زمان مطالعه: 5 دقیقه
جاذبه های گردشگری ترکمنستان

جاذبه های گردشگری ترکمنستان

جاذبه های گردشگری ترکمنستان به گزارش آسمونی اگر برای تعطیلات تابستانی آماده شده اید و کشور تركمنستان را...

جاذبه های گردشگری ترکمنستان

جاذبه های گردشگری ترکمنستان
جاذبه های گردشگری ترکمنستان

به گزارش آسمونی اگر برای تعطیلات تابستانی آماده شده اید و کشور ترکمنستان را برای گذراندن تعطیلات انتخاب کرده اید و تصمیم گرفته اید از طریق تور ترکمنستان به آنجا سفر کنید، این مقاله آسمونی را تا انتها مطالعه نمایید چرا که راهنمای تور ترکمنستان، جاذبه های تور ترکمنستان و ... را برای شما عزیزان منتشر می کنیم.

نام کشور: ترکمنستان

نوع حکومت: جمهوری با یک مجلس قانونگذاری

پایتخت: عشق آباد

شهرهای مهم: مرو ، بندر ترکمن باشی ، چهار جو ، داشحوض

زبان و خط رسمی: ترکی ترکمنی، خط لاتین

مساحت: 488100کیلومترمربع ( پنجاه و یکمین کشور جهان)

مذهب: حدود 80 درصد مردم ترکمنستان مسلمان حنفی مذهب می باشند.

واحد پول: منات ترکمنستان

به گزارش دریا با کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه نیز همسایه است. نام کشور «ترکمنستان» از دو بخش «ترکمن» و «ستان» تشکیل شده که به معنای «سرزمین ترکمن‌ها» است. بیشتر مردم این کشور از قوم ترکمن هستند و به زبان ترکمنی (شاخه‌ای از زبان‌های ترکی‌تبار) صحبت می‌کنند.

80٪ درصد مساحت ترکمنستان را بیابان قره‌قوم تشکیل می‌دهد. در این بیابان در هر جا که آب وجود داشته است. روستاها و شهرهای بزرگ و پر جمعیتی به وجود آمده است و دارای آب و هوای خشک است؛ ولی ناحیه رشته کوه کپه داغ در جنوب کشور و نزدیکی مرز ایران آب و هوای مناسبی دارد و عشق آباد، مرو و سایر شهرهای مهم در این ناحیه هستند. ترکمنستان دارای منابع بزرگ گاز است که آن را به کشورهای مختلف از جمله ایران صادر می‌کند.

جاذبه های گردشگری ترکمنستان : آثار تاریخی و فرهنگی و مراکز دیدنی

به گزارش آسمونی ترکمنستان دارای آثار تاریخی و مراکز دیدنی بسیاری است. جاده ابریشم که در گذشته دور نقشی بسیار مهم در برقراری ارتباطات بازرگانی شرق و غرب داشته، در قسمتی از مسیر طولانی خود از آسیای مرکزی و بالطبع از ترکمنستان گذشته و به بنادر شرقی دریای مدیترانه منتهی می شد. هم اکنون خرابه ها و آثار برجای مانده از دوره فعالیت این جاده و دوره های پیشتر واقع در مسیر آن گویای اهمیت آن در حیات اقتصادی و فرهنگی مردم آن دوران است. در ذیل با برخی از مهمترین آثار تاریخی ترکمنستان آشنا می شویم

دهستان ، پارائو ، شهر اسلام ، نسا، آنو ، ابیورد، میهنه ، سرخس ، دندانقان ، قصبه توغلوق ، ارگ قلعه ، گیاور قلعه ، قیز قلعه ، سلطان قلعه ، شهریار ارگ ، عبدالله خان قلعه ، مسجد خواجه یوسف همدانی ، بایرام علی خان قلعه آمل

turkmenistan-tourist-attractions
turkmenistan-tourist-attractions

جاذبه های گردشگری ترکمنستان : صنایع دستی و سنتی

به گزارش پوست و چرم، سفالگری، ابریشم بافی و گلدوزی است که در ذیل به اسامی محصولات و تولیدات برخی از آنها اشاره می شود

زرگری – محصولات زرگری سنتی ترکمن عبارتند از : قبه، گل یقه، النگو، مانگلایلیق و … مواد مورد استفاده در زیور آلات سنتی زنان ترکمن غالباً عبارتند از طلا، نقره و عقیق و غیره که از نظر شکل این زیور آلات به سازوبرگ رزم (البته در ابعاد کوچک) شباهت دارد

فرش و تولیدات قالیبافی – تولیدات قالیبافی عبارتند از جوال، انواع توربه، خورجین، قالی و قالیچه، قاپیلیق (پرده مخصوص در اتاق)، آت حالی (فرش مخصوص اسب)، ارلیک (فرش مخصوص زین اسب)، دویه حالی (فرش تزئینی مخصوص شتر که در عروسی مورد استفاده قرار می گیرد)، پلاس و گلیم. مواد مورد استفاده در فرش ترکمن شامل ابریشم، پشم شتر، گوسفند، نخ پنبه و رنگهای طبیعی است. فرش ترکمن از شهرت جهانی برخوردار است

نمدبافی – شامل چکمه های نمدی چوپانی، نمدخانگی، عرق گیر اسب، جل شتر و غیره است

ابریشم بافی – برخی از محصولات ابریشم بافی سنتی ترکمن عبارتند از : پارچه های ابریشمی با رنگهای گوناگون به نام های کتنی، دارایی، سوسانی و چُب بتف، آلاچا، گودری، قارما، قالبیری

پشم بافی : روسریهای دست بافی از پشم شتر و گوسفند نظیر قینگاچ، دویپلی قینگاچ و غیره

گلدوزی – نمونه های گلدوزی سنتی ترکمنی را در لباسهای زنان و مردان ترکمن نظیر کورته، چابیت، و کلاه سنتی «تاخیا» می توان مشاهده کرد و این هنر با نساجی سنتی ترکمنی ارتباط تتگاتنگ دارد

چرم دوزی – تولیدات چرم دوزی سنتی ترکمنی شامل انواع کفش (کووش، چوقوی، چارق، یلکن، چپک)، کلاه، پوستین، پالتو، و یراق اسب است. موارد مورد استفاده در این رشته علاوه برچرم و پوست، عقیق، طلا و نقره و پشم می باشد.

جاذبه های گردشگری ترکمنستان
جاذبه های گردشگری ترکمنستان

جاذبه های گردشگری ترکمنستان : غار جهنم عشق آباد

به گزارش آسمونی چاه غار جهنم در دامنه چاتم واقع در دنباله کوه سفید تپه طاق در شرق کویر مرکزی ایران و در فاصله 15 کیلومتری از حاشیه جاده عشق آباد بردسکن واقع شده است که 50 سال پیش توسط مرحوم نجفی کشف شده است. عمر این غار طبق نظر دکتر آریامنش ( دکترای زمین شناس و استاد دانشگاه ) حدود 50 میلیون سال تخمین زده می شود .

در سال 1377 (هـ ش) دو نفر از…. معتمدین روستاهای بخش عشق آباد طبس به آقای مهدی قربانی ( مسئول در شرکت آب منطقه ای خراسان ) مراجعه و اظهار داشتند: «در حوالی عشق آباد غاری مخوف و افسانه ای قرار دارد که در بین اهالی محل به نام « غار جهنم» شهرت یافته است و شایعات عدیده ای در بین مردم بومی مطرح می باشد، از جمله می گویند: یکی از اهالی ( برای امتحان گوسفند و یا حیوان دیگری را با طناب به داخل غار فرستاده اند و پس از اندکی آن را بالا کشیده و فقط اسکلت آن باقی بوده است؟! گروهی حدودا 10 نفره از مسئولین محلی و اداره کل آب و فاضلاب خراسان بزرگ به سرپرستی صمد رستمی بخشدار دستگردان برای اولین بار غار جهنم را مورد بازدید و کاوش قراردادند و توانستند با وسایل موجود ، مسافتی از غار را طی کنند.

وجود سنگ ها و قندیل های بزرگ و چند صد ساله و آب جاری در این غار توجه هر انسانی را به خود جلب میکند و با نگاه اول به این اثر بزرگ غار علیصدر همدان به ذهن تداعی میشود. غار اسرار آمیز جهنم 50 متر عمق و 350 متر طول دارد و برای ورود به داخل آن باید 30 متر طناب و تجهیزات مجهز کوهنوردی و غارنوردی به همراه داشت. وجود سنگ‎ها و ستون‎ها و قندیل‎های بزرگ مرمرین و چند صد ساله و آب جاری در این غار توجه هر انسانی را به خود جلب می‎کند .

 به گفته وی، این غار که از چهار دهانه برخوردار است از انواع غارهای آهکی و کاملاً زنده و فعال است و به رغم خشک‌سالی‌های اخیر از آب حوضچه انتهایی غار هنوز مقداری باقی مانده است. این حوضچه با توجه به بازدید اکتشافی غار در سال 1378 مخزن آبی به طول 6 متر و عرض متوسط 2 متر و عمق 6 متر مملو از آب بوده و اکنون با وجود خشک‌سالی‌های اخیر و همچنین در پایان فصل آبان عمق آب به 20 تا 40 سانتی‌متر می‌رسد. در این غار استخوان‌های خُرد شده و حیواناتی همچون کل و بز، یک نوع سگ‌سان -احتمالا کفتار- و مار نیز دیده شده‌است که روی آن‌ها را لایه‌ای از کلسیت گرفته بود. تشکیلات آهکی فعال غار نیز با توجه به کمبود آب و رطوبت منطقه بسیار فراوان؛ اما جوان به‌نظر آمده‌اند هر چند که برای سن‌سنجی غار می‌بایست آزمایش‌های دقیق علمی انجام شود اما این تشکیلات شامل انواع گل کلمی‌های سفید، سوزنی‌های بلوری، فلاوستون‌ها، اسفنجی‌ها و دراپری‌های کوچک بودند که بر زیبایی این غار کویری افزوده است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «جاذبه های گردشگری ترکمنستان» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.