زمان مطالعه: 3 دقیقه
بازیهای المپیک زمستانی

بازیهای المپیک زمستانی

المپیک زمستانی هم مانند المپیک تابستانه هر 4 سال یکبار برگزار می شود. این بازیها تاکنون در سه قاره و توسط 12 کشور میزبانی شده است.

 المپیک زمستانی چیست؟! بازی های المپیک زمستانی، در واقع همان بازی های روی برف و یخ هستند. این بازی ها سالی یکبار در فصل زمستان برگزار می شوند. این المپیک ورزشی مانند بازی‌های المپیک تابستانی تحت نظارت کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) اجرا می‌شود. امسال بازی های المپیک زمستانی 2022 را پیش رو داریم که از تاریخ 15 بهمن 1400 آغاز شده و تا 1 اسفند 1400 به اتمام می رسند. در ادامه مطلب آسمونی درباره جزئیات بیشتری از المپیک بازی های زمستانی می پردازیم.

بازی های المپیک زمستانی 2022

بازی های المپیک زمستانی 2022 پکن دارای نام رسمی XXIV Olympic Winter Games می باشد که چند روزیست آغاز شده است. افتتاحیه بازی ها در 4 فوریه (15 بهمن) و اختتامیه آن در 20 فوریه 2022 تعیین شده است. با اینکه پکن و آلمان دو نامزد برای برگزاری مسابقات بودند اما درنهایت پکن بعنوان میزبان المپیک زمستانی 2022 انتخاب شد. پکن پایتخت چین است که هم میزبان المپیک تابستانی و هم میزبان المپیک زمستانی بوده است! با وجود مخالفت های فراوان اما پکن چین با تعداد 44 رای، در مقابل 40 رای آلمان توانست میزبانی را از آن خود کند.

 • ورزش های المپیک زمستانی 2022

 1. اسکی آلپاین
 2. بیاتلون
 3. باب سورتمه
 4. اسکی کراش کانتری
 5. حلقه زدن
 6. رقص روی یخ
 7. اسکی آزاد
 8. هاکی روی یخ
 9. نوردیک ترکیب شده
 10. اسکیت سرعت مسیرکوتاه
 11. اسکلت
 12. پرش با اسکی
 13. اسنو بورد
 14. اسکیت سرعتی

ابران در المپیک زمستانی 2022

در بازی های المپیک زمستانی 2022، سه نماینده از ایران حضور دارد. نمایندگان ایران در المپیک زمستانی 2022 شامل: "عاطفه احمدی، حسین ساوه شمشکی و دانیال ساوه شمشکی" در رشته های آلپاین و اسکی صحرانوردی رقابت خواهند داد. البته قرار بر این بود که "سید ستار صید" هم در رشته اسکی صحرانوردی حضور داشته باشد اما تست کرونای او مثبت اعلام شد!

برنامه مسابقات اسکی بازان ایران در المپیک زمستانی 2022 چین به قرار زیر است:

 • عاطفه احمدی روز 9 فوریه (20 بهمن) در مارپیچ کوچک
 • دانیال ساوه شمشکی روز 11 فوریه (22 بهمن) در 15 کیلومتر کلاسیک

 • حسین ساوه شمشکی روز 13 فوریه (24 بهمن) در مارپیچ بزرگ و روز 16 فوریه (27 بهمن) در مارپیچ کوچک.

تاریخچه بازی های المپیک زمستانی

بازی های المپیک زمستانی
بازی های المپیک زمستانی

زمانی که کمیته‌ی بین‌المللی المپیک (I.O.C.) در سال 1894 تاسیس شد، یکی از ورزش‌های پیشنهادی به آن برای برگزاری در المپیک، ورزش اسکیت‌ روی‌ یخ بود. اسکیت‌ روی‌ یخ تا سال 1908 در المپیک جایی نداشت. این ورزش برای اولین بار در المپیک 1908 لندن رسمن به بازیهای المپیک تابستانی پیوست. در المپیک لندن رشته‌ی اسکیت‌ روی‌ یخ در بخش پاتیناژ نمایشی برگزار شد و اولریش سالشو سوئدی و مادگه سیرز از انگلستان موفق به کسب عنوان قهرمانی در بخش انفرادی شدند. بنابراین اولین المپیک زمستانی در سال 1908 برگزار شد!

سه سال بعد شاهزاده‌ی ایتالیایی، اوجنیو برونتا دوسیو، به کمیته‌ی المپیک پیشنهاد کرد تا یک هفته از زمان المپیک تابستانی 1912، که در استکهلم برگزار می‌شد، را به انجام بازیهای زمستانی اختصاص دهد. اما مسئولان برگزاری این بازی‌ها با چنین ایده‌ای مخالفت کردند.
این ایده چهار سال بعد برای المپیک 1916 که در برلین برگزار می‌شد نیز مجدداً پیشنهاد گردید، اما این بار با مخالفت کمی روبرو شد و مسئولین در نظر گرفتند تا یک هفته‌ی زمستانی را به بازیهای تابستانی 1916 اختصاص دهند. ورزشهایی که در این هفته برگزار می‌شدند اسکی سرعت، اسکیت نمایشی (پاتیناژ)، هاکی روی یخ و پرش با اسکی بودند.
المپیک 1920 آنتورپ (بلژیک) اولین المپیک بود که بعد از جنگ جهانی اول برگزار شد. این المپیک دارای هفته‌ی زمستانی نبود، اما اسکیت‌روی‌یخ و هاکی‌روی‌یخ نیز در آن انجام می‌شد. سال بعد، در کنگره سالانه آی‌. اُ. سی.، مسئولان این کمیته تصمیم براین گرفتند که بازی‌های المپیک 1924 که در شهر شامونی فرانسه برگزار می‌شد، دارای هفته‌ی بین‌المللی بازیهای زمستانی باشد. هفته‌ی ورزشهای زمستانی در بازیهای 1924 برگزار شد که اتفاقن با استقبال خوبی هم همراه بود.
در کنگره‌ی سال 1925، کمیته‌ی بین‌المللی المپیک به این نتیجه رسید که بازیهای زمستانی را بطور جداگانه و تحت‌ المپیکی مجزا و با نام بازی‌های المپیک زمستانی، هر چهار سال یکبار، برگزار کند. المپیک 1924 شامونی توسط کمیته‌ی بین‌المللی المپیک به عنوان اولین المپیک زمستانی شناخته می‌شود.

 • ایران در بازی‌های المپیک زمستانی 

 1. حضور ایران در سال 1334 بعنوان اولین بار در بازی های المپیک زمستانی (هفتمین دوره؛ ایتالیا)
 2. حضور ایران در سال 1342 بعنوان دومین بار در بازی های المپیک زمستانی (نهمین دوره؛ اتریش)
 3. حضور ایران در سال 1346 بعنوان سومین بار در بازی های المپیک زمستانی (دهمین دوره؛ فرانسه)
 4. حضور ایران در سال 1350 بعنوان چهارمین بار در بازی های المپیک زمستانی (یازدهمین دوره؛ ژاپن)
 5. حضور ایران در سال 1354 بعنوان پنجمین بار در بازی های المپیک زمستانی (دوازدهمین دوره؛ اتریش)
 6. حضور ایران در سال 1376 بعنوان ششمین بار در بازی های المپیک زمستانی (هجدهمین دوره؛ ژاپن)؛ حضور پس از 22 سال!!!
 7. حضور ایران در سال 1380 بعنوان هفتمین بار در بازی های المپیک زمستانی (نوزدهمین دوره؛ آمریکا)
 8. حضور ایران در سال 1384 بعنوان هشتمین بار در بازی های المپیک زمستانی (بیستمین دوره؛ ایتالیا)
 9. حضور ایران در سال 1388 بعنوان نهمین بار در بازی های المپیک زمستانی (بیست و یکمین دوره؛ کانادا)
 10. حضور ایران در سال 1392 بعنوان دهمین بار در بازی های المپیک زمستانی (بیست و دومین دوره؛ روسیه)
 11. حضور ایران در سال 1396 بعنوان یازدهمین بار در بازی های المپیک زمستانی (بیست و سومین دوره؛ کره جنوبی)
 12. حضور ایران در سال 2022 بعنوان دوازدهمین بار در بازی های المپیک زمستانی (بیست و چهارمین دوره؛ چین)
نظر خود را درباره «بازیهای المپیک زمستانی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره بازیهای المپیک زمستانی فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.