بروزرسانی در 3 هفته پیش
کد مطلب: 59044 درج نظر
اولین تیمی که با ضربات پنالتی قهرمان یورو شد
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تیم جمهوری چک از رسیدن به نیمه نهایی یورو بازماند تا همچنان قهرمانی این تیم در سال 1976 و نایب قهرمانی در 1996، بزرگ ترین عناوین چک در یورو باشد.

پنجمين دوره جام ملّت‌هاي اروپا، آخرين دوره‌اي بود كه مرحله نهايي آن با حضور چهار تيم برگزار مي‌شد. يوفا مقرّر كرده بود كه از سال 1980 هشت تيم راهي دور نهايي بازي‌ها شوند و مسابقات به صورت متمركز در كشوری برگزار شود كه قبل از شروع مرحله مقدماتي به عنوان ميزبان انتخاب شده است. امّا رقابت‌هاي مقدماتي 1976 به سبك سابق برگزار شد. تنها دو سال از درخشش بزرگاني چون آلمان و هلند و لهستان در جام جهاني گذشته بود و به نظر مي‌رسيد كه رقابت اين تيم‌ها مجدداً اوج بگيرد امّا مرحله مقدماتي آبستن حوادثي عظيم بود.

حوادث مرحله مقدماتی

در رقابتهاي انتخابي آلمان به دشواري يونان و بلغارستان را حذف كرد آن هم در گروهي كه نيمي از بازي‌ها به تساوي منتهي شد. انگلستان نيز چكسلواكي را (3-0) شكست داد امّا سرانجام چكسلواكي از اين گروه صعود كرد اوج رقابت‌ها در گروه سه تيمه هلند، لهستان و ايتاليا بود كه امتياز هلند و لهستان درآن برابر شد و سرانجام هلند كرويف در آن اوّل شد.
هلندي‌ها در دور يك چهارم نهايي رقيب سنّتي خود (بلژيك) را در هم كوبيد. هت‌تريك «روبي رنسن برينگ» پيروزي (5-0) بازي رفت را رقم زد و در ديدار برگشت نيز «يوهان كرويف» گل پيروزي را به ثمر رساند. آلمان در مادريد صاحب تساوي ديگري شد. امّا با پيروزي خانگي به دور نهايي صعود كرد. شوروي براي حضور در پنجمين نيمه‌نهايي يورو با 9 بازيكن از «ديناموكيف» و «پروچروف» و «لوچوف» از اسپارتاك مسكو راهي «براتيسلاوا» چكسلواكي شد. چك‌ها پس از انگلستان، اين بار روس‌ها را با شوت «مودر» از فاصله 25 متر و ضربه كاشته «پانن كا» شكست دادند. «مولر» در بازي برگشت نيز در حضور صدهزار تماشاگر از 35 متري گل زد. گل بعدي او شوروي را (2-2) متوقف ساخت تا چكسلواكي غول ديگري را از پيش روي بردارد.

نتايج مرحله يك چهارم نهايی

يوگسلاوي (3-1) ولز
چكسلواكي (4-2) شوروي
آلمان غربي (3-1) اسپانيا
هلند (7-1) بلژيك

ادامه غول‌كشی چک ها

بازيهاي نهايي از شانزدهم تا 20 ژوئن 1976 در يوگسلاوي برگزارشد. در اولين ديدار چكها با گل «اوندروس» ليبروي خود از هلند پيش افتادند. امّا در نيمه دوم «كلايو توماس» داور ولزي «پولاك» چك را اخراج كرد. پس از آن هلندي‌ها «جاني رپ» كم‌فروغ را تعويض كردند و با ورود «گيلز» لحظه به لحظه، دروازه چكها نزديك‌تر شدند سرانجام شوت گيلز با برخورد به پاي اوندروس منجر به گل، خودي «اوندروس» شد و بازي را به تساوي كشاند تا كار به وقت اضافي برسد.
در حالي كه «نيسكنز» هم اخراج شده بود و هر دو تيم ده نفره شده بودند ورود دو مهاجم تازه نفس چك روند بازي را تغيير داد و غول‌كش بزرگ در دقيقه 114 توسط «نهودا» به گل رسيد. بلافاصله «فان هانگم» هم اخراج شد تا كارهلندي‌ها سخت‌تر شود. و سرانجام «وسلي» پيروزي (3-1) چك را رقم زد و هلند از رسيدن به فينال بازماند.

كار شگفت‌ انگيز «ديترمولر»

تيم يوگسلاوي در حضور 50562 تماشاگر مي‌خواست آلمان قهرمان جهان را شكست دهد. اين تيم در سي‌دقيقه ابتدايي مسابقه (2-0) پيش افتاد. به نظر مي‌آمد كه فينال جام جهاني در ديدار رده‌ بندي تكرار خواهد شد. حتي با اين كه «فلوهه» دردقيقه 64 اختلاف را كمتر كرده بود در ده دقيقه پاياني بازي هلموت شوئن مربي آلمان‌ها «ديترمولر» را وارد ميدان كرد. مولر در اولين حضور خود در تيم ملّي آلمان به سرعت به محوطه جريمه يوگسلاوي رفت تا شايد در کرنر «راینر بنهوف» حركتي مفيد انجام دهد. لحظه‌اي بعد پرواز بلند مولر و ضربه سر او بازي را (2-2) كرد!! مولر در پنج دقيقه پاياني وقت اضافي نيز غوغا كرد. او پاس «هولزن باين» را با يك شوت به گل بدل كرد و اندكي بعد ضربه برگشتي بونهوف را گل كرد. آلمان (4-2) برد و ژرمن‌ها يك بار ديگر ازشكست پيروزي ساختند!

داستان يك پنالتی عجيب!

يوگسلاوي ميزبان در ساعت 20:15 نوزدهم ژوئن در حالي در برابر هلند قرار گرفت كه تنها 6766 نفر به ديدن ديدار رده‌بندي يورو – 76 آمده بودند!! هلندي‌ها در غياب سه بازيكن محروم خود (نيسكنز، كرويف، فان هانگم) دوبار از ميزبان پيش افتادند امّا يك بار ديگر سرنوشت به وقت اضافي كشيده شد. سرانجام گل دقيقه 107 «رودي گيلز» نتيجه (3-2) را براي هلند رقم زد و اين تيم سوم شد.

فينال يك روز بعد برگزار شد. اين بار در حضور 30790 نفر وبا قضاوت «سرجيو گونلا» ايتاليايي آلمان‌ها «ديتر مولر» را از ابتدا به زمين فرستادند چكها هم به جاي «پولاك» اخراج شده در بازي با هلند «آسوهليك» را به ميدان فرستادند و همين بازيكن دردقيقه 8 گل اول بازي را به ثمر رساند. چكها در دقيقه 25 و به دنبال دفع ناقص بكن‌باوئر اختلاف را دو برابر كردند. ديتر مولر در همان نيمه اول اختلاف را به حداقل رساند. در نيمه دوم آلمان‌ها نمي‌توانستند راهي به دروازه چكها بازكنند. امّا سرانجام در دقيقه 89 و پس از دفع ناقص يك كرنر، هولزن باين نتيجه را (2-2) كرد. به اين ترتيب تمام مسابقات اين دوره به وقت اضافي كشيده شد.

امّا اين بار گلي دروقت اضافي به ثمر نرسيد تا براي اولين بار در تاريخ تورنمنت، سرنوشت به ضربات پنالتي كشيده شود. در اين لحظات حساس، بزرگان آلمان همچون بكن باوئر، نتزر و برتي فوگتس از زدن ضربه پنالتي طفره رفتند. پس از آن كه چكها 4 ضربه ابتدايي خود را گل كردند. «اولي هوينس» پشت ضربه قرار گرفت. اوضربه را با اختلاف فراوان از بالاي دروازه به بيرون فرستاد. تنها يك ضربه براي تكميل شگفتي‌هاي چكها باقي مانده بود. «آنتونين پاننكا» پشت ضربه قرار گرفت و در حالي كه همگان منتظر ديدن ضربه‌اي محكم بودند، او به زير توپ زد تا توپ به آرامي اوج گرفته و در وسط دروازه پايين بيايد! اين گل كه منجر به قهرماني چكها شد، درآن زمان حركتي استثنائي تلقي شد. امّا اكنون اين نوع ضربات «چيپ» نام گرفته‌اند و تمام فوتبالدوستان با ابداع پاننكا آشنا شده‌اند به اين ترتيب عصر «يورو»هاي 4 تيمه به پايان رسيد.

ثبت نظر درباره «اولین تیمی که با ضربات پنالتی قهرمان یورو شد»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت