کد مطلب:  67301 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سومین قهرمانی دانمارک در مسابقات جهانی هندبال چگونه رقم خورد؟

سومین قهرمانی دانمارک در مسابقات جهانی هندبال چگونه رقم خورد؟

تیم ملی دانمارک برای سومین بار پیاپی عنوان قهرمانی رقابتهای هندبال قهرمانی جهان را از آن خود کرد.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

دانمارکی ها در سال2019 در فینال(31-22) نروژ را شکست داده و قهرمان شدند؛ دو سال بعد در دیدار نهایی(26-24) سوئد را از پیش رو برداشتند و این بار هم (34-29) مقابل فرانسه به پیروزی رسیدند و قهرمان جهان شدند.

تیم ملی کشورمان هم در این رقابتها یکی از نمایندگان قاره آسیا بود. ایران برای دومین بار افتخار حضور در این مسابقات را به دست می آورد.

 

اولین حضور ایران در رقابتهای جهانی

هشت سال قبل تیم ملی هندبال ایران برای نخستین بار موفق به حضور در رقابتهای هندبال قهرمانی جهان شده بود. در سال 2015 این مسابقات در کشور قطر برگزار شد و ایران 5 مسابقه با تیمهای کرواسی، مقدونیه، اتریش، تونس و بوسنی برگزار کرد که در هر پنج مسابقه خود شکست خورد. به این ترتیب ایران در آن رقابتها رتبه 21 بهترین تیمهای جهان را در بین 24 تیم شرکت کننده از آن خود کرد.

 

صعود به مسابقات جهانی 2023

ایران درسال 2023 برای دومین بار موفق به حضور در مسابقات قهرمانی جهان شد. ایران برای رسیدن به این رقابتها، در مسابقات قهرمانی آسیا تیمهای عربستان، استرالیا، هند، عراق، کویت را شکست داد و بعد از باخت مقابل بحرین و قطر، یک بار دیگر در برابر عربستان ایستاد و این بار از این تیم شکست خورد. به این ترتیب ایران به مقام چهارم آسیا دست پیدا کرد و یکی از پنج تیم آسیایی شد که امکان حضور در مسابقات قهرمانی جهان را به دست آورد.

 

نخستین برد ایران

مسابقات سال 2023 به صورت مشترک در دو کشور لهستان و سوئد برگزار می شد و 32 تیم شرکت کننده در این رقابتها در هشت گروه چهار تیمی مسابقات خود را انجام دادند. ایران هم در گروه نخست با تیمهای اسپانیا، مونته نگرو و شیلی همگروه شد.

ایران در نخستین مسابقه خود در برابر شیلی قرار گرفت و در رقابتی نزدیک، (25-24) پیروز شد. این اولین برد ایران در رقابتهای هندبال قهرمانی جهان به شمار می آمد. ایران در مسابقه دوم خود (31-34) مقابل مقدونیه باخت و با شکست(35-22) مقابل اسپانیا، عنوان سوم گروه خود را به دست آورد.

 

صعود به جمع 24 تیم برتر

با توجه به قوانین مسابقات هندبال قهرمانی جهان، تیمهایی که در گروه خود عنوان چهارم را کسب می کردند، برای به دست آوردن عنوان های 25 تا 32 جهان با یکدیگر رقابت می کردند. اما سه تیم برتر گروهها راهی مسابقات مرحله اصلی می شدند. در این مرحله 24 تیم شرکت کننده در چهار گروه 6 تیمی مسابقات خود را برگزار می کردند. ایران در این مرحله با فرانسه، اسپانیا، اسلوونی، لهستان و مونته نگرو همگروه شد.

 

پایان کار هندبالیست های ایرانی

از آنجایی که ایران در مرحله اول با اسپانیا و مونته نگرو مسابقه داده بود، در این مرحله مجددا با آنها مسابقه نداد و همان نتایج مرحله نخست این تیمها در این دور نیز در جدول ثبت شد. یعنی باخت(34-31) از مقدونیه و شکست(35-22) از اسپانیا.

تیم ملی هندبال کشورمان در سایر رقابتهای خود، ابتدا(38-21) از اسلوونی شکست خورد و سپس از فرانسه(29-41)و لهستان(26-22) باخت تا به مقام بیست و چهارم برترین تیمهای جهان دست پیدا کند.

 

هشت تیم برتر جهان

با برگزاری رقابتهای مرحله دوم در چهار گروه شش تیمی، از هر گروه دو تیم به دور یک چهارم نهایی صعود کردند. هشت تیم برتر در حالی مقابل هم قرار می گرفتند که برنده ها به جمع چهار تیم برتر جام صعود می کردند و بازنده ها باید برای کسب عنوان پنجم تا هشتم با هم مسابقه می دادند. در این مرحله نتایج زیر به دست آمد:

فرانسه 35 آلمان 28

سوئد 26 مصر 22

دانمارک 40 مجارستان 23

اسپانیا 35 نروژ 34

جذاب ترین مسابقه این مرحله بین دو تیم اسپانیا و نروژ بود که نروژی ها در نیمه نخست(13-12) از حریف خود پیش افتادند. در نیمه دوم هم دو تیم پا به پای هم پیش رفتند و در شرایطی که در فاصله 3 ثانیه مانده به پایان مسابقه، نروژ همچنان یک گل از حریف پیش بود، اسپانیا به گل مساوی دست پیدا کرد و به این ترتیب بعد از 60 دقیقه مسابقه جذاب، 20 دقیقه وقت اضافی در انتظار دو تیم بود. جایی که بالاخره اسپانیا یک گل از حریف خود پیش افتاد و بازی را به سود خاتمه داد.

 

بهترین تیمهای جهان

در دوره قبل مسابقات، تیمهای دانمارک، سوئد، اسپانیا و فرانسه اول تا چهارم شده بودند. این بار هم این چهار تیم به نیمه نهایی رسیدند. تنها با این تفاوت که فرانسه(31-26) سوئد را شکست داد و به فینال رسید تا در این دوره فرانسه دوم شود و سوئد چهارم. دانمارک و اسپانیا هم در جایگاههای دوره قبل خود ماندند و چیزی تغییر نکرد.

دوره بعدی این مسابقات در سال 2025 در سه کشور کرواسی، دانمارک و نروژ برگزار خواهد شد.

: برای دریافت مشاوره درباره سومین قهرمانی دانمارک در مسابقات جهانی هندبال چگونه رقم خورد؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «سومین قهرمانی دانمارک در مسابقات جهانی هندبال چگونه رقم خورد؟» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید