کد مطلب: 58948 درج نظر
دانمارک و عجیب ترین قهرمانی یک کشور در رقابت های یورو
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تیم دانمارک تنها تیم تاریخ است که با دو شکست به جمع هشت تیم برتر یورو رسیده است. بزرگ ترین افتخار تاریخ دانمارک نیز به همین اندازه شگفت انگیز است.

تاریخ قهرمانی دانمارک در رقابت های یورو

قبل از يورو  1992 در سوئد، بالاخره تحولاتي كه از سال‌ها قبل آغاز شده بود، كامل شد و جهان با تغييرات فراواني روبه‌رو شد. شوروي متلاشي شد و با تجزيه اين كشور، به ناگاه تعداد اعضاي يوفا افزايشي حيرت‌ انگيز پيدا كرد. قرار شد كه از سال 1996 تعداد تيمهاي حاضر در مرحله نهايي يورو به شانزده تيم افزايش يابد. امّا اين تمام وقايع رخ داده در ابتداي دهه 90 نبود.

جنگ داخلي در يوگسلاوي آغاز شد و صرب‌ها شروع به پاكسازي نژادي در اين منطقه كردند. سرانجام يوفا تيم يوگسلاوي را از فهرست تيمهاي حاضر در جام ملّت‌هاي اروپا حذف كرد و دانمارك (تيم دوم گروه يوگسلاوي) را جايگزين اين تيم كرد.

ركورد حيرت‌انگيز شاگردان پلاتينی

تيم ملّي فرانسه كه ناباورانه از صعود به جام‌جهاني 1990 بازمانده بود، عنان كار را به «ميشل پلاتيني» محبوب سپرد. به اين ترتيب نتايج درخشان فرانسه آغاز شد و اين تيم به ركوردي دست يافت كه هرگز در يورو به دست نيامده بود و پس ازآن نيز تكرار نشد. فرانسه آمار صددرصد پيروزي را كسب كرد و بزرگاني چون چكسلواكي و اسپانيا حتي در خاك خود نتوانستند ازخروس‌ها امتياز بگيرند! به ثمر رساندن 20 گل ازبزرگاني چون ژان‌پي‌ير پاين، اريك كانتونا و... خط حمله فرانسه را به دومين خط حمله برتر مرحله مقدماتي تبديل كرد. يوگسلاوي تنها خط حمله‌اي بود كه با ثبت 24 گل بالاتر از خروس‌ها ايستاد.

 انتخاب برترین های اروپا

امّا يوگسلاوي در گروهي پنج تيمي قرار داشت و دو بازي بيشتر از فرانسه انجام داده بود. يوگسلاوي نيز آماري درخشان به جاي نهاده بود. اين تيم در تمام بازي‌هاي خود پيروز شد و حتي درخاك دانمارك، بر نزديك‌ترين رقيب خود (2-0) برنده شد. به اين ترتيب حتي شكست خانگي (0-1) مقابل دانمارك، مانع صعود اين تيم نشد.

«ولز» نيز با حضور ستارگاني چون رايان گيگز، ايان راش، مارك هيوز و... يك بار ديگر مجبور به بازي درگروهي شد كه آلمان غربي درآن حضور داشت و به اين ترتيب ولزي‌ها علي‌رغم پيروزي خانگي (1-0) در مقابل ژرمن‌ها، به دليل باخت (1-4) در خاك آلمان شانس صعود را برباد رفته ديدند. ايتاليا تيم سوم جهان نيز اسير درخشش روس‌ها شد. شوروي در هشت مسابقه خود هرگز نباخت و تنها باخت ايتاليا را هم رقم زد.

