کد مطلب:  61577 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سوشیال سکیوریتی نامبر (SSN) چیست؟

سوشیال سکیوریتی نامبر (SSN) چیست؟

سوشیال سکیوریتی نامبر (SSN) عبارتی با معنای "شماره امنیت اجتماعی" است. کاربرد این کارت دقیقاً مانند کارت ملی ما ایرانی ها می باشد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سوشیال سکیوریتی نامبر (Social Security Number) با مخفف SSN یک شماره 9 رقمی است که برای شهروندان، مقیمان دائمی و موقت امریکا صادر می­شود برای هر کار یا خرید و پرداخت یا حتی جریمه، داشتن این کارت الزامیست. همه فعالیت های اجتماعی، خرید و فروش و همچنین مسافرت ها در سیستم چیپ واقع در این کارت و در سیستم مرکز امنیت ملی امریکا ثبت می‌شود. برای اینکه بدانیم SSN چیست، به ادامه خواندن مطلب پورتال آسمونی توجه کنید.

این شماره فقط توسط سازمان امنیت اجتماعی (SSA) که اداره مستقلی از دولت ایالات متحده است، صادر می­‌گردد. دریافت این کارت برخلاف گرین کارت آمریکا، برای مقیمان بصورت الزامی می‌­باشد.

SSN یا همان شماره امنیت اجتماعی چیست؟ این شماره 9 رقمی دقیقاً همان شماره ملی افراد در آمریکا است که شماره شناسایی آنها نیز محسوب می‌شود.

مزایای داشتن سوشیال سکیوریتی چیست؟

سوشیال سکیوریتی نامبر (SSN) امتیازات زیادی را برای افراد به ارمغان می‌­آورد. از استخدام و گرفتن وام در بانکها گرفته تا خرید موبایل و سیم­کارت و موارد دیگر.

شما اگر شهروند، مقیم دائم یا کارگر موقت در ایالات متحده باشید، باید برای دریافت آن اقدام کنید تا بتوانید واجد شرایط لازم برای دریافت مزایای دولتی شوید.

همچنین مالیت های پرداخت شده سوشیال سکیوریتی توسط افراد سه نوع مزیت دارد: مزایای بازنشستگی، از کار افتادگی و بازماندگان.

اداره امنیت اجتماعی (SSA) نیز با مراکز درمانی و بیمه پزشکی سالمندان همکاری دارد. و افراد می توانند از خدمات درمانی هم بهره ببرند.

انواع سوشیال سکیوریتی

سوشیال سکیوریتی نامبر (SSN)
سوشیال سکیوریتی نامبر (SSN)

گرین کارت شامل سه نوع می شود:

  • نوع اول:

کاملاً بدون محدودیت است و فقط برای شهروندان ایالات متحده، و همچنین افرادی که بصورت مقیم دائمی بطورقانونی در ایالات متحده پذیرفته شده اند صادر می شود، یعنی اقامت دائم!

  • نوع دوم:

برای اشخاصی است که بصورت قانونی بر مبنای موقتی یا بر مبنای "کاری" در ایالات متحده پذیرفته شده اند صادر می شود. عنوان این کارت، "فقط با مجوز وزارت امنیت داخلی برای کار معتبر" است.

  • نوع سوم:

برای مهاجرانی است که بصورت قانونی در ایالات متحده پذیرفته شده اند و اجازه کار ندارند.

توجه! این شماره کاملاً محرمانه است. هرگز آن را با خود نباید حمل کرد! از در اختیار قرار دادن آن به اشخاصی که نمی‌شناسید امتناع کنید.

صدور SSN چقدر زمان می‌برد؟

برندگان لاتاری آمریکا نیازی به اقدام برای دریافت سوشیال سکیوریتی نامبر (SSN) ندارند. این کد به آدرس گرین کارتشان فرستاده می‌شود. پس از ورود آنها به آمریکا طی سه هفته الی یک ماه دریافت آن زمان می‌برد.

چه کسانی حق مشاهده سوشیال سکیوریتی نامبر افراد را دارند؟

کارفرماها معمولاً موقع استخدام، از افراد متقاضی درخواست مشاهده سوشیال سکیوریتی می‌کنند. پس از این کار باید این کارت را پس گرفته و در خانه نگهداری شود. شوربختانه مجرمینی هم وجود دارند که از شماره سوشیال سکیوریتی افراد برای سرقت هویت استفاده می‌کنند، بنابراین باید در حفظ و نگهداری آن کوشا بود و فقط به افراد مورد اطمینان نشان داد.

آیا سوشیال سکیوریتی نامبر قابل تعویض است؟

سازمان امنیت اجتماعی (SSA) به شما امکان تعویض SSN را می‌دهد اما فقط تحت شرایط خاصی مانند سرقت هویت یا چنانچه امنیتتان در خطر باشد. همچنین، شما باید مدارک مناسبی را برای درخواست شماره جدید به سازمان ارائه کنید تا با درخواستتان موافقت کنند.

توصیه های لازم برای ایرانیانی که قصد مهاجرت به آمریکا دارند چیست؟

پس از تصمیم و ایجاد شرایط مهاجرت، می‌بایست از شرایط زندگی در آمریکا اطلاعات لازم و کافی را به دست آورید.

سپس بعد از انجام کارها و سفر به امریکا باید قبل از دریافت گرین کارت، پس از گذشت 150 روز بعد از ورودتان، باید شماره ملی دریافت کنید که همان سوشیال سکیوریتی است. پس از دریافت سوشیال سکیوریتی نامبر می‌توانید برای اخذ گرین کارت اقدام کنید. برای این کار باید فرم هایی را بصورت اینترنتی دریافت کرده و پس از تکمیل، ارسال کنید.

چنانچه سوشیال سکیوریتی نامبر و سپس گرین کارت خود را دریافت کردید دیگر هیچ فرقی با یک آمریکایی ندارید (به غیر از حق رای).

: برای دریافت مشاوره درباره سوشیال سکیوریتی نامبر (SSN) چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «سوشیال سکیوریتی نامبر (SSN) چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید