زمان مطالعه: 2 دقیقه
راهنمای ثبت آدرس در سایت سخا

راهنمای ثبت آدرس در سایت سخا

«سخا» کوتاه‌شده عبارت «سایت خدمات الکترونیک انتظامی» است و این سامانه را سازمان انتظامی کشور ایجاد کرده است. برای دسترسی به سامانه سخا لازم است در قسمت URL مرورگر خود نشانی sakha.epolice.ir را وارد کنید تا صفحه اصلی سامانه برای شما نمایش داده شود.

سخا کوتاه‌شده عبارت «سایت خدمات الکترونیک انتظامی» است و این سامانه را سازمان انتظامی کشور ایجاد کرده است. برای دسترسی به سامانه سخا لازم است در قسمت URL مرورگر خود نشانی sakha.epolice.ir را وارد کنید تا صفحه اصلی سامانه برای شما نمایش داده شود.

ثبت آدرس در سایت سخا

 1. ابتدا به آدرس اینترنتی سامانه سخا یعنی sakha.epolice.ir مراجعه کنید و وارد پنل کاربری خود شوید.
 2. روی «اطلاعات فردی» کلیک کنید تا به صفحه آن هدایت شوید. در این صفحه، مشخصات و وضعیت تأیید آدرس محل سکونت خود را مشاهده می‌کنید. اگر این اطلاعات با آدرس شما مغایرت داشت یا اصلا آدرسی وجود نداشت، می‌توانید آن را ویرایش کنید. پس از تأیید، آدرس از رنگ قرمز به سبز تغییر می‌کند. آدرس نشانی منزل به رنگ زرد نیز بیانگر در حال بررسی بودن توسط سامانه است.
 3. برای مشاهده وضعیت احراز آدرس محل سکونت خود وارد بخش مشاهده آدرس شوید. اگر وضعیت تأیید، سبز باشد، نشان‌دهنده تأیید شدن آدرس از سوی سامانه سخاست. در غیر این صورت، باید با انتخاب گزینه «ویرایش» آدرس صحیح را وارد کنید.
 4. وضعیت زرد نشان‌دهنده در حال بررسی بودن و وضعیت قرمز به معنی موردتأیید نبودن آدرس است. در این شرایط ممکن است دو حالت رخ دهد.
  • نشانی‌ای که ثبت کرده‌اید با نشانی واقعی‌تان مطابقت ندارد. باید روی گزینه ویرایش کلیک کنید و اطلاعات را تغییر دهید.
  • اطلاعات نشان داده شده با مشخصات محل سکونت شما تطابق ندارد و باید روی گزینه استعلام وضعیت آدرس کلیک کنید.
 5. پس از کلیک روی گزینه استعلام وضعیت، دو حالت زیر رخ می‌دهد:
  • آدرس شما تأیید می‌شود
  • آدرس تأیید نمی‌شود و باید روی گزینه احراز آدرس از طریق پست کلیک کنید تا به سامانه احراز نشانی پست ارجاع داده شوید و به قسمت احراز نشانی مشتریان مراجعه کنید.
 6. در قسمت احراز نشانی پس از تکمیل اطلاعات موردنیاز و پرداخت هزینه یک کد رهگیری برای شما صادر می‌شود. در این مرحله باید منتظر باشید که مأمور اداره پست به آدرس شما مراجعه کند و کد رهگیری را در اختیار او قرار دهید تا درخواست شما را تأیید کند. اکنون می‌توانید به اداره پست مراجعه و وضعیت درخواست خود را مشاهده کنید.
 7. بعد از تأیید آدرس محل سکونت شما توسط پست، با مراجعه مجدد به سامانه سخا می‌توانید روی گزینه استعلام وضعیت کلیک کنید. اگر نشانی تأیید شده باشد، وضعیت آدرس به رنگ سبز درمی‌آید.

چه مواردی نیاز به احراز آدرس محل سکونت دارد ؟

خرید خودرو از نمایندگی

افرادی که برای خرید خودرو از تولیدکنندگانی مثل سایپا، ایران‌خودرو و … اقدام می‌کنند باید در سامانه احراز نشانی منزل، آدرس محل سکونت خود را ثبت یا در صورت نیاز به‌روزرسانی کنند.

تعویض پلاک

از دیگر خدماتی که به احراز آدرس محل سکونت مالک نیاز دارد، تعویض پلاک است. در واقع پلیس راهور باید اطلاعات دقیقی از محل سکونت مالک خودرو داشته باشد تا بتواند شماره دو رقمی پلاک خودرو را با مشخصات محل سکونت مالک مطابقت دهد. درصورتی‌که در اطلاعات ارائه‌شده تضادی وجود داشته باشد، با فرد متخلف مطابق قانون برخورد می‌شود. اگر در سامانه سخا آدرس محل سکونت افراد موردتأیید قرار نگیرد، تعویض پلاک از طریق سامانه نوبت‌دهی تعویض پلاک امکان‌پذیر نخواهد بود.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «راهنمای ثبت آدرس در سایت سخا» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.