کد مطلب:  64331 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
پیکان ساخت ایران شناسنامه بین‌المللی خودروی تاریخی گرفت

پیکان ساخت ایران شناسنامه بین‌المللی خودروی تاریخی گرفت

شناسنامه بین‌المللی خودروی تاریخی برای یک دستگاه پیکان ساخت ایران و یک دستگاه BMW در ایران برای نخستین‌بار از سوی رییس فدراسیون جهانی وسایل نقلیه صادر شد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی، شناسنامه بین‌المللی خودروی تاریخی برای یک دستگاه پیکان ساخت ایران و همچنین یک دستگاه BMW در ایران برای نخستین‌بار از سوی رییس فدراسیون جهانی وسایل نقلیه صادر شد. اعطای شناسنامه بین‌المللی خودروی تاریخی به پیکان همزمان با 55 سالگی ساخت این خودرو در ایران صورت گرفت. این دستگاه پیکان که پس از دریافت تاییدیه فدراسیون بین‌المللی وسایل نقلیه تاریخی، این شناسنامه دریافت کرده ساخت ایران به سال 1349 بوده است.

تیدو برسترس، رییس فدراسیون بین‌المللی وسایل نقلیه تاریخی که به همراه همسرش برای صدور این شناسنامه به ایران سفر کرده و در این مراسم حاضر بود، گفت: مطلع شدم اولین خودرویی که برای دریافت این کارت (شناسنامه) انتخاب شده «پیکان» است که سال 1970 میلادی تولید شده است. این خودرو پایه صنعتی شدن کشور ایران است که باعث شد بسیاری از ایرانی‌ها به خودرو دسترسی پیدا کنند و ثبت آن بسیار مهم است.

وی افزود: ماشین بعدی که این شناسنامه را گرفته یک مدل از BMW است که از سوی کارخانه BMW به عنوان خودرویی که حرفه‌ای بازسازی شده، تایید شده است که سطح توانمندی ایران را در این زمینه می‌رساند و جای تبریک به کلوپ BMW در ایران دارد که از سوی کارخانه، این خودرو به رسمیت شناخته شده است.

با صدور شناسنامه بین‌المللی خودروهای تاریخی ID Card FIVA که تاییدی بر اصالت تاریخی این خودروها است، امکان تردد بین‌المللی و حضور در مسابقات رالی‌های بین‌المللی برای صاحبان این شناسنامه‌ها امکان‌پذیر خواهد شد و به نوعی این خودروها ثبت جهانی محسوب می‌شوند.

به گفته رییس فدراسیون بین‌المللی وسایل نقلیه تاریخی FIVA این شناسنامه برای خودروهایی با عمر بالای 30 سال که اصالت آن‌ها تایید شده، درحالی که همچنان امکان تحرک دارند، اما به عنوان خودروی روزمره استفاده نمی‌شوند و جزو میراث فرهنگی و محسوب می‌شوند، صادر می‌شود.

او همچنین گفت: شناسنامه‌ای که کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران برای خودروهای تاریخی صادر می‌کند، معتبر بوده و تأیید بین‌المللی را دارد.

علاوه‌بر پیکان و خودروی BMW، با حضور عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شش دستگاه دیگر از جمله فولکس واگن بیتل، رنج‌روور، BMW 2002, مرسدس یونیماگ، بنز اس‌ال‌سی 450 و بنز 190، پلاک تاریخی صادر شد.

نظر خود را درباره «پیکان ساخت ایران شناسنامه بین‌المللی خودروی تاریخی گرفت» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید