زمان مطالعه: 2 دقیقه
اصول چیدمان و طراحی دکوراسیون لابی اداری

اصول چیدمان و طراحی دکوراسیون لابی اداری

وقتی وارد یک فضای اداری می‌شویم، اولین چیزی که به چشم می خورد لابی است. لابی نقطه مشترک فضاهای داخلی محسوب...

office-lobby-decoration(2)
office-lobby-decoration(2)

وقتی وارد یک فضای اداری می‌شویم، اولین چیزی که به چشم می خورد لابی است. لابی نقطه مشترک فضاهای داخلی محسوب می شود.که در این بخش پورتال آسمونی به بررسی اصول چیدمان و دکوراسیون لابی اداری پرداخته ایم.

وجود لابی در ساختمان های اداری به این دلیل است که افراد مراجعه کننده هنگام ورود به فضای داخلی بتوانند با منشی ارتباط داشته باشد و در صورت لزوم لحظاتی را منتظر بماند؛ در نتیجه این فضا به میز منشی و مبلمانی برای نشستن افراد نیاز دارد. در دسترس ترین فضا هنگام ورود به یک فضا، مناسب ترین محل برای قرارگیری لابی است.

میز منشی

میز منشی باید به گونه ای باشد که فرد به لابی و درب ورودی مشرف باشد، میز منشی قاعدتا به شکل (L) می باشد، به دلیل جایگیری آن در گوشه ها و کنج ها که یک فضای نسبتاً خصوصی برای منشی ایجاد کنند. صندلی منشی باید راحت و مناسب باشد چرا که منشی ساعات زیادی را روی این صندلی سپری می کند. از این جهت این صندلی ها قابلیت تنظیم در جهات و زوایای مختلف را دارند.

فضای نشیمن

قسمت نشیمن، بخشی از لابی است که با قرار دادن ترکیبی از مبل یا صندلی و میز، شبیه اتاق نشیمن، به نشستن افراد اختصاص می یابد.

مبلمان مناسب لابی ها

امروزه معمولا از ترکیب فلز، پارچه و یا حتی ترکیبی از چوب، فلز و پارچه برای این محیط ها، استفاده می کنند. باید سعی کنیم پارچه هایی که برای استفاده از این لوازم بکار می بریم قابل شست و شو باشند. نباید از پارچه های روشن استفاده کنیم چون به جهت استفاده مکرر افراد مختلف ، بسیار در معرض کثیف و لکه دار شدن قرار دارند.

office-lobby-decoration(1)
office-lobby-decoration(1)

نورپردازی لابی ها

لابی هم همانند هر فضای دیگری، به یک نورپردازی خوب، صرفنظر از موضوع روشنایی، جهت جلوه بیشتر و زیبایی نیاز دارد.

لابی ها عمدتا به دو نوع نورپردازی نیاز دارند : 

نورپردازی وظیفه ای فضای نشیمن

نورپردازی دکوراسیونی

نورپردازی فضای نشیمن :

در این بخش می توان با توجه به وسعت فضا از لوسترهای آویزی یا سقفی، هالوژن های توکار، چراغ های دیوار کوب، آباژور و یا انواع چراغهای رومیز و یا پایه بلند ایستاده، استفاده کرد.

نورپزدازی دکوراسیونی :

به نورپردازی دکوراسیون داخلی فضا گفته می شود. به گونه ای که جلوه بیشتری داشته باشند. همانند نورپردازی یک تابلو.

modern office lobby design, modern design, lobby design
modern office lobby design, modern design, lobby design

متریال مناسب کف در لابی ها

لابی ها به دلیل عبور و مرور افراد حاضر در فضا و مراجعه کننده ها، می بایستی کف محکمی و مقاومت خوبی داشته باشند. یکی از متریال های مناسب این فضاها سنگ است. به دلیل آنکه در مقابل ضربه هایی که از اسباب کشی و حمل بار ایجاد می شود، صدمه نمی بیند و هم به راحتی تمیز می شود.

در انتخاب رنگ کف می بایستی دقت بیشتری کنید، استفاده از سنگ سیاه همچون گرانیت مشکی به دلیل اثر کفش افراد و غبارهای موجود در هوا همیشه لکه هایی را روی سطح سنگ ایجاد می کند و ظاهری کثیف پدید می آورد. وجود پادری برای تمیز کردن کف کفش ها قبل از ورود به لابی و یا در مقابل در ورودی مجتمع ضروری است.

پوشش مناسب دیوارهای لابی

برای پوشش دیوارها،‌ باید ابتدا به فضای لابی توجه کنیم. اگر وسعت فضای ما کم بود می توانیم دیوارها را با رنگ روغنی یا کاغذ دیواری پوشش دهیم.

همچنین می توان یکی از دیوارها را با دیوارپوش چوبی، آجر و یا سنگ تیشه ای پوشاند ولی اگر لابی، وسعتش بیش تر باشد بهتر است دیوارهای محیط را نیز با سنگ بپوشانیم.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «اصول چیدمان و طراحی دکوراسیون لابی اداری» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.