زمان مطالعه: 4 دقیقه
رازهای نقاشان حرفه ای برای خلق آثار هنری با مداد طراحی

رازهای نقاشان حرفه ای برای خلق آثار هنری با مداد طراحی

طراحی و نقاشی حرفه‌ای با مداد طراحی، بیش از هر چیزی به نحوه در دست‌گرفتن مداد بستگی دارد.

طراحی و نقاشی حرفه‌ای با مداد طراحی، بیش از هر چیزی به نحوه در دست‌گرفتن مداد بستگی دارد. شما باید بتوانید شیوه صحیح به دست گرفتن مداد میزان فشار اعمالی و... را یاد بگیرید تا بتوانید یک نقاشی چشم نواز و خیره کننده داشته باشید. البته باید بدانید که هیچ چیز به اندازه زمان و تجربه هم نمی‌تواند کار شما را حرفه‌ای‌تر کند. پس اگر مبتدی هستید، برای حرفه‌ای شدن عجله نکنید و به خودتان زمان بدهید تا آموزش مرحله‌به‌مرحله داشته باشید و بتوانید یک نقاشی جذاب و حرفه‌ای بکشید.

رازهای نقاشان حرفه ای برای نقاشی با مداد طراحی

اگر شما حین نقاشی، مچ دستتان را بیش از اندازه حرکت دهید، یا برای ترسیم خطوط به صورت تکه تکه عمل کنید و نتوانید یک خط راست را به یکباره رسم کنید و... قطعاً نقاشی شما آن‌طور که باید رضایت بخش نخواهد بود. البته این‌ها یک روی ماجرا است و سمت دیگر آن رمز و رازهای شگفت انگیز نقاشی با مداد طراحی است. شما باید در عین شناسایی ایرادات خودتان و تلاش برای برطرف کردن آن‌ها، باید به رازهای نقاشی با مداد طراحی هم پی ببرید و آنها را رعایت کنید. این رازها عبارت‌اند از:

راز اول: انتخاب مداد طراحی مناسب

یکی از اصلی‌ترین رازها نقاشی حرفه‌ای، انتخاب مداد طراحی مناسب است. احتمالاً تا به امروز شنیده‌اید که حرفه‌ای‌ها از ابزارهای حرفه‌ای هم استفاده می‌کنند. پس اگر می‌خواهید یک نقاش همه‌فن‌حریف باشید، در اولین قدم باید تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز خود را انتخاب نمایید. به این منظور باید انواع مداد طراحی و برندهای سازنده آن را بشناسید تا بتوانید متناسب با نیاز و نوع نقاشی خود انتخاب کنید. مداد طراحی فابر کاستل همیشه جزو پرفروش‌ترین و برترین مدادهای طراحی است که می‌تواند گزینه مناسبی هم برای شما باشد.

راز دوم: تسلط بر تکنیک‌های پایه

نقاشی در ظاهر ساده است؛ اما باطن بسیار پیچیده‌ای دارد. درست است که خلاقیت و هوش می‌تواند مسیر را برای شما هموار کند، اما شناخت و تسلط بر تکنیک‌های نقاشی می‌تواند قله پرتابی برای شما باشد. تکنیک‌های نقاشی بیش از هر چیزی به ابزارهایی که استفاده می‌کنید دارید و برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • تکنیک رنگ روغن

 • پاستل

 • رنگ اکریلیک

 • آبرنگ

 • گواش

 • نقاشی موم داغ

 • اسپری

 • و...

در کنار این تکنیک‌ها شما باید یک سبک نقاشی را هم انتخاب کنید تا بتوانید تکنیک‌ها را متناسب با همان سبک اجرا نمایید.

راز سوم: تمرین و پشتکار

هیچ چیز به اندازه تمرین و پشتکار تسلط شما به نقاشی و استفاده از ابزار و تکنیک‌ها را افزایش نمی‌دهد. هرچه مسلط‌تر به نقاشی باشید، بی شک خروجی کار شما جذاب و گیرا خواهد بود. از تمرین خسته نشوید؛ به سراغ سوژه‌های جدید بروید تا بتوانید با موضوعات مختلف روبه‌رو شوید. از امتحان کردن طرح‌های جدید نترسید. سفر بسیار باید کرد تا پخته شود خامی، این مثل را در ذهن داشته باشید و تا می‌توانید در بین سوژه‌های نقاشی سفر کنید تا بتوانید به یک نقاش باتجربه تبدیل شوید.

راز چهارم: توجه به جزئیات

از جزئیات غافل نشوید. به جرئت می‌توان گفت که جزئیات نقاشی همه چیز آن است. هرچه توجه شما به جزئیات بیشتر باشد و بتوانید این را به مخاطب القا کنید، نشان از حرفه‌ای بودن نقاشی شما خواهد بود. این جزئیات ممکن است یک تار مو در طراحی چهره، یا حرکت یک مورچه در طبیعت باشد. سعی کنید جزئیات سوژه خود را به دقت ببینید تا بتوانید آن را روی کاغذ یا بوم نقاشی خود ترسیم نمایید.

راز پنجم: استفاده از نور و سایه

نور همیشه در نقاشی معجزه می‌کند. به عبارتی نور و سایه جز المان‌های بصری اساسی در نقاشی هستند که باعث زیبایی نقاشی و همچنین نافذ بودن آن می‌شود. نور در نقاشی به شیوه‌های مختلف انجام می‌شود که عبارت‌اند از:

 • نور

 • سایه خودی

 • سایه افتان

 • انعکاس نور

علاوه بر این جهت نور نیز در نقاشی اهمیت زیادی دارد. نور از بالا، نور از پایین، نور از چپ و راست، نور از پشت، نور از روبه رو و...که هر کدام باعث ایجاد حس متفاوت در نقاشی می‌شوند و روی رنگ‌ها نیز اثر می‌گذارند. البته در اجرا تکنیک‌های نور و سایه نوع مداد شما هم اثر می‌گذارد. اینکه از مداد کنته استفاده می‌کنید یا مداد زغالی و... می‌تواند کیفیت کار شما را تحت تأثیر قرار دهد.

راز ششم: ترکیب‌بندی مناسب

مهم‌ترین و اصل و پایه هر نقاشی که به عنوان راز آن هم شناخته می‌شود، ترکیب بندی آن است. شما باید نحوه ترکیب بندی اصولی و مناسب را بشناسید تا بتوانید به عنوان یک هنرمند در دنیای هنر فعالیت داشته باشید. منظور از ترکیب بندی چیدمان عناصر و المان‌های بصری اثر هنری است تا جلوه بهتر داشته باشند و متمایز شوند که به آن کمپوزیسیون هم می‌گویند. ترکیب بندی خود قوانین متعددی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • قانون یک سوم

 • قانون فضا برای حرکت

 • قانون ساده سازی

 • قانون اعداد فرد

 • قانون تقارن

شناخت این قوانین و رعایت آن‌ها باعث می‌شود تا یک نقاشی منحصربه‌فرد داشته باشید که هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

راز هفتم: خلاقیت و نوآوری

از دیگر رازهای نقاشی که باعث می‌شود تا مخاطب را شیفته خودتان کنید، خلاقیت و نوآوری شما است. برای اینکه بتوانید خلاقیت و نوآوری خود را تقویت کنید، باید به دقت به اطراف نگاه کنید و از آن‌ها الگو بگیرید. به سراغ کپی کردن طرح‌های دیگر نقاشان نروید و سعی کنید از ایده‌های ذهنی خود کمک بگیرید.

جمع بندی

در کنار رعایت تمامی این رازها، باید بدانید که صبر و تمرین، کلید موفقیت شما خواهد بود. برای نقاشی جذاب و حرفه‌ای عجله نکنید. شما باید انواع طرح و مدل‌های مختلف را امتحان کنید و تکنیک‌های متنوع را بارها تمرین کنید تا به تسلط کافی برسید. آموزش مداوم نیز از دیگر نکاتی است که باید در نظر بگیرید و دائم خودتان را بروز کنید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «رازهای نقاشان حرفه ای برای خلق آثار هنری با مداد طراحی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.