کد مطلب:  67021 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
بیوگرافی آنتونین پوچ؛ مهاجم تیم طلایی چک

بیوگرافی آنتونین پوچ؛ مهاجم تیم طلایی چک

مهاجم اسبق چک ها، یکی از اولین بازیکنانی است که در فینال جام جهانی گلزتی کرده است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

مهدی زارعی- در مسابقات جام‌ جهانی 1934، تیم فوتبال چكسلواكی از همان آغاز به عنوان یك مدعی وارد مسابقات شد. امّا این تیم در اولین دیدار در برابر رومانی به مدت یك ساعت از زدن گل عاجز ماند. مسابقات در آن سال به صورت یك حذفی برگزار می‌شد و حریف به یك گل دست یافته بود. امّا پس از یك ساعت «آنتونین پوچ» مهاجم چكسلواكی گل مساوی را به ثمر رساند و با گل او، چكسلواكی گام اول را در راه پیروزی (2-1) برداشت.

پوچ متولد 16 می 1907 بود واز سال 1926 و در شرایطی كه تنها 19 سال داشت. پیراهن تیم ملّی كشورش را به تن كرده بود. پوچ در بازی‌های بعدی چكسلواكی مقابل سوییس، آلمان و ایتالیا نیز در تمام زمان بازی در میدان حضور داشت. امّا آن چه نام وی را در تاریخ جام‌جهانی جاودانه ساخت، در دقیقه 70 بازی فینال این جام رقم خورد. لحظه‌ای كه چكها صاحب یك ضربه كرنر شدند. بازی مساوی پیش می‌رفت و بنیتو موسولینی دیكتاتور ایتالیا و سایر تماشاگران آتزوری شاهد آن بودند كه ایتالیا علی‌رغم میزبانی مسابقه از رسیدن به گل عاجز مانده است. برای زدن كرنر پوچ پشت توپ قرار گرفت و به توپ ضربه زد...

 لحظاتی بعد توپ او وارد دروازه رقیب شد و چكها تا آستانه قهرمانی پیش رفتند. امّا سرانجام بازی به تساوی كشیده شد و ایتالیای میزبان در وقت اضافی (2-1) به پیروزی رسید.

File:Antonín Puč.jpg

 پوچ بازیكن تیم «اسلاویا پراگ» بود و بیشتر دوران حرفه خود را در این تیم گذراند. چهار سال از جام‌جهانی ایتالیا گذشت و پوچ باردیگر به عنوان بازیكن اصلی در تمام بازی‌های چكسلواكی به میدان رفت. در نبرد 120 دقیقه‌ای مقابل هلند، چكها (3-0) پیروز شدند و در دیگر دیدار 120 دقیقه‌ای خود مقابل برزیل، كار (1-1) خاتمه یافت تا بازی تكراری در انتظار دو تیم باشد. جایی كه تعداد فراوان مصدومین چك، كار دست این تیم داد و نایب قهرمان جام، پس از  باخت (1-2) مجبور به كنار رفته از جام شد. سال 1938 آخرین سال بازی پوچ در تیم ملّی بود و او با 60 بازی ملّی و 34 گل زده از تیم ملّی كناره گرفت. تا آن روز كسی موفق به ثبت چنین ركوردی در تیم ملّی چكسلواكی نشده بود. پوچ در 18 آوریل 1988 از دنیا رفت. 17 سال بعد از مرگ او، یان کولر مهاجم چک، رکورد گلزنی مهاجم اسبق کشورش را شکست.

 

نظر خود را درباره «بیوگرافی آنتونین پوچ؛ مهاجم تیم طلایی چک» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید