زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی پرویز قلیچ خانی

بیوگرافی پرویز قلیچ خانی

پرافتخارترین بازیکن تاریخ مسابقات جام ملتهای آسیا سه بار پیاپی قهرمان این تورنمنت شده است.

 گذر زمان بسیاری از حقایق تاریخی را کمرنگ می کند. به خصوص اگر از این واقعیات فیلم چندانی نمانده باشد. در این حالت باید به گفته ها، شنیده ها و نوشته ها بسنده کرد. یکی از ستارگانی که گذر زمان نام او را از ذهن نسل جدید پاک کرده است ، پرویز قلیچ خانی است. بازیکنی که هر بار در جام ملت های آسیا برای ایران بازی کرد، ایران برنده شد و در پایان جام قهرمان!

به لطف اراده

13 آذرماه 1324 روز تولد پرویز قلیچ خانی است. کیانی شجاع ، کار خود را در این باشگاه از سال 1341 آغاز کرد و طی 6 سال در این تیم به همه جا رسید . در آغاز کار کسی تصور نمی کرد که این بازیکن کوتاه قامت و چاق در فوتبال به جایی برسد اما پرویز در سرما و گرما و زیر آفتاب سوزان و برف زمستان تمرین کرد و به امید اول کیان بدل شد. پرویز مدافعی بود که به آسانی در کارهای هجومی شرکت می کرد.

parviz-ghelichkhani

خاطرات

مهدی حاج محمد هم دوره ای پرویز می گفت:

 

اگر با چشم خودم نمی دیدم، باورم نمی شد یک بازیکن از پشت محوطه جریمه چنان ضربه سری بزند که توپ پس از برخورد به تیر دروازه برگشته و تا میانه میدان قل بخورد !

 

محمد پنجعلی از روزی می گفت که پرویز همراه با تمامی مدافعان ابومسلم به هوا پرید تا ضربه سر بزند و وقتی روی هوا برخوردها انجام شد، آنچه باقی ماند، مدافعانی بودند که همگی روی زمین افتاده بودند. یکی از دوندگان آن دوران از قدرت شوت های قلیچ چنین می گوید:

 

در هنگام تمرین فوتبالیست ها در امجدیه ، ما هم در حال دویدن و تمرین دور زمین بودیم که ناگهان احساس کردم موتورسیکلت با من تصادف کرده است . وقتی برخاستم دیدم پرویز از میانه میدان آمد و از من عذرخواهی کرد. شوت او از میانه میدان مرا سرنگون کرد ...

 

و سرانجام مرحوم مهدی اسداللهی کارشناس بزرگ فوتبال کشورمان که از دهه 20 تا 80 ، کلیه بازیکنان بزرگ فوتبال کشورمان را آنالیز کرده بود می گفت که بدون تردید قلیچ یکی از دو بازیکن برتر تاریخ فوتبال ایران است .

آمار عجیب

آمار و ارقام قلیچ نیز در مقایسه با همدوره ای های وی حیرت انگیز است : قلیچ تنها یک سال از علی پروین بزرگ تر است و هر دو از کیان رشد کردند اما پرویز 5 سال زودتر از پروین به تیم ملی رسید ! تنها بازیکن آسیایی که در 3 دوره المپیک به میدان رفت قلیچ خانی بود . مردی که در سال های 1964، 1972 و 1976 در المپیک های توکیو ، مونیخ و مونترآل مهره کلیدی بود .

نام های ماندگار جام ملت های آسیا ؛ پرویز قلیچ خانی

او در جام ملت های آسیا نیز پرافتخارترین بازیکن این مسابقات است . قلیچ خانی در سه دوره جام ملت ها به میدان رفت و در مسابقات 1968 ، 1972 و 1976 مجموعا 12 بازی برای ایران انجام داد و رکورد کم نظیر 12 برد متوالی را با ایران به دست آورد . پرویز 3 بار پیاپی قهرمانی این مسابقات را با ایران از آن خود کرد . و سرانجام دو بار عنوان مرد سال فوتبال ایران ، قهرمانی بازی های آسیایی 1974 و نایب قهرمانی 1966 و عنوان سوم باشگاه های آسیا از دیگر افتخارات بازیکن اسطوره ای فوتبال ایران است .

مورد توجه ترک ها

در روزهایی که رسانه ها همچون امروز قدرت نداشتند و پوشش اخبار بسیار کم بود ، یکی از باشگاه های ترکیه به شدت به دنبال قلیچ خانی بود زیرا ترک ها هم در یک نگاه فهمیده بودند که سطح بازی پرویز از آسیا بسیار بالاتر است . قلیچ خانی در دوران حرفه ای خود در کیان، تاج ، پاس ، ژاپن 4 بار قهرمان آسیا شدند . با این حال هیچ بازیکنی نتوانست به رکورد 3 قهرمانی در آسیا دست یابد. دلیل این امر هم، این بود که هیچ تیمی نتوانست سه بار پیاپی قهرمان آسیا شود تا رکورد قلیچ خانی برای همیشه جاودانه بماند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی پرویز قلیچ خانی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.