زمان مطالعه: 3 دقیقه
قوانین و مقررات بسکتبال سه نفره

قوانین و مقررات بسکتبال سه نفره

ویژگی هایی که بسکتبال سه نفره دارد باعث شده که با تعداد کمتر از بسکتبال، در زمینی کوچک تر و در مدت زمان کوتاه تری بتوان این مسابقه را انجام داد.

یکی از رشته های جذاب و پرطرفدار در سراسر دنیا، رقابت بسکتبال است که حتما شما هم با بسیاری از قوانین آن آشنا هستید و شاید هم به شکل جدی یا تفریحی به این رشته پرداخته باشید. اما هر رشته بزرگ، رشته های کوچک تری در زیرمجموعه خود دارد. مثل فوتبال که رشته هایی چون فوتبال ساحلی یا فوتسال در خانواده این رشته هستند، بسکتبال هم یک رشته کوچک و جذاب در خانواده خود دارد که این روزها بیشتر از هر زمان دیگری در سراسر دنیا محبوب شده است و در ایران نیز گسترش فراوانی یافته است؛ رقابت بسکتبال سه نفره.

تا همین چند سال قبل به این رشته، بسکتبال خیابانی گفته می شد، اما بسکتبال خیابانی کم کم قانونمند شد و حالا حتی رقابتهای قاره ای و جهانی آن نیز برگزار می شود.

پرونده:FIBA 3x3 Logo black.png

دروازه مشترک و زمین نصفه!

مهم ترین خصوصیت بسکتبال سه نفره این است که فضای کمتری نسبت به بسکتبال نیاز دارد و تنها یک نیمه زمین برای انجام آن کافی است. به همین خاطر برخلاف تمام رشته های تیمی که دو تیم سعی می کنند گل های خود را وارد دو دروازه در دو سوی زمین کنند، در بسکتبال سه نفره هر دو تیم تنها یک سبد را در مقابل خود می بینند که باید سعی کنند توپ را وارد همان سبد کنند. این رقابت، همان طور که از نامش پیداست به جای 5 بازیکن با 3 بازیکن برگزار می شود و هر تیم یک بازیکن ذخیره هم دارد.

نحوه امتیازدهی

از جمله تفاوت های این مسابقه با بسکتبال در نحوه امتیاز گرفتن تیمهاست. در بسکتبال هر پرتاب از پشت محوطه ذوزنقه 3 امتیاز دارد و هر پرتاب از داخل محوطه ذوزنقه 2 امتیاز. اما در بسکتبال سه نفره به پرتابهای خارج از محوطه نیم دایره که وارد سبد شود، دو امتیاز داده می شود و به پرتابهای داخل محوطه یک امتیاز. تنها نقطه مشترک این دو مسابقه در پرتاب پنالتی است که هم در بسکتبال  و هم در رقابت سه نفره یک امتیاز دارد.

تیم برنده

حتما در رقابتهای 5 نفره بسکتبال دیده اید که گاهی اوقات امتیاز تیمها حتی از 100 هم بیشتر می شود. اما در رقابت سه نفره چنین امکانی وجود ندارد. رقابت سه نفره در زمان 10 دقیقه ای برگزار می شود؛ اما این امکان وجود دارد که مسابقه در زمانی کمتر به پایان برسد. حتما می پرسید چگونه؟ پاسخ ساده است. هر وقت تیمی به امتیاز 21 برسد مسابقه به پایان خواهد رسید. حتی اگر این امتیازات در زمانی کوتاه- مثلا دو یا سه دقیقه- به دست آیند! البته اگر مسابقه دو تیم در زمان ده دقیقه ای مساوی به پایان برسد و هیچ یک از تیمها به امتیاز 21 نرسند، کار به وقت اضافی کشیده می شود و هر تیمی که در وقت اضافی دو امتیاز کسب کند، بازی را با پیروزی به پایان رسانده است.

12 ثانیه

از آنجایی که تقریبا همه چیز در بسکتبال 3 نفره، نصف رقابت 5 نفره است، این مساله در مورد قانون مالکیت توپ هم رعایت می شود. به این شکل که در رقابت 5 نفره هر تیم تنها حق دارد 24 ثانیه مالک توپ باشد و اگر در این مدت توپ را به سمت سبد حریف شلیک نکند، مالکیت توپ از این تیم گرفته و به حریف داده می شود. در رقابت سه نفره، این فانون در 12 ثانیه اجرا می شود و هر تیم در این مدت حتما باید توپ را به سمت سبد شلیک کند. در غیر این صورت توپ به حریف داده می شود.

دیگر قوانین

توپ مسابقه فرقی با توپ بسکتبال 5 نفره ندارد و قطر آن 720 میلی متر است و وزن آن 553 گرم. این توپ را در بسکتبال اصطلاحا توپ 6 می گویند. از آنجایی که در نیمه زمینی که مسابقه سه نفره برگزار می شود، خبری از مرکز زمین نیست، به همین خاطر نمی توان برای شروع مسابقه از پرتاب توپ بین بازیکنان دو تیم( جامپ بال) استفاده کرد. برای شروع مسابقه از پرتاب سکه استفاده شده و هر تیمی که برنده شود، بازی را شروع می کند.

حالا که با قوانین ساده این رشته آشنا شدید، این بار که با دوستانتان توپ بسکتبالی به دست آوردید، بسکتبال سه نفره را امتحان کنید!

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «قوانین و مقررات بسکتبال سه نفره» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.