرانسه جز کشورهای منطقه نیست و دارای صلاحیت خاصی هم نیست که آن را از سایر کشورهای غیرمنطقه ای متمایز کند تا بخشی از این کنفرانس باشد. اما باید تاکید کنم اگر کنفرانسی در آینده برگزار شود، فقط کشورهای منطقه باید دعوت شوند.

وی در پایان به غیبت سوریه اشاره کرد و گفت:

نقص عمده این کنفرانس عدم حضور سوریه دور میز بود. سوریه کشور مهمی است اگر چه هنوز با مشکلات زیادی روبرو است. میزبانان عراقی از ترس اینکه برخی مهمانان دیگر به بغداد نیایند، نخواستند که سوریه در آن شرکت کند. با این حال، نمی‌توان امیدوار بود که بدون مشارکت سوریه پیشرفت‌های زیادی در سطح منطقه‌ای در سطوح سیاسی و اقتصادی حاصل شود.

: برای دریافت مشاوره درباره بزرگرترین ضعف نشست عراق؛ نبودن سوریه و حضور عجیب ماکرون فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «بزرگرترین ضعف نشست عراق؛ نبودن سوریه و حضور عجیب ماکرون» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید