کد مطلب:  47019 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ الهلال عربستان ، هلال ماه در آسمان شب و پرافتخارترین باشگاه آسیا

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ الهلال عربستان ، هلال ماه در آسمان شب و پرافتخارترین باشگاه آسیا

با قهرمانی در لیگ فوتبال عربستان در فصل 22-2021 الهلال شصت و پنجمین جام تاریخ خود را از آن خود کرد.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

مهدی زارعی-یک برد (2-1) مقابل الفیصلی رده پانزدهمی جدول کفایت می کرد تا الهلال برای سومین سال پیاپی قهرمانی لیگ فوتبال عربستان را از آن خود سازد. الهلال با این برد صاحب 67 امتیاز شد و با دو امتیاز برتری نسبت به الاتحاد رده دومی و النصر 61 امتیازی برای چهارمین بار در پنج سال اخیر، جام قهرمانی باشگاههای عربستان را بالای سر ببرد.

الهلالی ها در 30 بازی لیگ صاحب 20 برد و ثبت 63 گل زده و 20 گل خورده شدند تا عنوان بهترین خط حملهف بهترین دفاع و بیشترین برد لیگ را از ان خود سازند. ضمن این که آنها تنها سه شکست در طول فصل داشتند تا رکورد دیگری را نیز در این فصل به خود اختصاص دهند. تیم باکیفیت آبی پوش در طول فصل از هفت بازیکن خارجی بهره برد. دو برزیلی( میشل و ماتیوس پریرا)، یک کلمبیایی( گوستاوو کوئلار)، یک بازیکن از مالی( موسا مارگا)، یک نیجریایی( اودیون ایگالو)، یک بازیکن از پرو( آندره کاریلو) و البته یک کره ای قدیمی به نام هیون سو جانگ.

اما پرافتخارترین باشگاه آسیا با هشت حضور در فینال لیگ قهرمانان و کسب چهار عنوان قهرمانی مسابقات، چگونه به این جایگاه رسیده است؟

Al Hilal beat Urawa to win 1st leg of AFC Champions League final - CGTN

گاهی اوقات، یک نام می تواند تعیین کننده لباس و هویت یک تیم باشد. این موارد در فوتبال کشورهای عربی که فرهنگ مشابه، اسامی یکسان و رنگ های شبیه به هم دارند، بیشتر به چشم می آید. تیم فوتبال الهلال عربستان ، لباسی همرنگ با الهلال سودان دارد و رنگ پیراهن هر دو تیم هم برگرفته از اسم آنهاست. البته الهلال عربستان در 15 اکتبر 1957 و 27 سال بعد از همتای سودانی خود، تأسیس شد. زمانی که « عبدالرحمن بن سعد بن سعید» باشگاه فوتبالی را در ریاض تأسیس کرد، اسم تیم را « النادی الاولمبی»( باشگاه المپیک ) گذاشت. اما این نام فقط یک سال دوام آورد. در سوم دسامبر 1958 زمانی که تورنمنتی بین تیمهای الشباب، الریاض، الکوکب و باشگاه المپیک برگزار شد، ملک سعود بن عبدالعزیز پادشاه وقت عربستان پیشنهاد کرد که باشگاه المپیک هم از یک نام عربی(الهلال) استفاده کند.

alhilal-logo-during-time
alhilal-logo-during-time

به این ترتیب نام کنونی باشگاه انتخاب شد و به دنبال این نامگذاری بود که رنگ پیراهن تیم هم مشخص شد. زمانی که الهلال سودان در 13 فوریه 1930 تأسیس شد، با توجه به نام خود، رنگ های آبی تیره و سفید را به تن کرد. دلیل این انتخاب هم مشخص بود. همواره در آسمان، زمینه هلال ماه، آبی تیره است؛ آن قدر تیره که زردی نور ماه به سفیدی مِیل می کند. الهلال عربستان هم از همین استدلال برای انتخاب رنگ های پیراهن خود بهره برد. پیراهن تیم آبی تیره شد و شورت تیم هم سفید. بعدها که لوگوی باشگاه روی پیراهن این تیم قرار گرفت، از نام باشگاه برای طراحی لوگوی تیم کمک گرفته شد. همان طور که الهلال سودان نمادی آبی رنگ دارد که داخل آن یک هلال ماه به چشم می خورد، الهلال عربستان هم تنها دو رنگ آبی و سفید را در لوگوی خود، به کار برده است. یک سپر با زمینه آبی که یک توپ 40 تکه آبی و سفید در آن قرار گرفته است.

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ الهلال عربستان ، هلال ماه در آسمان شب

در کنار توپ هم هلال ماه به چشم می خورد که کاملا چسبیده به توپ است و همراه با توپ، یک قرص ماه را شکل می دهند. قرص ماهی که البته بخشی از آن، توپ فوتبال است و در حالی نورافشانی می باشد. عدد 1957 که سال تاسیس تیم است نیز در بخش پایینی سپر قرار گرفته است و نام انگلیسی باشگاه به انگلیسی در بالای هلال ماه جای گرفته است. نام « Al Hilal SFC » که سه حرف SFC مخفف عبارت باشگاه فوتبال عربستان ( Saudi Football Club ) هستند.

الهلال در طول 64 سال فعالیت خود، 18 بار قهرمان لیگ، 9 بار فاتح جام حذفی، 13 بار برنده جام ولیعهد و 4 بار قهرمان آسیا شده است اما با این عناوین هم هیچ علامتی را به نماد خودش اضافه نکرده است تا نماد این تیم مثل رنگ های لباسش دست نخورده باقی بماند. نماد تیمی که به خاطر رنگ لباس خود، مدتهاست که به « الموج الاَزرَق»( موج آبی) معروف است.

: برای دریافت مشاوره درباره آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ الهلال عربستان ، هلال ماه در آسمان شب و پرافتخارترین باشگاه آسیا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ الهلال عربستان ، هلال ماه در آسمان شب و پرافتخارترین باشگاه آسیا» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید