15 نظر
مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی بازیگر قدیمی طوطی سلیمی (ملوسک)

بیوگرافی بازیگر قدیمی طوطی سلیمی (ملوسک)

طوطی سلیمی (۱۳۳۳ – ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ در تهران) بازیگر سینمای قبل از انقلاب ایران بود. وی فعالیت خود را با نام طوبی سلیمی آغاز کرد.
نام نام خانوادگی طوطی سلیمی
ملقب ملوسک
تاریخ تولد 1333
درگذشت 23 اردیبهشت 1391
محل دفن بهشت زهرا
ملیت ایرانی
محل تولد تهران
پیشه بازیگر
ساعات فعالیت 1353-1357

درباره طوطی سلیمی

طوطی سلیمی (۱۳۳۳ – ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ در تهران) بازیگر سینمای قبل از انقلاب ایران بود. وی فعالیت خود را با نام طوبی سلیمی آغاز کرد. یکی از بازیگران قدیمی که قبل از انقلاب به حرفه بازیگری مشغول بوده، طوطی سلیمی است که پورتال آسمونی در این بخش بیوگرافی طوطی سلیمی را برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

زندگینامه طوطی سلیمی

طوطی سلیمی توسط علی درویش رئیس سازمان سینمایی هلن به سینما معرفی شد. او طی سالیان محدود فعالیت خود در سینما در فیلمهایی چون کینه، سنجر، صمد آرتیست می شود، صمد خوشبخت می‌شود، تکیه بر باد، ولینعمت، رابطه جوانی، مرد نا آرام، مرد شرقی زن فرنگی شرکت نمود. او پس از انقلاب به دادگاه‌های انقلاب اسلامی احضار شد.

پس از انقلاب نیز ایشان به فعالیت خود در قالب سریال تلویزیونی "روزی عقابی" نقش آفرینی نمود.

در تارخ 30 آذر 1390 بود که روزنامه همشهری عکس خانم طوطی سلیمی را در زمره افراد مجهول الهویت چاپ نموده بود تا اگر چنانچه خانواده های آنها جهت شناسایی مراجعه فرمایند.

فیلم شناسی

  1. تکیه بر باد (1357)
  2. رابطه جوانی (1355)
  3. ولی نعمت (1355)
  4. صمد خوشبخت می‌شود (1354)
  5. کینه (1354)
  6. مرد شرقی و زن فرنگی (1354)
  7. مرد ناآرام (1354)
  8. صمد آرتیست می‌شود (1353)

مرگ طوطی سلیمی

بدنبال تحقیقات توسط مطبوعات طوطی سلیمی در محلی بنام سامان سرای لویزان که تحت نظر شهرداری تهران اداره می شود یافت شد. و پس از پی گیری‌های لازم و مراجعه حضوری به آنجا موفق به دیدار با او شدند اما چون معلوم شد که ایشان حال مناسبی نداشته و دچار اختلال حواس هستند با توجه به حفظ شئونات اجتماعی و آبروی ایشان از درج موضوع در رسانه ها خودداری شد. بعد از مدتی خانم سلیمی به یک مرکز بهزیستی در تهران منتقل شد و با توجه به عدم وجود افرادی از خانواده ایشان اطلاع‌رسانی جهت انتقال وی انجام نشد که این بدلیل قانون انتقال افراد بی سرپرست بوده است. مدتی در حدود دو ماه در آنجا نگهداری می‌شد. لازم به ذکر است که ایشان مبتلا به دو بیماری عمده قلبی و تنگی نفس بودند لذا به همین دلیل به بیمارستان شهدای تجریش منتقل و از آنجایی که معالجات انجام شده مفید واقع نشد در تاریخ 23 اردیبهشت ماه 1391 در سن 57 سالگی درگذشت.

بدلیل عدم مراجعه هیچ فردی جنازه وی دو روز در سردخانه بیمارستان نگهداری شد و بعد مسئولین بیمارستان از طریق کلانتری اقدام به انتقال جسد وی به پزشکی قانونی کهریزک نمودند. مراحل قانونی و تشریفات دریافت مجوز دفن توسط فرامرز امینی صورت پذیرفت . بعد از 15 روز که جنازه وی در بیمارستان و پزشک قانونی بود روز چهارم خردادماه در قطعه 317 ردیف 74 شماره 53 گورستان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

دختر زنده یاد طوطی سلیمی که در کشور عراق زندگی می کند به صورت اتفاقی به ایران سفر کرده و از طریق دوستان از خبر فوت مادرش مطلع گردیده است.

راه یابی زنده یاد خانم طوطی سلیمی به سینما توسط آقای علی درویش رئیس سازمان سینمایی هلن بود. ایشان طی سالیان محدود فعالیت خود در سینما در فیلمهایی چون کینه ، سنجر ، صمد آرتیست می شود ، صمد خوشبخت می شود ، تکیه بر باد ، ولینعمت ، رابطه جوانی ، مرد نا آرام ، مرد شرقی زن فرنگی شرکت نمود. پس از انقلاب نیز ایشان به فعالیت خود در قالب سریال تلویزیونی  " روزی عقابی "  نقش آفرینی نمود.

نظر خود را درباره «بیوگرافی بازیگر قدیمی طوطی سلیمی (ملوسک)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی بازیگر قدیمی طوطی سلیمی (ملوسک) فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.