ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  71940 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خاطرات بابی چارلتون؛ پادشاه آشینگتون

خاطرات بابی چارلتون؛ پادشاه آشینگتون

در تصویری که مشاهده می کنید پادشاهان آشینگتون در میان استقبال هم‌محله‌ای‌های خود دیده می‌شوند.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

پادشاهان آشینگتون

بابی و جكی چارلتون پس از قهرمانی در جام‌جهانی راهی خانه شده‌اند. بابی تا قبل از جام‌جهانی تمامی افتخارات ممكن را با منچستر یونایتد كسب كرد. قهرمانی لیگ در سالهای 1957 و 1965 قهرمان جام‌حذفی (1963) و جام اتحادیه (1956، 1957 و 1965). جكی‌ نیز در 8 می 1935 به دنیا آمد و از 1952 تا 1973 برای لیدز یونایتد به میدان رفت. او در این تیم 629 بار به میدان رفت و 70 گل به ثمر رساند. آن‌چه موجب محبوبیت دو برادر شد، وفاداری و ثبات آن دو در باشگاه‌هایشان بود. چیزی كه در جامعه انگلیس اهمیت فراوانی داشت. اما بعدها شرایط حاكم بر فوتبال عوض شد. در این میان برادران چارلتون تغییری نکردند. بابی چارلتون همان پسر ساده ای بود که در فیلم یونایتد به تصویر کشیده شد.

یونایتد

فیلم یونایتد در سال 2011 ساخته شد. در تلویزیون ایران هم به نمایش گذاشته شد( با عنوان عجیب اتحاد!) و به راحتی از اینترنت هم می توان با یک جستجوی ساده آن را یافت. فیلمی که در آن خبری از صحنه های عاشقانه نیست. موضوع آن فوتبال است و یک واقعه تاریخی. اما واقعیت گاهی اوقات از هر داستانی جذاب تر می شود. چنین است که این درام ورزشی، با هزینه ای 2 میلیون پوندی بدل به یکی از فیلمهای ماندگار ورزشی شده است. اولین سکانس فیلم یونایتد هواپیمایی سقوط کرده را روی برفها نشان می دهد. پس از آن فیلم به سال 1956 باز می گردد و شرایط منچستریونایتد در اواسط دهه 50. زمانی که بچه های باسبی به آینده ای درخشان امیدوار بودند.

Obituary: Sir Bobby Charlton (1937-2023) | Manchester United

پسری به نام بابی چارلتون

بابی چارلتون جوان 21 ساله شخصیت اصلی فیلم یونایتد است. پسری متولد 11 اکتبر 1937 که از سال 1953 در تیم های پایه منچستریونایتد کار خود را آغاز کرده است. اما سه سال گذشت و او در تیم اصلی یونایتد فرصت بازی پیدا نکرد. یونایتد دلیل این امر را از جیمی مرفی مربی تیم می پرسد و او از چارلتون می خواهد تمرین بیشتری با پای چپ خود انجام دهد. به این ترتیب در زمانی کوتاه، چارلتون راست پا، توانایی همانندی با پای چپ کسب کرد و سرانجام در مسابقه با چارلتون اتلتیک به میدان رفت. اولین بازی و اولین گل ها برای یونایتد.

 

برف و سرما در فرودگاه مونیخ؛ ساعت 15:04 دقیقه

روز پنجشنبه ششم فوریه سال، در شرایطی که پرواز یونایتد به مونیخ آلمان رسیده بود، هواپیما برای سوخت گیری در فرودگاه مونیخ فرود آمد. کمی بعد هواپیما آماده پرواز شد. در آن کولاک، پرواز کار عاقلانه ای نبود اما برای یونایتد چاره ای جز این نبود. كاپيتان جيمز تاين، خلبان هواپيمای پرواز شماره 609 هواپیمای شرکت بریتیش یوروپین ایرویز دو بار تلاش کرد كه در زير بارش شديد برف هواپيما را از باند فرودگاه ريم مونيخ جدا نمايد و به اوج برساند اما در هر دو مرتبه بنا به دلايلى اين استارت ها نيمه تمام باقى ماندند، در مرتبه سوم برج مراقبت فرودگاه براى ساعت 15:04 دقيقه اجازه استارت را صادر نمود.

مرگ ستارگان؛ یک صندلی 60 متر دور از هواپیما

اما هواپيما در مرتبه سوم به سرعت مورد نياز براى بلند شدن از باند فرودگاه نرسيد و از طرفى سرعت آن به حدى بود كه با توجه به لغزندگى سطح باند، كاپيتان تاین نتوانست جلوى برخورد هواپيما با ديواره انتهايى باند فرودگاه را بگيرد، ناگهان هواپیما آتش گرفت..در این جا فیلم یونایتد به سکانس شماره یک خود بازمی گردد. بابی چارلتون در خاطرات خود اين حادثه را چنين توصيف کرد:

 

من هنوز در صندلى نشسته بودم، اما هواپيما حدود شصت متر از من فاصله داشت. با نگاهى به اطراف متوجه شدم كه هرى گريگ در كنار من قرار گرفته است. او گفت كه من ده دقيقه اى بيهوش بوده ام.

 

در اين حين البته قسمت انتهايى هواپيما با برخورد به درختى به دو نيم تبديل شد و از برخورد به ديواره انتهاى باند باز ماند تا تعداد نفرات بيشترى از چنين حادثه مرگبارى جان سالم به در برند.

بهترین بازیکنی که دیده ام

بابى چارلتون بعدها در خصوص ادواردز  گفت:

 

من يقين دارم كه او بهترين بازيكنى است كه من تا كنون ديده ام، من هرگز به خوبى او نبوده ام.

 

چارلتون بعدها نیز به یاد دوست خود گریست. وقتی او فاتح جام جهانی 1966 شد، در میان شادی های ملی به تلخی با یادآوری بهترین دوست از دست رفته خود گفته بود:

 

دانکن ادواردز جوان الگو و قهرمان من بود. او می توانست امروز در 29 سالگی کاپیتان این تیم فاتح جام جهانی باشد.

 

مثل یک ققنوس

پس از سانحه هواداران یونایتد به شال قرمز و سپید باشگاه، نواری مشکی وصل کردند و این رنگ بخش جاودان از باشگاه یونایتد شد. از سراسر انگلستان کمک های مالی فراوانی به خانواده های عزادار فوتبالیست ها شد... یونایتد در آن سال در لیگ نهم شد و در جام حذفی نیز نایب قهرمان شد. زمان زیادی گذشت تا مت باسبی شاگردان جدید پرورد. اما سرانجام یونایتد در سال 1968 در ومبلی قهرمان اروپا شد. حالا بابی چارلتون کایپتان تیم بود.

 

نظر خود را درباره «خاطرات بابی چارلتون؛ پادشاه آشینگتون» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره خاطرات بابی چارلتون؛ پادشاه آشینگتون فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید