زمان مطالعه: 16 دقیقه
بیوگرافی زین الدین زیدان

بیوگرافی زین الدین زیدان

نام: زین الدین زیدان ( Zinedine Zidane )متولد: June 23, 1972 رشته ورزشی: فوتبال پست: هافبک هجومی -...

نام: زین الدین زیدان ( Zinedine Zidane )

متولد: June 23, 1972

رشته ورزشی: فوتبال

پست: هافبک هجومی - مربی

تیم فعلی: -

قد: 185 سانتی متر

شماره پیراهن: ( 5 رئال مادرید ) ( 22 یوونتوس ) ( 10 تیم ملی فرانسه )

زین الدین زیدان
زین الدین زیدان

زین الدین زیدان

درباره زیدان

زین الدین زیدان یکی از فوتبالیست های با استعداد فرانسوی است که سال ها برای رئال مادرید ، یوونتوس و تیم ملی فرانسه بازی می کرد و پس از آن به مربی گری در تیم رئال مادرید مشغول است. آسمونی در این مقاله بیوگرافی زین ‌الدین زیدان را برای شما عزیزان منتشر می کند. زین الدین زیدان متولد 23 ژوئن 1972 در مارسی، فرانسه، ملقب به زیزو بازیکن سابق و مربی فرانسوی فوتبال است که در حال حاضر سرمربی گری رئال مادرید را بر عهده دارد. کارشناسان زیادی بر این باور اند که زیدان یکی از نوابغ و یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال است. او برای تیم‌ های باشگاهی همچون یوونتوس و رئال مادرید و تیم ملی فوتبال فرانسه در پست هافبک توپ می‌زد. زیدان در طول عمر حرفه‌ای خود سه بار به عنوان بهترین بازیکن سال جهان از سوی فیفا در 1998، 2000 و 2003 انتخاب شد. او یک بار جایزه بهترین بازیکن سال اروپا، یک بار جایزه با ارزش‌ ترین‌ بازیکن جام باشگاه‌ های اروپا و یک بار جایزه بهترین بازیکن جام جهانی را دریافت کرده‌ است و به قهرمانی جام جهانی ، جام ملت‌های اروپا ، جام باشگاه‌ های اروپا ، لیگ ایتالیا و لیگ اسپانیا نائل آمده‌است.  

  از این رو می‌توان او را از پر افتخارترین بازیکنان تاریخ دانست. او همچنین سه بار در فینال جام جهانی و فینال جام باشگاه‌ های اروپا گل زده‌است. او در فرانسه رده اول بهترین فوتبالیست تاریخ فرانسه را به خود اختصاص داده‌است. زیدان پس از مسابقات جام جهانی 2006 از فوتبال خداحافظی کرد و به این ترتیب رئال مادرید آخرین تیم باشگاهی و فینال جام جهانی 2006 آخرین بازی حرفه‌ای او بود. سبک بازی: بازیکنی با بینش فوتبالی فرای تصور با پاس و دریبل‌ های فریبنده. به جرات می‌توان گفت او بهترین کنترل توپ در تاریخ فوتبال داشت. دریبل‌های زیدانی او هم به فوتبال جان تازهٔ بخشید.

زین الدین زیدان در تیم ملی فرانسه
زین الدین زیدان در تیم ملی فرانسه
زین الدین زیدان در تیم ملی فرانسه

رکوردهای زین ‌الدین زیدان

به گزارش آسمونی ،  زیدان تنها کسی است که به عنوان بازیکن، دستیار سرمربی و هم به عنوان سرمربی موفق به فتح چمپیونز لیگ شده‌است.

زیدان در طول دوران بازیکنی اش یکبار هم در تله آفساید گیر نیفتاده است.

تیم های باشگاهی زیدان

کن

زیدان برای اقامت شش هفته‌ ای به کن رفت، اما سرانجام به مدت چهار سال برای بازی در سطح حرفه‌ای در این باشگاه در آنجا ماند. او که در سن چهارده سالگی برای پیوستن به کن خانواده اش را ترک کرده بود، توسط مدیر باشگاه کن، جان کلود النیو کن، دعوت شده بود، تا خوابگاهی را که او با 20 بازیکن دیگر به اشتراک گذاشته شده را ترک کند و برای ماندن با او و خانواده اش نزد آنها برود. زیدان بعد ها گفت که در زندگی با النیوس بود که او تعادل را پیدا کرد. زیدان  اولین بازی حرفه‌ای خود را با کن در 18 مه 1989 در سن شانزده سالگی در بازی لیگ 1 برابر در برابر نانت انجام داد. او اولین گل خود را برای باشگاه در تاریخ 8 فوریه 1991 نیز در برابر نانت در پیروزی 2-1 به ثمر رساند. پس از بازی در یک جشن با حضور همه بازیکنان کن، رئیس باشگاه کن آلن پدرتی، ماشینی را که به زیدان برای اولین گلش برای باشگاه را وعده داده بود به او هدیه کرد. او تا سال 1992 در این باشگاه بازی می‌کرد و جمعا در 65 بازی لیگ فرانسه به میدان آمد و 6 گل به ثمر رساند. او در 1992 در سن بیست سالگی به بوردو، یکی از مطرح‌ ترین باشگاه‌ های فرانسه پیوست.

زین الدین زیدان
زین الدین زیدان
زین الدین زیدان

بوردو

زیدان  در سال 1992 به بوردو رفت و دوران موفقیت او در این تیم آغاز شد و هواداران بوردو به او لقب «زیزو» دادند. او جمعا چهارسال از 1992 تا 1996 برای بوردو بازی کرد. در این چهار سال او در 157 بازی لیگ فرانسه شرکت داشت و 32 گل به ثمر رساند.  

یوونتوس

پس از چهار سال بازی در بوردو، زیدان  در 1996 با مبلغ سه میلیون دلار به وونتوس ایتالیا پیوست. در وونتوس او تحت مربی گری مارچلو لیپی در کنار کسانی همچون دیدیه دشان، الساندرو دل پیرو، و ادگار داویدز به یکی از اصلی‌ترین ستاره‌های تیم مبدل شد. او در پنج سال بازی با یوونتوس به دو بار قهرمانی لیگ ایتالیا دست یافت و دو بار پیاپی، در سال‌های 1997 و 1998، در فینال جام باشگاه‌ های اروپا به میدان آمد. زیدان جمعا پنج سال، یعنی تا سال 2001 در یوونتوس بازی کرد. در این پنج سال 151 بار در لیگ ایتالیا به میدان آمد و 24 گل نیز به ثمر رساند. 

رئال مادرید

در سال 2001 زیدان در یکی از مشهورترین انتقال‌ های تاریخ فوتبال به رئال مادرید پیوست. رقم این انتقال، 74 میلیون یورو بود که تا آن زمان در تاریخ فوتبال بی‌سابقه بود و حتی تا 10 سال بعد هم هیچ بازیکنی به این مبلغ هنگفت به باشگاهی دیگر منتقل نشد. او در سال‌ هایی به رئال مادرید پیوست که این تیم با جذب بزرگ‌ ترین ستارگان جهان به داشتن «کهکشانی» از بازیکنان فوتبال مشهور بود. زیدان یکی از مهم‌ ترین ستاره‌های این کهکشان بود و از سایر ستاره‌ های نورانی آن می‌شود به کسانی چون دیوید بکهام، روبرتو کارلوس، لوئیس فیگو، رائول گونزالس و رونالدو اشاره کرد. زیدان  پنج سال آخر عمر فوتبالی خود را در رئال گذراند و جمعا در 155 بازی لیگ اسپانیا به میدان آمد و 34 گل به ثمر رساند. به گزارش آسمونی ،  اوج دوران او با این تیم در فینال جام باشگاه‌های اروپا 2001–2002 بود. این بازی در ورزشگاه همپدن پارک، گلاسکوی اسکاتلند برگزار می‌شد و رئال مادرید و بایر لورکوزن در فینال در برابر هم قرار گرفته بودند. زیدان در این بازی گل پیروزی رئال را به ثمر رساند تا بالاخره قهرمانی جام باشگاه‌های اروپا را نیز به کارنامه‌ اش اضافه کند. در ضمن گل او در این فینال از زیباترین گل‌های تاریخ فوتبال شمرده می‌شود. زیدان در 7 مه 2006 آخرین بازی باشگاهی خود برای رئال مادرید (و آخرین بازی باشگاهی عمرش) را انجام داد. در این بازی که در ورزشگاه معروف سانتیاگو برنابئو انجام می‌گرفت، هم‌ تیمی‌های او لباس ویژه‌ ای پوشیده بودند که عنوان «زیدان، از 2001 تا 2006» را بر خود داشت. هواداران رئال به گرمی از زیدان استقبال کردند. این بازی مقابل ویلا رئال بود و نهایتا 3-3 مساوی تمام شد. زیدان گل دوم تیمش را به ثمر رساند. در انتهای این بازی، او پیراهنش را با خوان رومان ریکلمه، از ویارئال، تعویض کرد. تشویق شدید تماشاچیان به حدی بود که او را به گریه انداخت. همچنین بازی با همین تیم در سال 2005 موضوع فیلم مستندی به نام «زیدان، چهره‌ای از قرن بیست و یکم» شد.

بیوگرافی زین الدین زیدان
بیوگرافی زین الدین زیدان

تیم ملی فرانسه

زیدان ملیت هر دو کشور الجزایر و فرانسه را دارد و بنابراین می‌توانست برای الجزایر نیز به میدان برود. معروف است که عبدالحمید کرمالی، مربی وقت الجزایر، در جوانی از دعوت زیدان خودداری کرده زیرا او برای یک هافبک « به اندازه کافی سریع نیست ». به هر حال زیدان در 17 اوت 1994 برای اولین بار در تیم ملی فوتبال فرانسه ظاهر شد. در این بازی، در مقابل جمهوری چک، او در دقیقه 63 به عنوان تعویضی به میدان آمد. بازی 0-0 مساوی بود و زیدان  در وقت کمی که داشت، دو گل به ثمر رساند تا 2-2 تمام شود و به این ترتیب از همان ابتدا نگاه همگان را به سوی خود جلب کرد. زیدان در سال 1998 به همراه تیم ملی فرانسه، میزبان جام جهانی 1998 بود. او در بازی دوم فرانسه (که پیروزی 4-0 مقابل عربستان صعودی را در پی داشت) خطای بدی روی کاپیتان عربستان، فؤاد امین، مرتکب شد و به این ترتیب کارت قرمز دریافت کرد و از دو بازی محروم شد. در آن زمان ادعا می‌شد که امین لفظی به زیدان  توهین کرده‌ است. زیدان در یک چهارم نهایی مقابل ایتالیا به میدان آمد و پس از این‌که بازی بعد از 120 دقیقه به پنالتی کشید، ضربه پنالتی خود را به گل تبدیل کرد. او در فینال جام مقابل برزیل به میدان آمد و با به ثمر رساندن دو گل، پایه‌گذار پیروزی 3-0 تیمش شد تا فرانسه برای اولین بار در تاریخ، قهرمان جام جهانی شود. دو گل او در این بازی با ضربهٔ سر به ثمر رسید که به نوبه خود برای هافبکی چون او قابل توجه بود. بسیاری این بازی را نقطه عطف تاریخ زندگی زیدان می‌دانند. دو سال بعد زیدان از اعضای تیم ملی فرانسه در یورو 2000 بود. او از بهترین بازیکنان فرانسه در این جام بود. زیدان در یک چهارم نهایی از روی ضربه آزاد مستقیم دروازه اسپانیا را باز کرد و در آخرین ثانیه‌های بازی نیمه نهایی با پرتغال، گل طلایی را از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند تا نقش عمده‌ای در رسیدن تیم به فینال داشته باشد.

کاریکاتوری درباره جدایی زیدان از رئال مادرید
کاریکاتوری درباره جدایی زیدان از رئال مادرید
کاریکاتوری درباره جدایی زیدان از رئال مادرید فرانسه در فینال نیز ایتالیا را، در یکی از جنجالی‌ترین بازی‌های تاریخ اروپا، 2 بر 1 شکست داد تا با فتح جام جهانی 1998 و یورو 2000 به یکی از پرافتخارترین تیم‌های تاریخ بدل شود. 34 سال از آخرین باری که تیمی جام جهانی و جام ملت‌های اروپا را پشت سر هم به دست آورده بود، می‌گذشت. در این هنگام بسیاری فرانسه را بزرگ‌ ترین تیم فوتبال دنیا می‌دانستند. به گزارش آسمونی ،  زیدان در جام جهانی 2002 نیز از اعضای تیمش بود اما به علت مصدومیت در دو بازی اول غایب بود. این تورنمنت، یکی از بدترین افتضاحات فرانسوی‌ها بود که با بازی‌های ضعیف بدون زدن حتی یک گل و با کسب تنها یک امتیاز از جام حذف شدند. زیدان  تنها در بازی آخر مقابل دانمارک به میدان آمد. در یورو 2004 نیز زیدان به همراه تیم ملی فرانسه به میدان آمد و شاهد باخت تیمش مقابل یونان، تیمی که بعدها قهرمان همان جام شد، بود. پس از این جام زیدان رسما در 12 اوت 2004 از فوتبال ملی کناره‌گیری کرد. با این حال پس از این‌که فرانسه در راه صعود به جام جهانی 2006 به مشکلاتی برخورد زیدان  در اوت 2005 یک سال پس از کناره‌گیری اعلام کرد که برای کمک به تیم ملی فرانسه برمی‌گردد و مجدداً به عنوان کاپیتان تیم انتخاب شد. او در 3 سپتامبر 2005 اولین بازی خود پس از خداحافظی را مقابل جزایر فارو انجام داد و در پیروزی 0-3 تیمش نقش داشت. فرانسه نهایتا به عنوان اولین تیم از گروه خود به جام جهانی 2006صعود کرد. در 25 آوریل 2006، پس از یک فصل پر از مصدومیت در رئال مادرید، زیدان تصمیم نهایی خود برای کناره‌گیری از فوتبال، چه باشگاهی و چه ملی، را اعلام کرد. این کناره‌ گیری به پس از اتمام جام جهانی 2006 حواله داده شد. در 27 مه 2006 زیدان  در پیروزی 1-0 تیمش مقابل مکزیک نقش داشت و صدمین بازی ملی خود را در این بازی انجام داد. با این حساب او در کنار مارسل دسایی، دیدیه دشان و لیلیان تورام به یکی از تنها چهار بازیکنی بدل گشت که بیش از صدبار برای فرانسه به میدان آمده‌اند.
zinedine-zidane
zinedine-zidane

جام جهانی 2006

زیدان در جام جهانی 2006 برای سومین جام پیاپی در ترکیب تیم ملی فرانسه ظاهر شد و این بار بازوبند کاپیتانی را به دست داشت. او در هر دو بازی اول، مقابل سوئیس و کره جنوبی، کارت زرد گرفت و از بازی سوم محروم شد. در یک هشتم نهایی، مقابل اسپانیا، او به ترکیب تیم بازگشت و با یک گل و یک پاس گل نقش مهمی در صعود تیمش به یک چهارم نهایی داشت. در یک چهارم نهایی، فرانسه در بازی حساسی مقابل برزیل، مدافع عنوان قهرمانی، قرار گرفت. این تکرار فینال جام جهانی 1998 بود. زیدان در این بازی، برای اولین بار در تاریخ فوتبال خود، به تیری هانری پاس گل داد تا فرانسه 1-0 پیروز بازی شود و به نیمه نهایی صعود کند. به گزارش آسمونی ،  زیدان به دلیل بازی زیبا و حرکات تکنیکی منحصر به‌ فرد خود در این بازی به عنوان بهترین بازیکن این دیدار انتخاب شد. چهار روز بعد، فرانسه در نیمه نهایی مقابل پرتغال به میدان رفت تا زیدان از روی نقطه پنالتی دروازه ریکاردو را باز کند و فرانسه به فینال راه پیدا کند.  

در 9 ژوئیه 2006 بازی فینال بین فرانسه و ایتالیا برگزار شد و زیدان نیز به عنوان کاپیتان فرانسه به میدان آمد. این آخرین بازی تاریخ زندگی ورزشی او بود. او در دقیقهٔ 7 از روی نقطهٔ پنالتی برای فرانسه گل زد تا به همراه پله، واوا و پل بریتنر یکی از چهار بازیکنی باشد که تا بحال در دو فینال جام جهانی گل زده‌اند. بازی در وقت معمولی 1-1 مساوی شد و کار به وقت اضافه کشید. نزدیک بود زیدان در وقت اضافه اول با ضربه سر دروازه را باز کند اما بوفون ضربه او را مهار کرد. دقیقه 110 این بازی، که می‌رفت آخرین بازی زیدان باشد، به یکی از جنجالی‌ ترین صحنه‌های تاریخ فوتبال در جهان بدل شد. در طی این صحنه زیدان  اخراج شد و نتیجتا در ضربات پنالتی شرکت نداشت و فرانسه روی غیاب او و پاتریک ویرا که مصدوم و تعویض شده بود با نتیجه 5-3 مغلوب شد. با وجود حرکت جنجالی و اخراج زیدان  در فینال، او عنوان بهترین بازیکن جام جهانی 2006 را از آن خود کرد تا کلکسیون افتخارات بی نظیرش کامل شده باشد.

جدال زیدان و مارکو ماتراتزی
جدال زیدان و مارکو ماتراتزی
جدال زیدان و مارکو ماتراتزی

حواشی زین الدین زیدان

درگیری مارکو ماتراتزی 

در دقیقه 110 بازی فینال، زیدان در صحنه‌ ای بدون توپ با سر به سینه مارکو ماتراتزی ضربه زد. به گزارش آسمونی ،  زمینه این درگیری کلماتی بود که ماتراتزی به زیدان گفته بود (در پایین توضیح داده شده‌است). داور بازی، هوراشیو الیزوندو، این صحنه را ندیده بود اما لوئیس مدینا کانتالخو، داور چهارم، صحنه را گزارش کرد تا زیدان   با دریافت کارت قرمز از بازی اخراج شود. او بازوبند کاپیتانی را به ویلی سانیول سپرد تا او آن را به بازوی فابین بارتز ببندد و از زمین خارج شد.  

علت درگیری

پس از پایان بازی تحقیقات و لب‌ خوانی‌ های وسیعی برای مشخص شدن علت درگیری و کلمات تحریک‌کننده ماتراتزی صورت گرفت. بسیاری می‌گفتند ماتراتزی با توهینی نژادپرستانه زیدان را به «تروریست» بودن متهم کرده اما بعدها هم زیدان و هم ماتراتزی این را رد کردند. ماتراتزی ادعا کرد که توهینی که به زیدان  کرده‌است بسیار عادی بوده و از آن نوعی است که در زمین فوتبال رایج است. سه روز پس از بازی زیدان در دو مصاحبه تلویزیونی در این مورد شرکت کرد. او در این مصاحبه‌ ها اعلام کرد که ماتراتزی به خواهر و مادرش توهین کرده‌ است و ضمن معذرت‌ خواهی، اعلام کرد که از کاری که کرده پشیمان نیست. او در ضمن هرگونه توهین‌های نژادپرستانه از سوی ماتراتزی را غیرواقعی و محصول جنجال نشریات و رسانه‌ها دانست. همسر ستاره سابق تیم ملی فرانسه در چاپ دوم کتاب خود به عنوان «زیدان زندگی اسرار آمیز» آورده‌است: «اختلاف میان من و زیدان در شب قبل از بازی نهایی جام جهانی 2006، باعث شد تا زیدان با روحیه‌ای خراب پا به میدان این مسابقه گذاشته و آن حرکت خشن را نشان دهد.» همسر زیدان همچنین فاش کرد که «زیدان  در این بازی، زیر پیراهنی پوشیده بود که بر روی آن از تیم یوونتوس باشگاه سابق خود و رئال مادرید و نیز همه کسانی که در دوران بازی‌اش از او حمایت کرده بودند، تشکر کرده بود تا پس از پایان بازی از آن‌ها قدردانی کند اما اخراج وی از زمین همه چیز را خراب کرد.»

بیوگرافی زین الدین زیدان
بیوگرافی زین الدین زیدان

مربیگری زین ‌الدین زیدان

رئال مادرید

در ژانویه 2016 رافائل بنیتز پس از 7 ماه از سمت خود به عنوان سرمربی رئال مادرید برکنار شد و زین الدین زیدان بازیکن سابق این تیم هدایت رئال مادرید را به عهده گرفت. تنها پس از پنج ماه از آغاز حضور زین الدین زیدان بر روی نیمکت مربی گری رئال مادرید، وی توانست برای مادریدی‌ ها یازدهمین عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را به ارمغان بیاورد. زیدان با این عملکرد به اولین سرمربی تاریخ تبدیل شد که به عنوان بازیکن، کمک مربی و مربی قهرمان اروپا شده‌است به گزارش آسمونی ،  وی در سال بعد نیز توانست با به قهرمان رسانی رئال در چمپیوزلیگ و لیگ خود را به عنوان یک مربی خوب جلوه دهد و درآغاز پیش فصل 2017-2018 کهکشانی ها را با بردن دو بازی دو جام را تصاحب کند و به رکود هفت جام دل بوسکه در رئال مادرید برسد پس از پیروزی در فینال لیگ قهرمانان اروپا 2018 - 2017 مقابل لیورپول و کسب جام 13 ، زیدان در 31 می 2018 در نشست خبری بطور رسمی از هدایت تیم رئال مادرید کناره گیری کرد و اعلام کرد که فعلا قصد مربی گری ندارد. پس از خروج زیدان از رئال مادرید این تیم با افت شدید روبرو شد و مدیریت باشگاه بار ها دست به تعویض سرمربی زد اما هیچیک از از مربی های جدید نتوانستند عملکردی مشابه به زیدان داشته باشند فلورنتینو پرز چاره ای جز پایان دادن به بحران باشگاه نداشت و بازگشت زیدان بهترین گزینه ممکن بود. در مذاکرات با زیدان، پرز دو برگ برنده برای زیزو رو کرد؛ اول اینکه کنترل تمام جوانب ورزشی باشگاه را در دست بگیرد و دیگر اینکه پیشنهاد دستمزد زیدان تقریبا دو برابر دوره اول حضور او در باشگاه شده بود، 12 میلیون یورو به اضافه پاداش. در تماس ابتدایی که از سوی دفتر پرز به زیدان  شده بود، سرمربی فرانسوی پیشنهاد رئال مادرید را رد کرد اما هنگامیکه پرز خودش شخصا با سرمربی فرانسوی وارد مذاکره شد، دیگر زیزو تردیدی برای بازگشت نداشت زیرا بر خلاف دوره اول، به وی قول داده شده بود که تمام کنترل فنی با او خواهد بود و به همین دلیل، زیدان در این مقطع دشوار پیشنهاد رئال مادرید را پذیرفت.

zinedine-zidane
zinedine-zidane

افتخارات زین ‌الدین زیدان

 به عنوان بازیکن

جام جهانی: 3 بار حضور (1998٬2002٬2006) – یک بار قهرمانی (1998) – یک بار نایب قهرمانی (2006) جام ملت‌ های اروپا: سه بار حضور (1996٬2000٬2004)، یک بار قهرمانی (2000) جام باشگاه‌ های اروپا: یک بار قهرمانی (در 2001–2002 با رئال مادرید) لیگ ایتالیا: دو بار قهرمانی (در 1996–1997 و 1997–1998 با یوونتوس) لیگ اسپانیا: یک بار قهرمانی (در 2002–2003 با رئال مادرید) جام بین‌قاره‌ ای: دو بار قهرمانی (در 1996 با یوونتوس و در 2002 با رئال مادرید) سوپرکاپ اروپا: دو بار قهرمانی (در 1996 با یوونتوس و در 2002 با رئال مادرید) سوپرکاپ ایتالیا: یک بار قهرمانی (در 1997 با یوونتوس) سوپرکاپ اسپانیا: دو بار قهرمانی (در 2002 و 2003 با رئال مادرید)

به عنوان سرمربی

لیگ اسپانیا: یک‌بار قهرمانی (فصل 2016–2017 با رئال مادرید) لیگ قهرمانان اروپا: سه بار قهرمانی (در 2015–2016 و 2016–2017  2017 -2018 با رئال مادرید) سوپر جام اروپا: دو بار قهرمانی (2016 و 2017با رئال مادرید) جام باشگاه‌ های فوتبال جهان: دو بار قهرمانی (2016 و 2017 با رئال مادرید) سوپرجام اسپانیا: (1بار قهرمانی در سال 2017)

افتخارات شخصی 

سه بار بهترین بازیکن سال جهان از سوی فیفا (در 1998، 2000 و 2003) یک بار بهترین بازیکن سال اروپا (توپ طلایی) از مجله «فرنس فوتبال» (در 1998) یک بار با ارزش‌ترین بازیکن جام باشگاه‌های اروپا (در فصل 2001–2002 با رئال مادرید) دو بار بهترین بازیکن جام جهانی (در جام جهانی 2006 آلمان و 1998 فرانسه) بهترین بازیکن نیم‌قرن انتهایی قرن بیستم (در سال 2004 از سوی بازدیدکنندگان سایت اینترنتی یوفا) شوالیهٔ لژیون دونور از 1998 حامل مشعل المپیک در المپیک آتن 2004 برنده یک عمر فعالیت ورزشی (جایزه ورزشی لاروس) در 2010

بیوگرافی زین الدین زیدان
بیوگرافی زین الدین زیدان

زندگی شخصی زین ‌الدین زیدان

زیدان از والدینی الجزایری در مارسی به دنیا آمده و پنجمین فرزند خانواده است. پدر و مادرش، اسماعیل و ملیکه، نام داشتند و نسب‌شان به روستایی در الجزایر برمی‌گشت. او مسلمانی غیر پایبند است. حزب دست راستی فرانسه، جبهه ملی، ادعا می‌کرد که پدر زیدان در جریان جنگ استقلال الجزایر از «حرکی» ها بوده‌است (یعنی از کسانی که در رکاب ارتش فرانسه و علیه الجزایر جنگیده‌اند) اما زیدان این ادعا را به شدت رد کرده‌است. زیدان  در 1993 با ورونیک، رقاص و مدل اسپانیایی الاصل، ازدواج کرد. آن‌ها چهار پسر به نام‌های انزو (زاده 24 مارس 1995)، لوکا (زادهٔ 13 مه 1998)، تئو (زادهٔ 18 مه 2002) و الیاس (زادهٔ 26 دسامبر 2005) دارند که انزو هم‌اکنون در باشگاه فوتبال رئال مادرید کاستیا بازی می‌کند.  

اسپانسر

به گزارش آسمونی ،  زیدان  با شرکت‌هایی همچون لگو، آدیداس، کریستین دیور، جنرالی، فرانس تلکوم، اورنج، آئودی و فورد همکاری تبلیغاتی داشته‌است و از ثروت‌مندترین ورزش‌کاران جهان بوده‌است.  

فعالیت‌ های نیکوکارانه زیدان

در 24 فوریه 2007 زیدان در شمال تایلند حضور یافت تا در یک بازی انسان دوستانه برای تیم کیودارون برای مبارزه با ایدز حضور یابد. زیدان در این بازی یک گل زد و یک پاس گل به هم تیمی مالزیایی اشش داد تا این بازی 2-2 شود. این بازی 10 هزار تماشاگر داشت و 7750 دلار نیز کمک انسانی جمع‌آوری شد. در 19 نوامبر 2007 زیدان در پنجمین بازی سالانه مبارزه با فقط در مالاگا حضور یافت که این بازی هم 2-2 تمام شد. زیدان در این بازی گل نزد اما درد دقیقه 70 موقعیت گل را برای هم تیمی اش آماده کرد. او و هم تیمی سابقش رونالدو هر ساله در یک بازی انسان دوستانه ستاره‌های جهان را جمع‌ آوری می‌کنند. او از سال 2001 به عنوان سفیر فقر برگزیده شده‌است. او پیش از بازی یاران رونالدو و یاران زیدان  گفت: «هر کسی می‌تواند هر کاری انجام دهد تا جهان بهتری داشته باشیم.» عواید این دیدار صرف کمک به برنامه توسعه سازمان ملل می‌شود که به 27 کشور دنیا سود می‌رساند.  

بعد از فینال جام جهانی 2006 ژاک شیراک رئیس جمهور فرانسه به زیدان به عنوان قهرمان ملی درود فرستاد و او را مرد دل و جانها نامید. در سال 2009 فیلیپ پارنو و داگلاس گوردون کارگردان‌ های فرانسوی و آلمانی شروع به فیلم برداریو ساخت یک مستند با نام زیدان  : پرتره قرن 21 کردند. زیدان در سالهای 2000، 2003، 2004 و 2006 رتبهٔ اول در 2005 رتبهٔ دوم و در 2001 و 2002 رتبهٔ چهارم محبوبترین شخصیت فرانسه را بدست آورد. زیدان در نوامبر 2006، زیدان به بنگلادش سفر کرد تا مهمان محمد یونس برنده جایزه نوبل شود.

باشگاه جوانان
نام تیم سال
سنت هنری 1983 - 1982
سپتمز لس والنز 1986 - 1983
کن 1989 - 1986
باشگاه حرفه ای
کن 1992 - 1989
بوردو 1996 - 1992
یوونتوس 2001 - 1996
رئال مادرید 2006 - 2001
تیم ملی
زیر 17 سال فرانسه 1989 - 1988
زیر 18 سال فرانسه 1990 - 1989
زیر 21 سال فرانسه 1994 - 1990
تیم ملی بزگسالان فرانسه 2006 - 1995
دوران مربیگری
رئال مادرید (دستیار مربی) 2014 - 2013
رئال مادرید کاستیا 2016 - 2014
رئال مادرید 2018 - 2016

 

 
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی زین الدین زیدان» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.