 در گروه هفتم نيز نبرد سنتي انگلستان و ايرلند جنوبي يك بار ديگر تكرار شد. درست مثل يورو -88 و جام‌جهاني 1990 هر دو ديدار اين دو تيم به تساوي كشيده شد. هر دو نيز تركيه را در دو بازي رفت و برگشت شكست دادند به اين ترتيب لهستان تيم تعيين كننده اين گروه شد! زيرا انگلستان در مسابقه با اين تيم صاحب يك برد و يك مساوي شد. امّا ايرلند جنوبي درهر دو مسابقه با لهستان نيز مساوي كرد تا عليرغم تفاضل گل برتر نسبت به انگلستان با يك امتياز كمتر از صعود بازماند. اين اولين بار بود كه يك تيم بدون شكست از صعود به دوربعد باز مي‌ماند!

پايان يک كشور!

سرانجام مرحله نهايي يورو 92 در حالي آغاز شد كه مردم سراسر جهان براي نختسين بار به جاي شنيدن سرود ملّي شوروي، سمفوني شماره 9 بتهوون را در آغاز بازي‌هاي اين تيم شنيدند. شوروي ديگر تجزيه شده بود و اين تيم با عنوان «كشورهاي متحد» وارد جام شده بود.

در روز آغازين جام سوئد ميزبان از فرانسه پلاتيني پيش افتاد. امّا ژان پي‌ير پاپن كار را به تساوي كشاند. فرانسه پلاتيني چند وقتي بود كه تيم هميشه فاتح دور مقدماتي نبود! دانماركي‌ها نيز كه چند هفته قبل از آغاز جام، به ناگاه به جام فراخوانده شدند در برابر انگلستان به تساوي (0-0) رسيدند آنها هرچند تير دروازه رقيب را به لرزه درآوردند امّا در مجموع خوش‌شانس بودند كه مساوي كردند. در روز دوم بازي‌هاي اين گروه موجب صدرنشيني سوئد شد. اين تيم دانمارك را (1-0) برد. فرانسه و انگلستان هم (0-0) شدند. دانمارك با پيروزي (2-1) برفرانسه ناباورانه به دور دوم رسيد و پلاتيني فهميد كه بهترين كار اين است كه براي هميشه مربيگري را كنار گذارد.

شگفتی دانمارک تكميل شد

امّا در نبرد حيثيتي هلند و آلمان، هلندي‌ها كوبنده ظاهر شدند و طي ربع اول بازي دو گل زدند! نتيجه پاياني بازي (3-1) شد و سهم فان‌باستن بزرگ ضربه‌اي چكشي بود كه به تير دروازه خورد و گل نشد!

هلند در برابر دانمارك هم به مشكل خورد. دنيس برگ كمپ گل دقيقه 5 هنريك لارسن را جبران كرد. امّا لارسن باز هم گل زد و هلند براي تساوي تا دقيقه 85 به آب و آتش زد! سرانجام بازي به پنالتي كشيده شد و وقتي «پيتر اشمايكل» دروازه‌بان دانماركي پنالتي ماركو  فان‌باستن را گرفت كار هلند مدافع قهرماني به پايان رسيد!

شگفتي دانمارك به قدري عظيم بود كه كسي به اشتباهات برونو گالر سوييسي در فينال نينديشد آلمان‌ها در فينال حملات فراواني كردند امّا از پس «اشمايكل» برنيامدند. در دقيقه 19 داور خطايي آشكار را نزديكي دروازه آلمان‌ها ناديده گرفت و ثانيه‌هايي بعد همان توپ با شوت سهمگين «نيسن» به گل تبديل شد. «كيم ويلفورت» نيز در دقيقه 76 توپ را با دست استپ و دو مدافع آلمان را محو كرد. شوت اول گل دوم بازي را رقم زد و افسانه دانمارك 92 تكميل شد. «پله» اسطوره فوتبال برزيل هم در استاديوم حاضر بود و يك بار ديگر ديد كه پيش‌بيني‌اش درباره نتيجه بازي غلط از آب درآمده است!!!

ثبت نظر درباره «دانمارک و عجیب ترین قهرمانی یک کشور در رقابت های یورو»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت