زمان مطالعه: 3 دقیقه
ثبت نام حج تمتع ۱۴۰۳

ثبت نام حج تمتع ۱۴۰۳

طبق آنچه معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت اعلام کرده است، ثبت‌نام متقاضیان حج تمتع 1403 از 6 اسفند ماه آغاز می‌شود.

ثبت‌نام در کاروان‌های حج تمتع از ساعت ۱۰ صبح یکشنبه ۶ اسفندماه در سراسر کشور آغاز می‌شود. اولویت ثبت‌نام با افرادی است که قبلا در سامانه reserve.haj.ir پیش ثبت‌نام کرده و وجه علی‌الحساب به مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان را پرداخت کرده باشند.

سازمان حج و زیارت قبلا دارندگان اسناد حج تا پایان دی‌ماه ۱۳۸۶ را برای پیش ثبت‌نام فراخوانده بود. همچنین، افرادی که در کاروان‌های حج تمتع سال ۱۳۹۹ نام‌نویسی و وجوه مربوط را واریز کرده بوده و انصراف نداده‌اند، نیز می‌توانند با طی فرآیند ثبت‌نام از یکشنبه ۶ اسفندماه، کاروان خود را انتخاب کنند.

انتخاب کاروان و ثبت‌نام قطعی حج ۱۴۰۳ از طریق سامانه my.haj.ir انجام می‌شود.

واجدین شرایط ثبت نام

 • افرادی که بر اساس اعلام قبلی سازمان حج و زیارت با مراجعه به سامانه reserve.haj.ir اقدام به پیش ثبت نام کرده و واریز وجه انجام داده‌اند.
 • افرادی که در کاروان‌های حج تمتع سال ۱۳۹۹ نام‌نویسی و وجوه مربوط را واریز کرده و انصراف نداده‌اند.

اولویت ثبت نام در کاروان با واجدین شرایط (بند الف و ب) مندرج در این اطلاعیه است، از این‌رو بمنظور رعایت حقوق این عزیزان، جهت ایجاد امکان بررسی و انتخاب کاروان مورد نظر فرآیند پیش ثبت‌نام از ساعت ۲۳:۰۰ روز جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۰۴ متوقف خواهد شد و این عزیزان از تاریخ شروع ثبت نام (۱۴۰۲/۱۲/۰۶) تا ۱۴۰۲/۱۲/۰۹ برای انتخاب کاروان و تکمیل فرآیند ثبت نام فرصت خواهند داشت، لیکن درصورت عدم مراجعه ایشان در بازه زمانی یاد شده و وجود ظرفیت خالی پس از پایان تاریخ مقرر، باقیمانده ظرفیت کاروانها با فراخوان از اولویت های بعدی تکمیل خواهد شد.

نحوه انتخاب و ثبت‌نام در کاروان

انتخاب کاروان و ثبت‌نام در آن با مراجعه به نشانی اینترنتی my.haj.ir و بصورت غیرحضوری بوده و متقاضیان می‌بایست ابتدا نسبت به انتخاب و ثبت‌نام در یکی از کاروان‌های استان محل سکونت خود مبادرت کرده و سپس حداکثر ظرف مدت ۴۸ ساعت به دفتر مدیر کاروان‌ مراجعه و سایر مراحل ثبت‌نام (تحویل مدارک، انجام معاینات، اخذ تأییدیه پزشکی) را پیگیری نمایند.

مدارک مورد نیاز هنگام مراجعه به دفتر مدیر کاروان بمنظور قطعی کردن ثبت‌نام

 • اصل قبض ودیعه‌گذاری اولیه (بجز ثبت نام شدگان در کاروانهای حج سال ۱۳۹۹).
 • کارت ملی.

توضیح: زمان تحویل سایر مدارک مورد نیاز از قبیل: گذرنامه معتبر و عکس، پس از انجام ثبت‌نام، از طریق مدیرکاروان به متقاضی اعلام خواهد شد؛ تأکید می‌گردد ضروری است نسبت به آماده‌سازی گذرنامه معتبر و عکس از هم اکنون اقدام گردد.
ضمناً تمامی متقاضیان اعزام برای سفر حج تمتع سال ۱۴۰۳می‌بایست دارای گذرنامه حداقل با تاریخ اعتبار ۱۴۰۳/۰۹/۲۰ باشند.

هزینه تشرف

هزینه قطعی این سفر معنوی بر مبنای مخارج ارزی و ریالی برای هر زائر محاسبه و مبلغ نهایی آن متناسب با گروه قیمتی هر کاروان تعیین شده ‌است. ضروری است پس از انتخاب کاروان مورد نظر، مبلغ باقیمانده هزینه سفر حداکثر ظرف یک هفته از طریق سامانه‌ حج و زیارت به نشانی my.haj.ir پرداخت گردد.

تذکرات مهم

 1. قطعی شدن ثبت نام در کاروان منوط به ارائه مدارک در مهلت مقرر (۴۸ ساعت پس از انتخاب کاروان) به مدیرکاروان است، در غیر اینصورت رزرو و ثبت‌نام اولیه در کاروان انتخابی(به دلیل عدم تکمیل مراحل)، باطل و منصرف تلقی شده، ظرفیت خالی کاروان برای سایر اولویت‌ها باز می‌گردد.
 2. به محض تکمیل ظرفیت، عملیات ثبت نام در کاروان‌ها و متعاقب آن در سطح استان متوقف خواهد شد.
 3. انتخاب و ثبت‌نام متقاضی در کاروان‌هایی میسر خواهد ‌بود که با اطلاعات درج شده متقاضی از حیث استان، شهرستان محل اعزام و مذهب در مرحله فراخوان سامانه http://reserve.haj.ir مطابقت داشته باشد.
 4. -متقاضیان پس از قطعی شدن ثبت‌نام باید رسید مربوطه را از مدیر کاروان دریافت و ضمن مطالعه مندرجات آن، رسید ثبت‌نام را نزد خود نگهداری نمایند.
 5. چنانچه متقاضی پس از ثبت‌نام قطعی در مهلت اعلام شده از سوی کاروان نسبت به انجام سایر مراحل اقدام نکند، منصرف از سفر تلقی شده و ثبت نام وی در کاروان بصورت یک طرفه و سیستمی ابطال می‌گردد و درصورت تمایل به ثبت نام مجدد می بایست، مراحل را مجدداً در سایر ظرفیت های خالی دنبال نماید.
 6. متقاضیان محترم، می بایست پس از اعلام مدیر کاروان به پزشک و یا مراکز پزشکی که از سوی ایشان معرفی می‌گردد، مراجعه و درصورت تأیید سلامت و توان جسمی، مراحل نهایی سفر خود را دنبال نمایند؛ بدیهی است درصورت عدم مراجعه به موقع به پزشک و انجام معاینات مربوطه و یا عدم تأیید استطاعت بدنی، فرآیند ثبت‌نام و اعزام متوقف و سایر افراد حائز شرایط جایگزین خواهند شد.
 7. آن دسته از متقاضیان اعزام به حج تمتع، در صورتیکه احتمال می دهند ممنوع‌الخروج باشند، در اولین فرصت با مراجعه به مراکز مربوطه از وضعیت خروج خود اطمینان حاصل نمایند. بدیهی است جبران و پرداخت هرگونه خسارات مالی احتمالی در این‌خصوص بر عهده شخص متقاضی خواهد بود.

نحوه پرداخت وجه قربانی زائران

پس از توافق با بانک توسعه اسلامی و نهایی شدن میزان وجه قربانی، مراتب از طریق مدیر کاروان به اطلاع زائرین خواهد رسید تا نسبت به واریز مبلغ آن به حسابی که از سوی سازمان اعلام می‌شود، اقدام نمایند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «ثبت نام حج تمتع ۱۴۰۳» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.