کد مطلب:  64377 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
تعیین دهک ها توسط دولت

تعیین دهک ها توسط دولت

سازمان هدفمندی یارانه ها 10 دهک را برای اقشار مختلف مردم تعیین کرده تا طبق درآمد و تراکنش حساب های آنها اقدام به واریز یارانه کند.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی، چند روز پیش سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام کرد که یارانه نقدی جدید به حساب 72 میلیون نفر واریز شده است. اما نحوه توزیع دهک های درآمدی از آذرماه سال 1389 (اولین مرحله یارانه نقدی) اعلام نشده است!

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شاخص های اندکی را مربوط به توزیع خانوارها در دهک های درآمدی اعلام کرده است اما حجت الاسلام عبدالملکی، وزیر رفاه اعلام کرد: «10 متغیر و شاخص برای دهک‌بندی یارانه‌ها درنظر گرفته شده‌است.»

یارانه نقدی 45 هزار تومنی به حساب حدود 72 میلیون نفر پرداخت می شد و یارانه جدید را نیز طبق همان آمار پرداخت کردند، اما چرا در تعیین دهک ها هیچ تغییری ایجاد نشده است؟ هرچند باز هم افرادی بوده اند که یارانه قبلی را دریافت می کردند اما یارانه های جدید به آنها تعلق نگرفته است.

افرادی زیادی خواهان روشن شدن دهک بندی خود هستند و خوشبختانه در سایت ستاد یارانه ها، لینکی برای اعتراض دهک بندی قرار داده شده است و مردم می توانند از طریق این لینک اعتراض خود را وارد کنند.

معترضان ادعا دارند که حقوق آنها  به میزانی است که با توجه به هزینه های زندگی و ارقامِ اعلام شده مرتبط با خط فقر تا حدی کم است که مستحق دریافت یارانه جدید هستند.

سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام کرده است که 72 میلیون نفر مشمول دریافت یارانه هستند، درحالیکه معاون رفاه اجتماعی وزارت کار، تعداد مشمولان واقع در 9 دهک را 76 میلیون نفر اعلام کرده است. بنابراین در آمار یارانه بگیران اختلاف وجود دارد.

کارشناس رفاه و نظام تامین اجتماعی خبر داد که مهم ترین شاخص مدنظر وزارت رفاه در تعیین دهک های درآمدی، فقط مجموع درآمد ثابت ماهیانه است اما وزارت رفاه علاوه بر این مورد، حق بیمه ماخذ حقوق و دستمزد را نیز برای شاغلان خانوار در نظر می گیرد! علاوه بر درآمدهای اظهاری سرپرستان خانوار، درآمدهای ثابت از جانب غیرحقوق هم در تعیین دهک ها لحاظ می شود مانند سود بانکی و سهام.

: برای دریافت مشاوره درباره تعیین دهک ها توسط دولت فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تعیین دهک ها توسط دولت» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید