درج نظر
مطالعه: 4 دقیقه
تمرین پلانک

تمرین پلانک

حرکت پلانک به عنوان یکی از بهترین حرکات ورزشی شناخته شده و نه تنها حرکتی فوق العاده برای عضلات شکم است، بلکه عضلات قسمت‌های دیگر بدن را نیز تقویت می‌کند.

تمرین پلانک (Plank) برای تناسب اندام یک تمرین قدرتی ایزومتریک برای کل بدن است که در آن باید یک وضعیت سخت را برای مدت زمانی حفظ کرد. تمرینات پلانک به دو صورت انجام می‌شود، روش معمولی و مرسوم همان حالت شنای سوئدی است که هم می‌توان روی دست و هم روی آرنج انجام داد و روش سخت‌تر آن پلانک طرفی است که روی یک دست و یک پا انجام می‌شود. پلانک یک تمرین ساده و البته در انجام سخت اما با نتایج عالی است و باید گفت پلانک، ورزش محبوب در میان ورزشکاران حرفه ایی است که باعث تناسب اندام می‌شود. در ادامه با آسمونی باشید.

تمرینات پلانک
تمرینات پلانک

فواید انجام تمرینات پلانک

تمرینات پلانک کمک می‌کند تا عضلات داخلی بدن ساخته و به کار گرفته شوند. تمرینات پلانک به دلیل تقویت عضلات پشت و کمر باعث کاهش درد پشت و کمر می شوند. تمرینات پلانک نه تنها قدرت را افزایش می‌دهد، بلکه باعث افزایش انعطاف پذیری عضلات ناحیه شانه و ستون فقرات نیز می‌شود. مانند تمامی نرمش و حرکات تمرینی دیگر پلانک باعث افزایش روحیه و حس شادی و نشاط و سلامت در شما می‌شود. همچنین تمرینات پلانک در کشش و ریلکس کردن عضلات حرکتی منحصر به فرد است. همچنین پلانک طرفی باعث افزایش تعادل می‌شود در مجموع با انجام درست و کامل تمرینات پلانک عضلات شکم شما خوش فرم، شش تکه و بدون چربی خواهند شد.

حرکات پلانک
حرکات پلانک

انواع حرکت پلانک

پلانک سنتی:

با حرکت سنتی پلانک شکم شروع کنید. آرنج مستقیما در موازات شانه روی زمین قرار گیرد تا با زمین زاویه ۹۰ درجه تشکیل شود، وضعیت پشت صاف را حفظ کنید و ستون فقرات در حالت خنثی قرار بگیرد واجازه ندهید باسن خمیده شود. این وضعیت را به مدت ۳۰ ثانیه حفظ کنید و سپس تمرین دوم را بلافاصله شروع کنید.

پلانک پهلو همراه با خم کردن زانو:

برای انجام حرکت پلانک پهلو، بدنتان را روی پهلوی چپ قرار داده به طوری که وزن بدن روی ساعد دست چپ و پای راست قرار گیرد به گونه ای که نیم تنه شما تشکیل یک خط مستقیم را بدهد و اجازه ندهید، مرکز ثقل شما بهم بخورد (باسن شما خمیده شود). بدون حرکت دادن بالا تنه بدن خود را محکم نگه دارید و زانوی چپتان را به درون شکمتان خم کنید. سپس پا را به سمت عقب به حالت قبلی ببرید و این حرکت را تا ۱۰ تکرار انجام دهید. وقتی حرکت پلانک پهلوی چپ تمام شد برگردید و همین کار را با طرف راست ۱۰ تکرار انجام دهید. سپس تمرین سوم را بلافاصله شروع کنید.

حرکت پلانک همراه با بالا بردن پا:

به حالت پلانک سنتی شکم باز گردید، بدن را محکم نگه دارید، باسن را منقبض کنید و پای راست را تا حد امکان بدون خم کردن پشت بالا ببرید. ۱۰ تکرار را با پای راست کامل کنید و با پای چپ حرکت را ادامه دهید و بلافاصله تمرین شماره ۴ را شروع کنید.

پلانک طرفین:

خودتان را به طرف پهلوی چپ برگردانید، همراه با اینکه هر دو پایتان جفت شده است دست راست تان را به گونه ای که بدنتان حالت T را ایجاد کند، در هوا قرار دهید. به مدت ۲۰ ثانیه این وضعیت را نگه دارید، سپس با طرف مقابل به مدت ۲۰ ثانیه حرکت را ادامه دهید.

پلانک همراه با حرکت دست: به حالت پلانک سنتی شکم برای انجام ست نهایی برگردید، با پشت صاف و بدن سفت دست راست تان را بلند کنید و تا حد امکان در جلو از بدنتان دور کنید. به مدت ۵ ثانیه در همان حالت بمانید، سپس به حالت اول برگردید و همان کار را دوباره انجام دهید و ۱۰ بار تکرار کنید، سپس ۱۰ تکرار با دست چپ نیز انجام دهید. در هر بار تمرین ۱ الی ۳ بار این برنامه تمرینی پلانک را به راحتی انجام دهید.

در ادامه چهار راه برای افزایش تأثیر این حرکت به شما معرفی می کنیم. هر یک از انواع پلانک زیر را ۳۰ ثانیه حفظ کنید، سپس، کمی استراحت کنید و دوباره آن را تکرار کنید. به طور کلی، هر حالت را ۲ یا ۳ بار تکرار کنید.

1- وزن خود را به سمت پاها بکشید. ابتدا در حالت پلانک معمولی قرار بگیرید. ساعدها را روی زمین بگذارید و بدن را از سر تا انگشتان پا در امتداد یک خط راست قرار دهید. درحالی که بدن را ثابت نگه می دارید، تصور کنید که آرنج ها را به سمت انگشتان پا می کشید. ممکن است به نظر بیاید کار خاصی انجام نمی دهید، اما این کار باعث فشار بیشتر به عضلات شکم می شود و فشار بیشتر به عضلات برابر با نتیجه ی بهتر است.

2- یک قدم به بالا بردارید. درحالت پلانک معمولی قرار بگیرید و ساعدها را روی زمین بگذارید اما به جای آن که انگشتان پا را روی زمین بگذارید، آن ها را روی یک پله یا نیمکتی یا توپ بدنسازی در پشت خود بگذارید. به اندازه ی حالت پلانک معمولی، این حالت را حفظ کنید. تنها چند سانتی متر بلند کردن پاها، تکیه گاه شما را تغییر می دهد و باعث فعالیت بیشتر عضلات شکم می شود.

3- پاشنه ها را از هم دور کنید. در حالت پلانک قرار بگیرید، دست ها را صاف کنید و کف دست‌ها را روی زمین بگذارید، مطمئن شوید که کف پا عمود بر زمین است. پاشنه ها را به آرامی از یکدیگر دور کنید.

4- دور بزنید. درحالت پلانک قرار بگیرید، پاها را روی زمین و ساعدها را روی یک توپ سوئیسی قرار دهید. با ساعدها به آرامی به سمت راست فشار وارد کنید و توپ را حرکت دهید و با توپ دایره های کوچکی ایجاد کنید. در طول این حرکت، تا جایی که می توانید بقیه ی قسمت های بدن را ثابت نگه دارید. پس از کشیدن ۱۰ دایره به سمت راست، حرکت دورانی را به سمت مخالف تکرار کنید. این نکته ها باعث دشوارتر شدن پلانک و تخت تر شدن شکم شما در آینده می شوند.

حرکت پلانک به عنوان یکی از بهترین حرکات ورزشی شناخته شده است و نه تنها حرکتی فوق العاده برای عضلات شکم است، بلکه عضلات قسمت های دیگر بدن را نیز تقویت می کند.  

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «تمرین پلانک» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.