زمان مطالعه: 3 دقیقه
اماکن و جاذبه های گردشگری در شیراز

اماکن و جاذبه های گردشگری در شیراز

پاسارگاد در 70 کیلومتری جاده شیراز به اصفهان در دشت مرغاب قرار دارد .پاسارگاد نخستین پایتخت امپراتوری...

پاسارگاد در 70 کیلومتری جاده شیراز به اصفهان در دشت مرغاب قرار دارد .پاسارگاد نخستین پایتخت امپراتوری هخامنشی بود .این شهر توسط کوروش کبیر ساخته شد و تا اواخر حکومت هخامنشیان تاج گذاری پادشاهان این سلسله در این شهر انجام می شد.از مهمترین آثار پاسارگاد مقبره کوروش ، کاخ ها و زندان سلیمان است این اثر ازبناهای ثبت شده در فهرست میراث جهانی به شمار می آید.

تخت جمشید تخت جمشید پایتخت اولین امپراتوری جهانی یعنی هخامنشیان در ایران است .کار ساخت پارسه در زمان داریوش بزرگ ( 520 ق.م) آغاز شد و به وسیله دیگر شاهان هخامنشی کامل شد . از مهمترین قسمت ها ی تخت جمشید دروازه ملل ، کاخ آپادانا ، کاخ صد ستون ، کاخ تچر ، کاخ هدیش و خزانه است .تخت جمشید با تمام زیبایی هایش در سال 321 ق.م توسط اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد و اموال آن به تاراج رفت .این اثر بی نظیر امروزه د رفهرست آثار جهانی قرار دارد .

نقش پیروزی آن نقش برجسته یاد بود نبرد و پیروزی اردشیر بنیان گذار سلسله ساسان (سده 2م) آخر ین پادشاه اشکان (اردوان 5) است که بر فراز صخرها در سمت راست رودخانه فیروزآباد حجار شده است آن اثر اول نقش برجسته ساسان و بزرگترین نقش برجسته آن است.

نقش برجسته بهرام(سراب بهرام) آن اثر در 9 کیلومتری نورآباد فارس قرار دارد. در آن نقش، بهرام دوم (سده 5 م ) در وسط و بزرگان ساسان در اطراف او ایستاده اند.آن نقش برجسته 85/3 متر طول و 8/2 متر ارتفاع دارد.

بقعه شیخ یوسف سروستان این بقعه در مرکز شهر سروستان واقع شده و مشتمل بر دو چهارطاق و ستون ها سنگ است. آن بنا دو بقعه دارد که متعلق به مقبره شیخ یوسف سروستان به تاریخ 680ه.ق/1262م است.

قلعه دختر در فاصله 6 کیلومتری شهر کنونی فیروز آباد، آثار قلعه‌ بزرگ از سنگ و ساروج است که بر فراز کوه ساخته شده و دارای تزئینات گچ بر در داخل بنا می باشد. ساختمان بنا آن قلعه مربوط به اردشیر اول بنیان گذار سلسله ساسان (سده 3م) می باشد.

کاخ سروستان کاخ سروستان در 9 کیلومتری جنوب شرق شهر سروستان واقع شده است. آن بنا مربوط به دوره حکومت ساسان آن (سده 4م.) است. بنا شامل یک ایوان مرکز و دو ایوان کوچکتر، تالار اصل و ... است. برخی آنرا کاخ شکار می دانند.

کاخ فیروز آباد این بنای باستانی در شمال غرب فیروز آباد واقع شده است. مصالح آن کاخ ساروج و سنگ لاش می باشد که با روکش از گچ پوشیده شده است.بنا آن کاخ مربوط به اردشیر اول بنیانگذار سلسله ساسان (سده 3م) است.به علت قرار گرفتن آن کاخ در کنار چشمه «قمپ آتشکده» آن را آتشکده فیروزآباد نیز  می نامند.

نقشه رستم مجموعه نقشه رستم در 5/2کیلومتر تخت جمشید واقع شده و شامل آرامگاه‌ها پادشاه هخامنش (خشایارشاه، داریوش اول، داریوش دوم و اردشیراول) (سده 5ق.م) و نقش برجسته ها دوره ساسان (سده6م) است. بنا مذهب کعبه زرتشت که احتمالاً آتشکده دوره هخامنش می باشد نیز در این محوطه وجود دارد.

عمارت نصیرالملک مجموعه بناها «نصیرالملک»‌ شامل مسجد، منزل، حمام، آب انبار و ... در شهر شیراز واقع شده است. آن بنا مربوط به «حاج میرزا حسن عل خان نصیرالملک» حاکم فارس در زمان قاجار(سده 13ه.ق/ سده 19م‌) است. گچکاری  و آئینه‌کاری عمده ترین تزئینات بنا را تشکیل می دهند.

ارگ کریمخانی بنای ارگ در سال 1180ه.ق /1760م توسط کریمخان زند ساخته شده است. بلندی دیوار آجری این ارگ، 12 متر و بلندای چهار برج آجر آن 15 متر است که با نقش ها ساده و زیبا تزئین شده است. فضا داخل اتاقها ارگ با نقوش اسلیمی ، ترنج، گل و مرغ با رنگ ها مختلف و آب طلا نقاش شده است. این بنا در شهر شیراز قرار دارد.

آتشکده پاسارگاد در فاصله 1500 متری از کاخ اختصاصی کوروش , در قسمت شرقی دشت مرغاب دو تخته سنگ بزرگ سفید در مجاورت تپه کوتاه خاکی به فاصله 9 کیلومتر از یکدیگر قرار گرفته اند .این دو تخته سنگ را آتشگاه یا قربانگاه پاسارگاد می دانند.

آرامگاه شاه شجاع شاه شجاع یکی از بزرگترین و شجاع ترین پادشاهان آل مظفر بوده است که در قرن هفتم چشم از جهان فرو می بندد و چون بعد از وی اختلاف بین جانشینان بوجود میاید وی را در محلی ساده و بدون هیچ تشریفاتی دفن می کنند و در زمان زندیه فردی به نام میرزا محمد خان کرمانی که از نوادگان شاه شجاع بود با اجازه کریم خان زند در سال 1191 هجری قمری سنگ بزرگی بر قبر وی نهاد و باغچه ای در اطراف آن احداث کرد و این سنگ تاکنون باقی مانده است. آرامگاه دارای 4 ستون مورب است که گنبدی در بالای آن قرار دارد . سطح بیرونی گنبد به وسیله کاشی های تک رنگ نیلوفری تزئین شده است و در سطح داخلی گنبد با کاشی های هفت رنگ تصاویر گل و بوته ایجاد کرده و در چهار قسمت داخل گنبد مطالب و اشعابه خط نستعلیق نوشته اند . آرامگاه دارای محوطه ای کوچک با تعدادی درخت نارنج می باشد .

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «اماکن و جاذبه های گردشگری در شیراز» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.