زمان مطالعه: 2 دقیقه
دریاچه طبیعی شورمست

دریاچه طبیعی شورمست

دریاچه شورمست، تنها دریاچه طبیعی شهرستان سواد کوه که وسعت آن 15 هزار متر مربع و عمق آن 5 متر است.این دریاچه...
shur-mast-lake(4)
shur-mast-lake(4)

دریاچه شورمست، تنها دریاچه طبیعی شهرستان سواد کوه که وسعت آن 15 هزار متر مربع و عمق آن 5 متر است.این دریاچه در 5٫5 کیلومتری شهرپل سفید واقع شده‌است.

دریاچهٔ طبیعی شهرستان سوادکوه، در 6 کیلومتری غرب شهر پل سفید و در ارتفاعات مشرف به این شهر در مجاورت روستای شورمست واقع شده‌است. منظره این دریاچه با جنگل اطراف آن که از درختان کهنسال و بلند قامت توسکا پوشیده شده، آن را به یکی از زیباترین اماکن موجود در شهرستان سوادکوه تبدیل ساخته‌است.

shur-mast-lake
shur-mast-lake

در حال حاضر همواره مسافران، طبیعت گردان و ماهیگیران زیادی از این دریاچه بهره‌برداری می‌کنند. با بهسازی راه دسترسی، احداث امکانات تفریحی مانند قایق، پدالو، اسکی روی آب و اقامتگاه ساده بهمراه سرویس بهداشتی، می‌توان به جذب توریست در شهرستان سوادکوه کمک شایانی نمود.

موقعیت جغرافیایی

با توجه به موقعیت قرارگیری این دریاچه که در واقع دروازه ورود به استان مازندران از محور سواکوه‌است و فاصله تقریبی 200 کیلومتری از تهران که مسافت نسبتاً کوتاهی می‌باشد انتظار می‌رود مورد استقبال زیادی واقع گردد.

shur-mast-lake(5)
shur-mast-lake(5)

دریاچه مورد نظر در فاصله 5 کیلومتری از شهرک صنعتی شورمست پل سفید قرار دارد و به دلیل قرار گرفتن در شاهراه تهران شمال و وجود دو محور جاده آسفالته و راه آهن از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار است. با توجه به توسعه جاده‌ای چهاربانده کردن این محوراز تهران به سوادکوه و قائمشهر روز به روز بر میزان استقبال از این دریاچه افزوده می‌شود. روستا و دریاچه شورمست در ناحیه جنوبی استان مازندران و در جنوب غربی شهرستان سوادکوه، شهر پل سفید قرار دارد.

بررسی موقعیت از نظر گردشگری

در اطراف و اکناف این دریاچه، تاسیسات عظیم استخراج زغال سنگ، پل ورسک، امامزاده عبدالحق زیرآب، برج تاریخی لاجیم، قلعه کنگ لو، امامزاده شابالوفلورد، امامزاده سامولا ارفع‌ده، کوههای صخره‌ای خروا و نروا و بسیاری از مکانها و چشم اندازهای زیبای طبیعی کنارهم گرد آمده‌اند تا بتوانند تمامی خواسته‌های علاقه‌مندان و بازدید کنندگان را برآورده سازند و ساعتها و روزها علاقه‌مندان به طبیعت، هنر، تاریخ، صنعت، ورزش و غیره... را به بهترین نحو پر نماید.

shur-mast-lake(3)
shur-mast-lake(3)

از تهران به مسیر را تا پل سفید دنبال کنید. حدود 2 کیلومتر پس از مشاهده تابلوی پل سفید٬ سمت چپ جاده تنها پلی که دیده می شود شما را راهی دریاچه می کند.

بلافاصله پس از پل دو راهی وجود دارد که سمت چپ روستای شورمست و دریاچه می باشد. پس از حدود 3 کیلومتر بر روی دیوار فلشی به سمت راست وجود دارد که اشاره به جاده جدید دریاچه دارد که در حال احداث و البته قابل استفاده است و تنها دریاچه طبیعی شهرستان سوادکوه است که وسعتی در حدود 15 هزار متر مربع دارد.

shur-mast-lake(2)
shur-mast-lake(2)

حیات وحش آنجا خرس قهوه‌ای، روباه، قرقاول، کبک، گرگ، شغال، خرگوش، گراز، سنجاب و شوکا می‌باشد، جالب آنکه 50 سال پیش به‌سهولت پلنگ و گربه وحشی دیده می‌شده است. پوشش گیاهی شامل درختان بلوط، خرمالو، چنار، نارون، آلوچه‌جنگلی، توسکا و بوته‌های تمشک می‌باشد. توسکا گیاهی‌ست که آب بسیار می‌خواهد و بلوط درختی‌ست که زنبور عسل بر شاخه‌های آن کندو می‌سازد.

چشمه‌ای با نام "چائو چشمه" آب شرب روستا را تامین می‌کند و این نام از آنجا گرفته شده ایت که سالیان پیشین که چشمه‌های بسیار آب روستا را تامین می‌کردند این چشمه بهترین آب را داشته، آنگونه که تنها برای درست‌کردن چای استفاده می‌شده است. روستاهای اطراف ضغیف‌کلا و حاجی‌کلا هستند که در روستای ضعیف‌کلا چشمه‌ای با عنوان سلکاآب (آب‌سرد) وجود دارد.

بازدید از در یاچه شورمست برای دو روز بسیار مناسب می باشد.

shur-mast-lake(1)
shur-mast-lake(1)
نظر خود را درباره «دریاچه طبیعی شورمست» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره دریاچه طبیعی شورمست فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.