کد مطلب:  35337 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
همه از چیز منچسترسیتی، تیمی کلیسایی که غول فوتبال انگلیس شد

همه از چیز منچسترسیتی، تیمی کلیسایی که غول فوتبال انگلیس شد

نتایجی که باشگاه منچسترسیتی در سالهای اخیر کسب کرده، حیرت انگیز بوده است. تیمی که به تازگی هشتمین قهرمانی خود را در فوتبال انگلیس جشن گرفت.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

مهدی زارعی- تیم منچسترسیتی باز هم با یک برد(3-2) خانگی در روز پایانی لیگ برتر، قهرمانی این مسابقات را از آن خود کرد. اولین بار در سال 2012 بود که سیتی با همین نتیجه مقابل کویینز پارک رنجرز پیروز شد و با 89 امتیاز و تفاضل گل بهتر نسبت به منچستر یونایتد برای سومین بار در لیگ انگلیس و اولین بار در لیگ برتر، قهرمان شد. دو سال بعد، سیتی با مانوئل پیگرینی 86 امتیاز کسب کرد اما به لطف لغزش لیورپول و استیو جرارد در برابر چلسی، با دو امتیاز برتری نسبت به لیورپول، باز هم به صدر جدول فوتبال انگلیس بازگشت.

اما با ورود پپ گواردیولا، سیتی تمام رکوردهای خود را نیز جا به جا کرد. این تیم در سال 2018 با صد امتیاز و 19 امتیاز برتری نسبت به یونایتد، یک سال بعد با 98 امتیاز و یک امتیاز برتری نسبت به لیورپول، در سال 2021 با 86 امتیاز و 12 امتیاز برتری نسبت به یونایتد و سرانجام در سال 2022 با 93 امتیاز و یک امتیاز برتری نسبت به لیورپول، برای چهارمین بار در پنج سال اخیر فاتح انگلیس شد.

6 قهرمانی در جام حذفی و 8 فتح جام اتحادیه از دیگر افتخارات تیمی است که با گواردیولا حداقل در انگلیس بی رقیب است.

تاسیس باشگاه منچستر سیتی

 اکثر مورخین ورزشی بر این عقیده‌اند که منچستر سیتی در سال 1880 تأسیس شده است. در آن ایام کلیسای سنت مارک واقع در منطقه «گورتون» در شرق منچستر یک تیم کریکت داشت که فعالیت خود را از دهه 1860 آغاز نموده بود. تیم فوتبال نیز توسط «ویلیام بیستو» تأسیس شد. این تیم با نامهای «سنت مارکز» و «وست گورتون» (گورتون غربی) شناخته می‌شد و صلیبی که بر روی پیراهن مشکی این تیم دیده می‌شد. نشان دهنده خاستگاه کلیسایی این تیم بوده است. در سال 1887 یک زمین فوتبال خوب در منطقه «آردویک» برای تیم مهیا شد که فاصله اندکی با مرکز شهر داشت. به این ترتیب تیم به هایدرود نقل مکان کرد و حضور تیم در منطقه آردویک سبب شد که باشگاه از آن به بعد، عنوان اتحادیه فوتبال آردویک شناخته شود. آردویک از نخستین دسته تیم‌هایی بود که در سال 1892 در مسابقات دسته دوم انگلستان به میدان رفت. اما شرایط مالی باشگاه همچنان متلاطم و پرنوسان بود و سرانجام در فصل 94-1893 گروه تشکیل دهنده «آردویک» از هم پاشیدند و ترکیب نصفه و نیمه تیم به همراه نفرات جدید با نامی جدید در مسابقات حاضر شدند. منچستر سیتی !

آغاز حرکت منچستر سیتی

نخستین افتخار باشگاه در سال 1899 به دست آمد. جایی که تیم قهرمان دسته دوم شد و برای اولین‌بار افتخار حضور در دسته اول را به‌دست آورد پنج سال بعد و در روز 23 آوریل 1904 فینال جام حذفی به عادت آن روزها در استادیوم کریستال پالاس برگزار شد و تیم با پیروزی (1-0) مقابل بولتون واندرزر – نخستین قهرمانی خود را در جام حذفی جشن گرفت.  

سیستم روی

منچستر سیتی در دهه 30 دوبار پیاپی به فینال جام حذفی رسید. بار اول با شکست مقابل اورتون همراه شد. اما تیم در سال 1934 پورتموث را شکست دارد و به افتخار بزرگ نائل شد. آبی آسمانی‌ها برای نخستین بار در سال 1937 قهرمان لیگ دسته اول شد. اما یک فصل بعد نوبت به سقوط این تیم رسید.بیست سال گذشت تا بازهم نام سیتی برسر زبان‌ها افتاد. باشگاه با الگوبرداری از بهترین تیم آن روزهای جهان (مجارستان) از «دان روی» به‌عنوان یک فروارد پشت سرمهاجمان اصلی استفاده کرد که وظیفه‌اش آوردن حملات از کناره‌ها به مرکز میدان بود. تیم 26 مسابقه پیاپی را بدون شکست پشت سرنهاد و به فینال جامهای حذفی 1955 و 1956 رسید.

manchester-city
manchester-city

فتح اولین جام اروپایی منچستر سیتی

فصل 68-1967 فصلی دراماتیک برای باشگاه بود. رقابت دو تیم شهر منچستر در بالای جدول به اوج رسیده بود و تا روز‌آخر مشخص نبود که کدام تیم جام قهرمانی را از آن خود خواهد کرد؟ اما آبی‌ها در روز پایانی (4-3) نیوکاسل را شکست دادند و با 58 امتیاز، بالاتر از یونایتد 56 امتیازی فاتح لیگ شدند. این پایان روزهای خوش سیتی نبود. تیم فاتح جام حذفی سال 1969 شد و به‌جام برندگان جام اروپا صعود کرد. جایی که به فینال مسابقات 1970 رسید و در شهروین (2-1) «گورنیک ژابرژه» را شکست داد و نخستین جام اروپایی خود را نیز تصاحب نمود. «همشهری‌ها» (دیگر لقب منچستر سیتی ) در همان سال قهرمان جام اتحادیه انگلستان شدند و دومین تیم انگلستان لقب گرفتند که در یک فصل یک‌جام داخلی و یک جام اروپایی را از آن خود ساخته است.