درج نظر
مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی سوفوس نیلسن

بیوگرافی سوفوس نیلسن

سوفوس نیلسن زننده 10 گل در یك مسابقه المپیکی است که با این شاهکار نام خود را در تاریخ فوتبال جاودانه کرد.

فوتبال از سال 1900 وارد بازی‌های المپیك شد. امّا این رشته تا سال 1908 رشته‌ای غیررسمی در بازی‌های المپیك محسوب می‌شد و به جای تیمهای ملّی، باشگاههای فوتبال در المپیك حضور می‌یافتند. از المپیك لندن بود كه فوتبال به صورت رسمی جزئی از المپیك شد و اولین تیم‌های ملّی روانه بازی‌ها شدند. در همین رقابت‌ها اولین تیم فوتبال دانمارك راهی المپیك شد و ركوردهایی عجیب از خود به جای نهاد. وقتی دانماركی‌ها در نخستین دیدار خود، تیم ب فرانسه را با 9 گل در هم كوبیدند، كسی به زننده آخرین گل دانمارك توجه نكرد. امّا سه روز بعد نام سوفوس ارهارد نیلسن، ملقب به كروبلن برای همیشه در خاطره‌ها ماندگار شد.

نیلسن در 15 مارس 1888 در كپنهاك متولد شده بود و فوتبال را از تیم محلّی بولدكلوبن، آغاز كرد. او در سال 1904 راهی تیم ب.كا. فرم شد و با درخشش در همین تیم، به عضویت اولین تیم ملّی دانمارك برگزیده شد. دانماركی‌ها در نیمه نهایی المپیك 1908 مقابل تیم الف فرانسه قرار گرفتند و نیلسن عجیب‌ترین كار ممكن را انجام داد. او با سه گل كه در دقایق 3، 4 و 6 انجام داد، سریع‌ترین هت تریك فوتبالی را به جای نهاد! امّا پس از آن نیز ماشین گلزنی كرولبن خاموش نشد و او با گلزنی در دقایق 39، 46، 48، 52، 64، 66 و 76 هم تعداد گلهای خود را به 10 رساند و هم زمینه‌ساز پیروزی حیرت‌انگیز دانمارك با نتیجه (17ـ1) شد تا روز 22 اكتبر 1908  به روزی عجیب در تاریخ فوتبال دانمارك بدل گردد. دو روز بعد تیم دانمارك در فینال المپیك مقابل بریتانیا قرار گرفت بازی با نتیجه (2ـ0) به سود بریتانیا خاتمه یافت تا دانمارك به اولین تیمی بدل شود كه مدال نقره فوتبال المپیك را به خود اختصاص داده است.

Fil:Fodboldspillere. Sofus header..jpg

نیلسن در سال 1910 به تیم هولشتین‌كیل پیوست و طی یك سالی كه در این تیم بود، به گلزنی‌های كم نظیر خود ادامه داد. پس از آن مجدداً به تیم سابق خود بازگشت و تا سال 1921 طی 137 بازی، 125 گل برای این تیم به ثمر رساند. ماجرای پیوستن سوفوس و برادرش به هوشتین كیل نیز از جمله اتفاقات عجیب تاریخ فوتبال است كه در آن دوران كاملاً عادی می‌نمود ولی درحال حاضر به شدت غیرقابل باور می‌باشد. سوفوس به شغل آهنگری می‌پرداخت و برادرش كارل به نجاری. امّا زمانی رسید كه هم سوفوس دیگر در كارخانه برمیستر و وین شغل نداشت و هم برادرش! چنین شد كه آنها در سال 1910 تصمیم گرفتند كه به نقاط مختلف اروپا سفر كنند. امّا در آستانه این سفر، رئیس باشگاه محلی هولشتین كیل آنها را ملاقات كرد او توانست دو برادر را راضی سازد كه به تیم هولشتین كیل بپیوندند. در عوض برای آنها كار پیدا كند. آن هم نه به عنوان دو كارگر ساده بلكه به عنوان مدیر دو شركت نجاری و آهنگری!

نیلسن در سال 1912 نیز عضو ثابت تیم ملّی دانمارك بود و با دو گلی كه در پیروزی (7ـ0) تیمش مقابل نروژ به ثمر رساند، تعداد گلهای المپیكی خود را به 13 افزایش داد. دانماركی‌ها آن‌گاه هلند را هم (4ـ1) شكست دادند و به این ترتیب فینالی تكراری را در برابر بریتانیا برگزار كردند. امّا این بار هم بریتانیا (2ـ4) پیروز شد و سوفوس و یارانش باز هم به نقره بسنده كردند.

نیلسن تا سال 1919 در تیم ملّی كشورش بازی كرد و با سه گل كه در برابر هلند، انگلستان و سوئد به ثمر رساند، صاحب 16 گل زده در 20 بازی ملّی شد. او پس از بازنشستگی برای مدّتی كوتاه در 1933 مربی تیم هولشتبرو بود. او همچنین در سال 1940 برای انجام دو بازی دوستانه مقابل سوئد، سكان هدایت تیم ملّی دانمارك را به دست گرفت كه این دو مسابقه با تساوی خاتمه یافت.

 پایان عمر نیلسن در 6 آگوست 1963 در شهر كپنهاك رقم خورد. در حالی كه ركورد حیرت‌انگیز 10 گل او در یك بازی ملّی، تا سال 2001 شكسته نشد. جایی كه آرچی تامپسون استرالیایی در پیروزی (31ـ0) استرالیا مقابل ساموآی آمریكا به تنهایی 13 گل به ثمر رساند!

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی سوفوس نیلسن» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.