زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی تقی عسگری

بیوگرافی تقی عسگری

در شیرجه از سکوی ده متری بازیهای آسیایی، عسگری برنده مدال باارزش نقره شد و بعد از آن، آماده کسب یک مدال دیگر در رقابت شیرجه از تخته فنری شد.

موزه کمیته ملی المپیک ایران، پر از مدالها، جامها و سایر یادگاری های قهرمانان ورزش ایران هست. در بین انبوه مدالها، کمتر کسی متوجه مدال نقره ای می گردد که نه نواری به آن متصل هست و نه قابی دارد تا مدال در آن قرار گیرد. مدال نقره ای که به خاطر قدمت زیاد، رنگ اصلی خودش را هم از دست داده است. حتی آن قدر به مدال توجه نشده که جایی مناسب برای آن قرار داده شود و به همین خاطر، تقریبا هیچ کسی اصلا متوجه وجود چنین مدالی نمی شود. اما شاید به زودی به این مدال بیشتر توجه شود!

دعوت از تقی عسگری

با دعوت فدراسیون ورزش‌های آبی جهان تقی عسگری به عنوان مهمان افتخاری در دوحه قطر حاضر شد و در استخر محل برگزاری مسابقات ورزش‌های آبی قهرمانی جهان حضور پیدا کرد. تقی عسگری اسطوره شیرجه ایران که حدود ۹۹ سال سن دارد، در حضور حسن المسلم رئیس فدراسیون ورزش‌های آبی جهان به صورت افتخاری به آب شیرجه زد و مدال طلا کسب کرد. این اتفاق با تشویق شدید حاضرین در سالن و البته بازتاب گسترده خبری در رسانه‌های جهان همراه شد. 

این در حالی است که عسگری در کشور خودمان هم به خوبی شناخته شده نیست تا جایی که همه سایت ها با کپی برداری از یکدیگر وی را متولد بهمن 1303 معرفی کرده و او را 99 سال دانسته اند. در حالی که وی در گفتگویی اختصاصی با نگارنده این متون توضیح داده که زمانی که برایش سجل( شناسنامه) گرفتند، کسی به شکل دقیق سن و سال فرزند خود را ثبت نمی کرد و به همین خاطر سال تولد فرضی او در سایتها چیزی است که در اولین پاسپورت وی آورده شده است؛ سال 1924 میلادی.

1989120

بهترین شیرجه روی ایران

هفتاد سال قبل، تقی عسگری یکی از اولین ورزشکاران ایرانی بود که فرصت کرد در یک تورنمنت بین المللی به میدان برود. بازیهای آسیایی دهلی نو در حال برگزاری بود و عسگری نماینده ایران در مسابقات شیرجه از سکو و شیرجه از تخته فنری به شمار می آمد. حضور در چنین رقابتهایی، رویای مردی بود که از بیست سالگی تبدیل به بهترین شیرجه روی ایران شد و این عنوان را به مدت دو دهه از دست نداد. عسگری در سال 1948 تمام تلاش خود را کرد که در المپیک لندن شرکت کند. اما وقتی کمیته ملی المپیک ایران، نماینده ای را در رشته های آبی به مسابقات نفرستاد، او در رقابتهای انتخابی کشتی المپیک شرکت کرد تا شاید در کشتی افتخار آفرینی کند. اما این اتفاق نیفتاد و او، سه سال صبر کرد.

تقی عسگری یک قهرمان خودساخته بود. در کودکی زمین را می کند و چاله درست می کرد؛ یک دسته بیل، روی چاله قرار می داد تا حرکات آکروباتیک را، با کمک این پارالل دست ساز انجام بدهد. بعدها شنای حرفه ای را تو روستای شمیران و با دیدن شنای خارجی ها در استخر منظریه یاد گرفت و در شیرجه، بدون داشتن مربی از تمام آموخته هایش بهره برد؛ حتی صحنه های شیرجه ای که در سینما دیده بود.

1989122

افتخاراتی که پس از هفت دهه هرگز تکرار نشد

افسوس که داود نصیری مترجم تیم شنا و شیرجه ایران، یکی از حرکات این مسابقه را اشتباه برای عسگری ترجمه کرد و او از این حرکت تخصصی نمره ای نگرفت تا به خاطر از دست رفتن همین امتیاز، به جای مدال طلا، برنده مدال برنز شود.

از آن زمان به بعد هفتاد سال گذشت؛ تقی عسگری از آن موقع تا حالا،  هفتاد سال دیگر به ورزش شیرجه خدمت کرد. اما کل مدالهای شیرجه ایران بعد از او، به دو برنز محدود شد تا مدالهای عسگری تکرارنشدنی باشند. مدالهایی که الان در بدترین نقطه یک موزه بزرگ نگهداری می شوند.

1989124

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی تقی عسگری» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.