ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  72124 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
جایزه البرز

جایزه البرز

جایزه البرز به منظور شکوفا نمودن استعدادهای نهفته نسل جوان و دانش پژوه است که توسط مرحوم حسینعلی البرز تاسیس شده است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

نام جایزه

جایزه البرز

موسس حسینعلی البرز
سال تاسیس

۱۳۴۲

 

جایزه البرز یا نوبل ایرانی (The Alborz Prize) همه ساله زیر نظر بنیاد فرهنگی البرز برگزار می‌گردد. موسس بنیاد فرهنگی البرز، مرحوم حسینعلی البرز می‌باشد. شصت و یکمین سال جایزه البرز هم در روز دوشنبه ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۲ در سالن همایش‌های بین‌المللی هتل ارم برگزار شد. در ادامه با آسمونی باشید تا به معرفی جایزه البرز بپردازیم.

جایزه البرز

معرفی جایزه البرز

جایزه بنیاد البرز یا نوبل ایرانی پیشینه‌ای ۶۰ ساله دارد و این بنیاد با هدف کمک به اشاعه فرهنگ کشور و تجلیل از مقام علمی دانشمندان و پژوهندگان برتر ایرانی و تشویق دانشجویان و دانش‌آموزان تشکیل شده است.

همه ساله به نخبگان، پژوهندگان، دانشجویان و دانش‌­آموزان ممتاز جایزه بنیاد البرز اعطاء می­‌شود. جایزه البرز به صورت کشوری است و به همراه تجلیل از مقام والای مرحوم حسینعلی البرز برگزار می­‌گردد. جوایز البرز از محل درآمدهای موقوفات واقف حسینعلی البرز فراهم می‌آید.

نحوه اهدای جایزه البرز

واجدین شرایط دریافت جایزه البرز از بین دانش‌آموزان ممتاز دوره‌­های تحصیلی متوسطه اول، دوم و همینطور فنی حرفه‌ای و کاردانش در سراسر کشور انتخاب می­‌شوند. این واجدین شرایط ابتدا در مرحله نخست توسط مسؤولین استان­‌های کشور انتخاب شده و در مرحله نهایی توسط کمیته علمی جایزه بنیاد البرز مورد ارزیابی قرار می‌­گیرند و در نهایت هم دانش‌­آموزان برتر استان‌ها با بالاترین امتیاز به عنوان برگزیدگان نهایی کشور انتخاب می­‌شوند و جایزه بنیاد البرز شامل مبلغ نقدی و لوح تقدیر و تندیس همایش اهدا می­‌گردد.

مرحوم حسینعلی البرز

درباره حسینعلی البرز

حسینعلی البرز سال ۱۲۸۵ در تهران به دنیا آمد. وی مادرش را در دو سالگی از دست داد. حسینعلی البرز در هفت سالگی وارد مدرسه قزاقخانه شد اما مدتی بعد پس از تغییر رشته وارد کالج البرز شد. ایشان پس از اخذ دیپلم در سال ۱۳۰۴ به خاطر تسلط به زبان‌های انگلیسی و روسی به عنوان مترجم وارد وزارت دارایی شد. پس از مدتی به سبب بیماری برونشیت به خوزستان رفت اما به دلیل اختلافات به تهران بازگشت و به عنوان منشی شعبه اول به استخدام وزارت عدلیه درآمد.

حسینعلی البرز سال ۱۳۱۰ ازدواج کرد و حاصل این ازدواج سه فرزند دختر بوده که آنها نیز همانند پدرشان خیر بوده‌اند. حسینعلی البرز به دلیل بیماری به کانادا سفر کرد و سال ۱۳۷۷ در همان کشور درگذشت و به خاک سپرده شد. یکی از اقدامات مرحوم حسینعلی البرز تاسیس بنیاد فرهنگی البرز از طریق وقف تمام اموال خود بوده است.

 

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره جایزه البرز فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «جایزه البرز» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید