زمان مطالعه: 1 دقیقه
10 جمادی الاول؛ کشته شدن خسرو پرویز به نفرین پیامبر اکرم (ص) - 7 ق

10 جمادی الاول؛ کشته شدن خسرو پرویز به نفرین پیامبر اکرم (ص) - 7 ق

آسمونی : خسروپرویز فرزند هرمز، فرزند انوشیروان، فرزند قباد ساسانی بیست و سومین پادشاه سلسله ساسانیان بود...
the-killing-of-khosrow-parviz-to-curse-the-prophet
the-killing-of-khosrow-parviz-to-curse-the-prophet

آسمونی : خسروپرویز فرزند هرمز، فرزند انوشیروان، فرزند قباد ساسانی بیست و سومین پادشاه سلسله ساسانیان بود که از سال 591 تا 626 میلادی بر تخت سلطنت ایران تکیه زد و ترکتازی‌های زیادی نمود.

وی در عصر خویش، جنگ‌های خونینی با بهرام چوبین و پس از وی با سپاهیان امپراتوری روم شرقی به راه انداخت.

در عصر وی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به نبوت برانگیخته شد و پس از هجرت آن حضرت از مکه معظمه به مدینه منوره و تشکیل حکومت اسلامی، نامه‌ای از سوی پیامبر صلی الله علیه و آله برای او ارسال گردید.

ولی وی به نامه رسول خدا صلی الله علیه و آله جسارت و نامه‌رسان را با تحقیر برگردانید و همین امر سبب گردید که رسول خدا صلی الله علیه و آله وی را نفرین کند.

خسروپرویز نامه‌ای به عامل خویش در یمن نوشت و وی را فرمان داد که دو تن از فرماندهان زبده خویش را به حجاز فرستاده و محمد بن عبدالله صلی الله علیه و آله را دستگیر نمایند.

حاکم یمن بنا به دستور خسروپرویز دو تن از فرماندهان خویش را به مدینه اعزام و فرمان دستگیری پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را به آنان صادر کرد.

هنگامی که آن دو بر پیامبر صلی الله علیه و آله وارد شدند، پیامبر صلی الله علیه و آله به آنان فرمود که دیگر نیازی به این کارها نیست زیرا در شب گذشته شیرویه فرزند خسروپرویز پدرش را کشت و خود بر جای وی به تخت سلطنت تکیه زد.

همان طوری که پیامبر صلی الله علیه و آله از عالم غیب خبر داده بود، قباد معروف به شیرویه با همدستی دولتمردان و فرماندهان عالی‌رتبه ساسانی، پدرش خسروپرویز را از سلطنت خلع و در دهم جمادی الاول سال هفتم و یا نهم قمری، وی را به هلاکت رسانید و به سلطنت بلندمدت وی (از 591 تا 626 میلادی) خاتمه داد و خود بر تخت سلطنت تکیه زد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «10 جمادی الاول؛ کشته شدن خسرو پرویز به نفرین پیامبر اکرم (ص) - 7 ق» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.