کد مطلب:  63217 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حقیقت یا دروغ: تیم ملی و شایعه جایگزینی ایتالیا به جای ایران

حقیقت یا دروغ: تیم ملی و شایعه جایگزینی ایتالیا به جای ایران

بعد از جنجالهای رخ داده در مسابقه ایران و لبنان، مساله اخراج ایران از جام جهانی تبدیل به یک شایعه در فوتبال ایران شد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مهدی زارعی- به شکل عجیبی پیش از این نیز چند بار صحبت از اخراج ایران از جام جهانی شده بود. در سال 1356 و بلافاصله بعد از اولین صعود ایران به جام جهانی، به دنبال اختلافات فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا بحثی مطرح شد که نماینده آسیا در جام جهانی از رقابتها اخراج خواهد شد. این مساله آن قدر جدی بود که به تیتر اصلی مجله دنیای ورزش تبدیل شود. اما همین مجله در زیر همان تیتر از قول کامبیز آتابای رئیس وقت کنفدراسیون فوتبال آسیا نوشت: این تهدیدی پوچ و توخالی است!

بیست سال گذشت و ایران در سال 1376 برای دومین بار جواز حضور در جام جهانی را به دست آورد. این بار دیگر خبری از اختلافات فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا نبود. اما ناگهان در ماه آوریل رسانه های ایرانی از قول رسانه های پرتغالی نوشتند که ایران از جام جهانی کنار گذاشته می شود و پرتغال جایگزین آن خواهد شد. معلوم نبود که به فرض اگر تیمی آسیایی از رقابتها کنار گذاشته شود، چرا باید یک تیم اروپایی جایگزین آن شود؟ پاسخ بعدا معلوم شد. نوشته رسانه پرتغالی همان دروغ مرسومی بود که در آوریل مطرح می شود( مثل دروغ 13 ما ایرانی ها).

سومین بار قبل از جام جهانی 2006 بود که چنین مساله ای مطرح شد. در آن ایام و با روی کار آمدن دولت جدید در ایران، دادن شعارهای سیاسی در ورزشگاههای ایران امری عادی شده بود. اما این ها نمی توانست دلیلی باشد برای مخالفت فیفا و دخالت در امور داخلی فوتبال ایران. به دنبال یک سری تندروی های سیاسی بود که کاریکاتوری از تیم ملی ایران در یکی از نشریات آلمانی منتشر شد و یکی دو رسانه خارجی هم درباره اخراج ایران از جام جهانی نظریه دادند. اما این پیشنهادات اصلا شنیده نشد و دلیلی هم برای شنیدن آن نبود.

اما حالا و به دنبال عدم حضور بانوان در بازی ایران و لبنان در ورزشگاه، سایر رسانه ها به این مساله پرداخته اند و حتی واشنگتن اگزمینر در تحلیل ماجرا پیشنهاد اخراج و محرومیت ایران را مطرح کرده است. بخش انگلیسی الجزیره با عنوان بازی شرم آور از مسابقه با لبنان یاد کرده و دیلی میل هم استفاده از اسپری فلفل در بیرون استادیوم را به تیتر اصلی خود تبدیل کرده است.

...هرلحظه شایعات جدیدی به گوش می رسد. موافقان طرح حضور بانوان در استادیوم ها مرتبا از جریمه های احتمالی کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا می گویند و حتی کار را به اخراج ایران از جام جهانی و جایگزینی ایتالیا کرده اند. معلوم نیست اگر یک تیم آسیایی به هر دلیلی از جام جهانی اخراج شود، چرا باید تیمی از اروپا جایگزین آن شود؟ معلوم است که دوباره آوریل نزدیک شده و دروغ های آوریل مد روز شده اند!

آنهایی که انتظار دارند فیفا- که خود یک سازمان دیکتاتوری و مملو از فساد اقتصادی است- در این شرایط به دخالت در امور داخلی فوتبال ایران بپردازد، شناخت دقیقی از این سازمان ندارند. تجربیات نشان می دهد که تاکنون تنها دو تیم از حضور در یک تورنمنت کنار گذاشته شده اند. یوگسلاوی از دور نهایی یورو 1992 و روسیه از انتخابی جام جهانی 2022 و هر دو نیز عضو یوفا بوده اند و توسط یوفا و کشورهای عضو آن بایکوت شدند. البته دلیل اخراج هر دو کشور نیز مشابه بوده است. یوگسلاوی به دلیل جنگ بالکان و روسیه به دلیل حمله و تجاوز به اوکراین.

فیفا اگر به فکر اصلاح امور فوتبالی در دنیا بود، حتما به برده داری مدرن قطری ها و سوء استفاده از کارگران آسیای شرقی و جنوبی واکنش نشان می داد. به هر شکل نباید انتظار داشت فیفا عامل تحولات بینادی در فوتبال کشورمان شود. ایران در این جام جهانی شرکت خواهد کرد ولی تغییرات فوتبال ایران باید از داخل آغاز شود؛ نه با فشار فیفا.

 

نظر خود را درباره «حقیقت یا دروغ: تیم ملی و شایعه جایگزینی ایتالیا به جای ایران» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید