زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی ویلیام گرووز

بیوگرافی ویلیام گرووز

ویلیام گرووز ملقب به ویلی نخستین بازیكنی بود كه در جهان فوتبال به عنوان مهره‌ای گران‌قمیت شناخته شد.

ویلی گرووز در نهم نوامبر 1869 در اسكاتلند متولد شد و تنها 16 سال داشت كه در فصل 86ـ 1885 پیراهن تیم هیبرینان را به تن كرد. او پشت مهاجمان نوك تیم بازی می‌كرد و طی مدتی كوتاه چنان تأثیرگذار ظاهر شد كه تا مهره‌ای كلیدی در این تیم بدل شد. یك سال بعد گرووز در دور اول جام حذفی برای تیم خود گلزنی كرد آن‌گاه پس از تساوی هیبرنیان در دیدار مرحله دوم در مسابقه تكراری نیز گلزنی كرد و سرانجام نوبت به مسابقه نیمه ‌نهایی رسید. جایی كه گرووز باز هم گلزنی كرد. پس از این دیدار تیم رقیب (وال.آولون) به حضور این بازیكن در هیبرینان اعتراض كرد. آنها معتقد بودند كه این بازیكن از تیم خود حقوق گرفته است؛ امری كه در آن زمان در فوتبال اسكاتلند غیرقانونی بود. البته رقیب سندی برای اثبات این ادعا نداشت و تنها به شایعات بسنده كرده بود. به این ترتیب اتحادیه فوتبال تیم هیبرینان را تبرئه كرد و این تیم فرصت یافت كه در فینال جام‌حذفی مقابل دومبارتون بازی كند.

Groves, Willie – The Celtic Wiki

گرووز در سال 1888 فرصت یافت كه برای تیم‌ملّی كشورش نیز به میدان رود. دست بر قضا مسابقه دوستانه مقابل ولز از هیبرنیان پارك (زمین اختصاصی هیبرنیان) برگزار شد و گرووز در پیروزی (5 ـ 1) اسكاتلند موفق شد گل چهارم تیمش را به ثمر برساند. در آگوست همان سال ویلی به همراه چند نفر از هم تیمی‌های خود، راهی تیم تازه تأسیس سلتیك شدند. او در همان سال دوبازی ملّی دیگر نیز انجام داد كه در یكی از آنها در رقابت‌های قهرمانی بریتانیا(1889) در برابر ایرلند جنوبی هت‌تریك كرد. یك سال بعد و در سال 1890 گرووز به لیگ انگلستان رفت و بالاخره توانست قراردادی حرفه‌ای امضا كند. او در تیم وست‌برومویچ آلبیون هم تأثیرگذار بود و با این تیم به فینال جام‌حذفی 1892 رسید. در روزی كه وست‌بروم (3 ـ 0) استون‌ویلا را شكست داد، گرووز هافك تیم خود بود.

1892 FA Cup final - Wikipedia

 یك‌سال بعد بود كه نام وی در فوتبال جاودانه شد. ویلی در 1893 قراردادی با استون‌ویلا امضا كرد كه او را به گران‌‌قیمت‌ترین بازیكن جزیره (و سراسر دنیا) بدل ساخت. او اولین بازیكنی بود كه قیمتی بالاتر از 100 پوند داشت! این مبلغ چنان بالا بود كه تا سال 1904 هیچ باشگاهی، نتوانست این ركورد را بشكند.

او كه طی سه‌سال در 58 بازی 7 گل برای وست‌بروم زده بود، طی فصل 94 ـ 1893 را نیز به خوبی پشت‌سر گذاشت. درحالی كه اتحادیه فوتبال مدعی بود او و جك رینولدز قراردادهایی غیرقانونی امضا كرده‌اند، آنها با استون‌ویلا درخشیدند و در سال 1894 برنده لیگ شدند. امّا پایان خوشی در انتظار گرووز نبود و او به دلیل جنجال‌های پیش‌آمده در قراردادش، در ماه نوامبر همان سال به اسكاتلند بازگشت.

‌ در بازگشت مجدد به تیم هیبرنیان، او فرصت یافت كه در لیگ اسكاتلند به میدان رود. هیبرینان در سال 1896 نیز به فینال جام‌حذفی اسكاتلند رسید. امّا این تیم در دربی شهر ادینبورو مقابل تیم ادینبورو شكست خورد. این فینال نیز از دیدارهای ماندگار در تاریخ فوتبال اسكاتلند بود زیرا تنها فینالی بود كه در خارج از شهر گلاسكو برگزار شد. گرووز كه طی پنج مسابقه یك گل برای تیم خود به ثمر رساند، در سال 1896 به سلتیك پیوست. امّا هرگز فرصت درخشش در این تیم را به دست نیاورد. بیماری سل سبب دوری وی از میادین شد و سرانجام بازیكن صد پوندی در 13 فوریه 1908 از دنیا رفت.

 

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی ویلیام گرووز» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.