زمان مطالعه: 9 دقیقه
آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا

آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا

در این پست درمورد آداب و رسوم و فرهنگ مردم اسپانیا برای شما مطالبی را آماده کردیم.

اسپانیا به خاطر داشتن ترکیبی از زیبایی‌های تاریخی و تفکرات مدرن شناخته شده است. فرهنگ و سنت‌های این کشور زیبا، بسیار غنی و متنوع است. سبک زندگی مردم و زیبایی‌های طبیعی، توریست‌های زیادی را جذب این کشور می‌کند. با آسمونی همراه باشید تا با فرهنگ و رسوم مردم این کشور بیشتر آشنا شویم.

اسپانیا با آثاری تاریخی مانند برج هرکول، صومعه‌ی سلطنتی سانتا ماریای گوادلوپ، دیوار‌های رومی لوگو و بسیاری اثر دیگر، دومین رتبه را از نظر بیشترین میراث تاریخی در یونسکو با 39 میراث فرهنگی (از مجموع 44 میراث ثبت شده) دارد.

اسپانیا جزو معدود کشور‌هایی است که تاریخی طولانی از تهاجم به کشور‌ها و مورد هجوم قرارگرفتن دارد. این مورد علاوه بر موقعیت جغرافیایی، فرهنگی غنی، متنوع و منحصر به‌ فرد را شکل داده است. مطالعه درباره‌ی تاریخ و فرهنگ مردم اسپانیا مطمئنا شما را وادار به گفتن عبارت Me encanta España می‌کند که به معنی «من عاشق اسپانیا هستم» است.

آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا
آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا

قلمروی اسپانیا (Reino de España)

اسپانیا محل سکونت اهالی شبه جزیره‌ی ایبری و نژاد سلت (گروهی از جوامع قبیله‌ای) بوده که مصنوعات و آثار ساکنین آن در غار آلتامیرا به شکل نقاشی پیدا شده است. کارتاژها بعد‌ها به این منطقه حمله کرده و شروع به استعمار این منطقه کردند.

رومی ها

امپراتوری روم در حدود سال‌های 205 تا 210 قبل از میلاد مستعمرات کارتاژها را تسخیر کرد. مسیحیت در این دوره به اسپانیا وارد شد و غالب دین، زبان و قوانین اسپانیا ریشه در این دوره دارد. تولیدات کشاورزی تحت قوانین و اصول رومی ها شروع شد و این دوره آغاز کار بازارها در اسپانیا و صادرات کالا بود. بعدها امپراتوری روم توسط قبایل گاتیک  بیرون رانده شد.

حکومت اسلامی

پس از شکست دادن قبایل گاتیک، اسپانیا توسط مسلمانان فتح شد. دوران حکومت اسلامی به مدت بیش از 700 سال دوام داشت.

spain-culture-custom
spain-culture-custom

سقوط حکومت اسلامی

مسلمانان پس از واگذاری بسیاری از قلمرویشان، سرانجام در سال 1492 توسط لیدی ایزابل کستایل و لرد فردیناند آراگون شکست خوردند. این زوج کل کشور را تحت یک سلطنت متحد درآوردند. در این سال بود که کریستوف کلمب امریکا را کشف کرد.

عصر طلایی

این دوره به دلیل ورود طلا و نقره‌ از قاره‌های تازه کشف شده به اسپانیا عصر طلایی نامیده شد. تحت امپراتوری چارلز اول در اسپانیا، امپراتوری‌های اسپانیا و آلمان و اتریش با هم متحد شدند. هرچند این دوره‌ی پر زرق و برق تاریخ اسپانیا، به علت جنگ‌ها و درگیری‌های داخلی که اسپانیا را تضعیف می‌کرد، فقط 50 سال دوام آورد.

امپراتوری ناپلئون

بعد از انقلاب فرانسه، ناپلئون ارتش اسپانیا را شکست داد و از سال 1808 تا 1815 حکمرانی کرد. بعد از آنکه اسپانیا امپراتوری خود را پس گرفت، درگیری‌های داخلی و بحران اقتصادی منجر به از دست دادن بسیاری از مستعمره‌های این کشور در امریکا شد.

جنگ داخلی

درگیری‌های رو به رشد بین دولت جمهوری‌خواه و مخالفان ناسیونالیست منجر به جنگ داخلی در اسپانیا شد که از 1936 تا 1939 طول کشید. ناسیونالیست‌ها به رهبری ژنرال فرانکو بر جمهوری‌خواهان پیروز شدند.

دوران پس از فرانکو و اکنون

اسپانیا تا سال 1975 تحت دیکتاتوری فرانکو بود. بعد از مرگ فرانکو، خوان کارلوس بربون به عنوان پادشاه اعلام شد. حکومت مشروطه‌ی اسپانیا در 1978 تصویب شد و دموکراسی مجددا به جریان افتاد. در 1982 حزب سوسیالیت برنده‌ی انتخابات بعد از رفراندوم شد و امروز اسپانیا دارای حکومت سلطنت مشروطه به پادشاهی فلیپ ششم است که مسئول کشور است.

آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا
آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا

مردم و فرهنگ اسپانیا

اسپانیا دارای جمعیتی معادل 46،775،000 نفر است. کشوری مسیحی که 77٪ مردمش عضو کلیسای کاتولیک هستند در حالی که 20٪ را بی‌خدایان یا آتئیست‌ها و 2/1 ٪ از جمعیت را، پیروان سایر ادیان ازجمله یهودیت، هندو، اسلام و بودایی تشکیل داده‌اند. تعداد زیادی از مهاجران از کشور‌های اروپایی مانند رومانی، مراکش، آلمان و بریتانیا هستند. سایر مهاجران که جمعیت قابل توجهی را تشکیل داده‌اند چینی، هندی یا از اهالی کشور‌های جنوب صحرای بزرگ افریقا هستند.

جشن‌ها و فستیوال‌ها

جشن‌ها و فستیوال‌ها از مهمترین بخش‌های فرهنگ اسپانیا هستند و تاثیر بسیار بزرگی بر زندگی اجتماعی اهالی آن دارند. سالانه بیش از 3،000 فستیوال و جشن‌های مذهبی برگزار می‌شود. اسپانیایی‌ها مردمانی اهل شادی و تفریح هستند و با این نوع جشن‌ها خو گرفته‌اند. تقریبا هر شهر و روستا محل برگزاری جشن خودش را دارد که در هر شهر از چند روز تا چند هفته ممکن است برگزار شود. فستیوال‌های روستایی به این شکل است که اهالی، یا با کالسکه و یا با اسب به زیارت معابد خاصی می‌روند. اسپانیایی‌ها همیشه از میهمانان خارجی برای پیوستن به جشن‌هایشان استقبال می‌کنند.

spain-culture-custom
spain-culture-custom

کارناوال‌های اسپانیا

اولین جشن ملی در ماه فوریه، جشن Martes de carnaval است. هفته‌ی مقدس هم یک فستیوال مشهور دیگر است که توریست‌های زیادی را از سراسر دنیا جذب می‌کند. فستیوال‌های مشهور دیگر عبارتند از Corpus Christi، جشن حامی مقدس اسپانیا و جشن عروج مریم مقدس به بهشت. بسیاری جشن‌های محلی دیگر برای بازگشت سلامت ماهیگیر از دریا، رهایی از خشکسالی و برداشت محصول وجود دارند.

آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا
آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا

گاوبازی (Corrida de toros)

گاوبازی  یکی از محبوب‌ترین رسوم اسپانیا‌یی‌ها بوده و بازتاب تاثیری است که از دیگر فرهنگ‌ها و نژاد‌ها بر این کشور گذاشته شده است. این رسم که توسط یونانی‌ها و فنیقی‌ها وارد شبه‌ جزیره‌ی ایبری شد، ورزشی است که در طول قرون تکامل یافته و با فرهنگ اسپانیا همخوان شده است. در اصل این ورزش اینطور برگزار می‌شده که مردان سوار بر اسب با گاو‌های خشمگین مبارزه می‌کردند اما تصادفا به مبارزه‌ی مردان یا ماتادور‌ها با گاو‌ها بدون کمک اسب تبدیل شد. امروزه گاوبازی، بیشتر به عنوان یک رخداد تشریفاتی دیده می‌شود تا یک نوع ورزش.

spain-culture-custom
spain-culture-custom

جشن گوجه فرنگی

یک جشن جالب دیگر در اسپانیا La tomatina نام دارد. مردم در شهر بونیول گردهم آمده و در بزرگترین زد و خورد غذایی دنیا، شروع به پرتاب بیش از100 تن گوجه فرنگی به سمت هم می‌کنند. این جشن در آخرین چهارشنبه‌ی آگوست هر سال برگزار می‌شود. مطمئنا دلتان نمی‌خواهد این جشن گوجه‌ای را از دست بدهید! Tamborrada de san Sebastian هم یکی دیگر از جشن‌های جذاب است که در واقع رژه‌ی تبل‌زن‌ها در شهر سن سباستین در شب اولین روز هر سال است. این جشن در صبح روز بعد با مراسم تبل‌زن‌ها‌ی کودک (Tamborrada intantil) به پایان می‌رسد.

آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا
آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا

جشن‌ها و رسوم رنگارنگ و جذاب اسپانیا

  • فستیوال برداشت محصول (Fiestas de la Vendimia Riojana (La Rioja Wine Festival
  • فستیوال بانوی ما (Fiestas Patronales de La Virgen de Gracia ( La Virgen de Gracia
  • فستیوال تابستانی ('Fiesta de Verano (People wear traditional Spanish costumes and dance to 'sevillanas' and 'malaguenas
  • فستیوال محلی فلانیتکس (El Cosos (Local fiesta of Felanitx
  • جشن روز پطرس (Fiestas de Haro (Celebrated on the day of San Pedro

 از نوع لباس‌ها تا حرکت‌های دسته‌جمعی و موسیقی و رقص و میهمانی‌ها، شما قادر به درک این موضوع هستید که چرا فرهنگ اسپانیا رنگارنگ‌ترین و متنوع‌ترین فرهنگ است. فستیوال‌های بزرگ دارای فلامنکو، گاوبازی، سیرک، شهربازی، آتش‌بازی، کنسرت، رقابت‌های موسیقی و تک‌خوانی هستند. مشهورترین بخش را می‌توان «فرار گاوها در پامپلونا» دانست که در جشن سن فرمین برگزار می‌شود.

spain-culture-custom
spain-culture-custom

رقص به شیوه‌ی فلامنکو

فرهنگ اسپانیا همچنین بسیار نزدیک و متصل به سبک مشهور فلامنکو در آواز، موسیقی و رقص است. این رقص پراحساس، در کنار موسیقی‌اش در ابتدا از آندلوس (جنوب اسپانیا) به وجود آمده و در اصل رقص کولی‌ها محسوب می‌شد. فلامنکو رقصی پرزرق و برق است که با نوای پر‌هیجان گیتار و آواز فلامنکو که روح این رقص است، همراه می‌شود. این رقص در حالت اصیلش یکی از بهترین بخش‌های فرهنگ کلاسیک است که اسپانیا عرضه می‌کند. فلامنکو نیز مانند گاوبازی به عنوان روح اسپانیا عنوان می‌شود و بخش بزرگی از سنت و فرهنگ این کشور است. آوازهای نالان، عاشقانه‌های تلخ و خواندن از ظلم و بیداد تاثیر عمیقی بر اکثر مردم می‌گذارد. از هنرمندانی که بر این نوع رقص اثر بزرگی گذاشته‌اند، می‌توان به دیگو ولاسکو، ال گرسو، سالوادور دالی و حتی پابلو پیکاسو اشاره کرد.

صنعت توریسم در اسپانیا از این هنر زیبا استفاده کرده و شما در اکثر مراکز تجاری توریستی می‌توانید اجرای فلامنکو را ببینید، اما با وجود تاکید بسیاری که بر اصیل بودن آن می‌شود، در واقع یک تقلید ضعیف از شکل واقعی فلامنکو است. گفته می‌شود فلامنکوی واقعی صفات شیطانی و روحانی را در اجراکنندگان بیدار و به همراه کمی از خود بی خود شدگی و لذت، شنوندگان را دچار خوشی می‌کند. بیشترین شانس برای تجربه‌ی فلامنکوی اصیل و واقعی احتمالا در یکی از فستیوال‌های تابستان است که سالانه در شهر‌های گرانادا، کادیز، مالاگا، خرز و سویا یا حتی در روستاهای کوچک که خارج از مسیر گردشگران است، برگزار می‌شود.

آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا
آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا

پوشش در اسپانیا: در گذر زمان

مانند سایر موارد، تاریخ غنی و فرهنگ اسپانیا بر نوع پوشش نیز اثر گذاشته است. لباس‌های سنتی اسپانیا دارای قلابدوزی بود، در حالی که مورها عامل ورود جواهرات به اسپانیا بودند. لباس سنتی مردان در اسپانیا شامل کلاه لبه دار، شلوار سیاه چسبان و ژاکت کوتاه است، در حالی که خانم‌ها لباس پر تزئین فلامنکو بر تن می‌کنند. هرچند این نوع لباس‌ها در فرهنگ فعلی وجود ندارد اما می‌توان آن‌ را در جشن‌ها و فستیوال‌ها دید. لباس ژیلت از نوع جلیقه مانند قرن نوزدهم تکامل یافته و بیشتر به شکل یک کت یا ژاکت امروزی تبدیل شده است. مانتیلا (نوعی روسری) همچنان توسط عروس‌ها پوشیده و توسط شانه‌ای به نام پینتا نگه داشته می‌شود. حتی امروزه گفته می‌شود که اسپانیایی‌ها لباس‌های سنتی را به لباس‌های امروزی بیشتر ترجیح می‌دهند. هرچند در مناطق شهری به برند‌های طراحی بسیار اهمیت داده می‌شود و خانم‌ها برای انتخاب‌هایی مانند شلوار و دامن‌های منطبق با مد جهانی آزادند.

spain-culture-custom
spain-culture-custom

کاستیلیان: زبان اسپانیا

در مسیر ظاهر شدن به عنوان یک امپراتور جهانی، اسپانیا نقش مهمی را در گسترش زبان اسپانیایی در دنیا بازی کرد (امپراتوری شامل مناطق و مستعمره‌هایی در اروپا، افریقا، امریکا و آسیا بود) و این باعث شد تا امروز 500 میلیون نفر در دنیا زبان اسپانیایی صحبت کنند و این زبان را به عنوان دومین زبان در دنیا از لحاظ بیشترین تعداد متکلم قرار گیرد. هرچند قانون اساسی اسپانیا، زبان اسپانیایی را کاستیلیان می‌داند. این زبان، زبان رسمی کشور است که دانستن آن وظیفه‌ و حق هر اسپانیایی است.

هنر در اسپانیا

نقاشی‌ها و مجسمه‌های اسپانیا در کل دنیا مشهور است. برخی از هنرمندان و مجسمه‌سازان مانند پابلو پیکاسو و سالوادور دالی ردپای خود را در زمینه‌ی هنر برجا گذاشته‌اند. آن‌ها جزو نوآورترین هنرمندان در دنیا محسوب می‌شوند. نقاشی شاهکاری به نام گوئرنیکا و آثار پیکاسو در کنار سایر نقاشان مشهور اسپانیا در گالری‌های هنر در سرتاسر جهان بسیار مورد احترام است. مجسمه‌سازان مشهور اسپانیا ماریانو بنیوره، واسکو دلازارزا، خوان باتیستا مونگرو و آلونزو برگوئته هستند. اسپانیا بیش از 800 موزه و اشیای مهم کلکسیونی، خصوصا در بارسلون و مادرید دارد. در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری در تعداد گالری‌های هنری این کشور اتفاق افتاد، به خصوص آن‌هایی که مربوط به هنر معاصر هستند.

آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا
آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا

معماری تاثیر گرفته از جهان

در نتیجه‌ی حملات به اسپانیا و وجود تنوع جغرافیایی، معماری اسپانیا تاثیر بزرگی از سایر فرهنگ‌ها گرفته است. برخی از بزرگترین تاثیرگذاران بر معماری اسپانیا یونانیان، رومیان، مسلمانان، اهالی آفریقا‌ی شمالی و فنیقی‌ها هستند.

رومی‌ها خالق برخی از شاهکار‌های معماری در اسپانیا هستند. حکومت مسلمانان و پادشاهی مسیحیت، منجر به وجود تنوعی از انواع معماری در جنوب اسپانیا شد و نمونه‌اش کوردوا، شهری در آندلوس واقع در جنوب اسپانیا است. همچنین اسپانیا شاهد رشد معماری رنسانس در خودش نیز بوده است. اویدو و پادشاهی استریاس، کلیسای جامع بورگوس، سانتیاگو دکومپوستلا، آثار آنتونی گادی و شهر تاریخی تولدو برخی از مکان‌هایی است که با معماری زیبایشان شناخته شده‌اند. اسپانیا صاحب 44 اثر تاریخی ثبت شده در یونسکو است.

spain-culture-custom
spain-culture-custom

آشپزی اسپانیایی ( Cocina Española)

ذائقه‌ی اسپانیایی ترکیب بسیار دلچسبی از مرغ، سبزیجات، گوشت‌ها، ماهی و ادویه‌جات مختلف است. این ذائقه معمولا تند نیست. غذای اسپانیا، برخی از خوشمزه‌ترین غذاهای ممکن را که می‌توان برای یک وعده‌ی غذایی صرف کرد، عرضه می‌کند. یکی از غذاهای محبوب در اسپانیا پائلا است که شامل برنج و مواد غذایی مختلف می‌شود. همچنین از غذاهای مشهور دیگر می‌توان به ماریسکوس یا حلزون صدف‌دار و پوتاخس و پیمینتوس رینوس اشاره کرد. دسرهای محبوب در اسپانیا نیز شکلات داغ و خمیر برشته هستند. مردم اسپانیا بسیار علاقه‌مند به غذا هستند و مثل معروفی دارند که می‌گوید "!Barriga llena, corazón contento" و معنی آن این است که «شکم پر دل را شاد می‌کند!».

آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا
آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا

ورزش در اسپانیا

فوتبال ورزش ملی اسپانیا است و بسیار واضح است که به عنوان رویدادی مهم از دید عموم مردم تلقی شود. طرفداران فوتبال اسپانیا جزو پرحرارت‌ترین‌ها در اروپا هستند و شاید بتوان آن‌ها را از نظر تعصب، فقط با ایتالیایی‌ها مقایسه کرد. تیم ملی اسپانیا در حال حاضر رتبه‌ی سوم را در جهان دارد. آن‌ها جام جهانی 2010 و یورو 2012 را بردند. لیگ اسپانیا یا لالیگا جزو پربیننده‌ترین لیگ‌های فوتبال در تمام دنیا است. رئال مادرید و بارسلونا دو باشگاه بزرگ اسپانیایی هستند که شهرت جهانی دارند. رافائل نادال، قهرمان سابق تنیس در جهان نیز اسپانیایی است.

پیاده‌روی‌های طولانی و تفریحی روی چمن‌، هیجان و انرژی گاوبازی و زیبایی خیره‌کننده‌ی فلامنکو فقط بخشی از تجربه‌های فرهنگی است که می‌توانید از آنها در سفر به اسپانیا لذت ببرید. با تنوع در فرهنگ، سنت‌ها و زیبایی بی‌نظیر محیط و مردم، اسپانیا ترکیب عجیبی از دلفریبی روزگار قدیم و زرق برق روزگار مدرن است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اسپانیا» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.