کد مطلب:  64497 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
آبله میمون وارد ایران شده است؟ علائم آبله میمون چیست؟

آبله میمون وارد ایران شده است؟ علائم آبله میمون چیست؟

درصد کشندگی آبله میمون به گفته کارشناس بهداشت عمومی، زیر یک درصد است و عوارض ناشی از آن، عفونت قرنیه است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی، احمد مهری، اپیدمیولوژیست و کارشناس عمومی بهداشت اعلام کرده است که علائم بیماری ابله میمون شامل تب، سردرد و بدن درد است. بعد از التهاب غدد لنفاوی، آبله هایی در صورت، کف و پشت دست ها و همچنین بر روی زبان بیمار ظاهر می شود. دوره کمون بیماری آبله بین 6 الی 13 روز است و در مواردی خاص تا 21 روز هم طول می کشد، این بیماری بعد از 3 تا 4 هفته کاملاً خوب می شود.

آقای احمد مهری افزود: «هنوز شواهدی نداریم که این بیماری قرار است تبدیل به یک‌اپیدمی شود، اما نظام مراقبت از بیماری‌های ایران باید هوشیار باشد و تمام رخداد‌ها را رصد کند. کشور‌های جهان نگران افزایش موارد این بیماری اند ولیکن انتقال ترس و اسارس به مردم نسبت به این بیماری رویکرد غلطی است و باید مسیر درست کنترل بیماری را مبتنی بر شواهد طی کرد.»

طبق مطالعات، بیمار ابله میمون درصد کشندگی 1 درصد دارد و عوارض ناشی از آن مانند عفونت قرنیه، سپسیس و التهاب باعث مرگ بیمار می شوند. این بیماری درمان خاصی ندارد و به صورت علامتی، بیماران طبق 3 تا 4 هفته خود بهبود می یابند.

انتقال بیماری ابله میمون از طریق قطرات تنفسی است! بسیاری از علائم اولیه بیمار آبله میمون مانند کرونا می باشد؛ و تشخیص ابله میمون از طریق تست PCR اختصاصی و همچنین برخی علائم خاص صورت می گیرد.

ابتلا به بیماری آبله میمون از طریق گار گرفتگی حیوان آلوده، تماس با حیوان بیمار، ارتباط جنسی و همچنین انتقال قطرات تنفسی حیوان بیمار به انسان بوده است.

احمد مهری اظهار داشته است که طی چند روز اخیر، اخباری از انتشار ویروس آبله میمون و شناسایی 140 مبتلای قطعی به این ویروس در چندین کشور مانند انگلیس، ایتالیا، اسپانیا، آمریکا و کشورهای آفریقایی گزارش شده و نگرانی هایی بین مردم ایجاد کرده است.

وی افزود: «این بیماری ویروسی در سال 1950 ویروس آبله در میمون و سپس این ویروس در انسان در سال 1970 نیز مشاهده شده است، اما موارد بسیار نادر بوده. در سالیان گذشته بیماری آبره میمون به صورت تک گیر و محدود و بیشتر در مناطق مرکزی و غرب آفریقا شناسایی شده بود، اما در حال حاضر این بیماری به کشور‌های دیگری سرایت کرده است.»

همچنان گزارشی از بیماری ابله میمون در ایران شناسایی و گزارش نشده است.

: برای دریافت مشاوره درباره آبله میمون وارد ایران شده است؟ علائم آبله میمون چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آبله میمون وارد ایران شده است؟ علائم آبله میمون چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید