درج نظر
مطالعه: 4 دقیقه
چراغ جاروبرقی روشن میشه ولی کار نمیکنه؟ (علت و راه حل)

چراغ جاروبرقی روشن میشه ولی کار نمیکنه؟ (علت و راه حل)

شاید برای شما پیش آمده باشد که چراغ جاروبرقی روشن شود اما کار نکند! به عبارت دیگر، بعد از وصل کردن سیم برق جاروبرقی به پریز، چراغ روی آن روشن شود، اما با زدن دکمه ها دستگاه کار نکند و مکش نداشته باشد.
در این مطلب می خوانید : [بستن]

شاید برای شما پیش آمده باشد که چراغ جاروبرقی روشن شود اما کار نکند! به عبارت دیگر، بعد از وصل کردن سیم برق جاروبرقی به پریز، چراغ روی آن روشن شود، اما با زدن دکمه ها دستگاه کار نکند و مکش نداشته باشد. در اغلب مواقع این شرایط نشان دهنده اشکال فنی و مهم است و باید جدی گرفته شود و گاهی براحتی قابل حل است. در ادامه به طور کامل به این سوال پاسخ می دهیم که چرا چراغ جاروبرقی روشن می شود ولی کار نمی کند؟

چرا جاروبرقی کار نمی کند؟

اگر جاروبرقی کار نمی کند، ابتدا باید بررسی کنید که آیا برق به درستی وارد دستگاه می شود یا خیر؟ اگر چراغ روی جاروبرقی روشن است، نشان دهنده ورود ولتاژ مناسب به دستگاه بوده و باید سایر موارد بررسی شوند. برخی از دلایل بروز این مشکل عبارتند از:

خرابی دکمه های روی جاروبرقی

یکی از اولین مواردی که باید بررسی شود، سالم بودن دکمه روشن و خاموش دستگاه است. با دقت بررسی کنید که آیا دکمه سالم است و دچار ترک و شکستگی، تور رفتگی نشده است؟ علاوه براین، با استفاده از مولتی متر باید سوئیچ آن بررسی و در صورت نیاز دکمه تعویض شود. در برخی از مواقع ممکن است ارتباط دکمه با قطعات داخلی و برد قطع شده باشد. بررسی این موارد اغلب نیاز به تخصص داشته و می توانید با مرکز تعمیر جاروبرقی در تهران تماس بگیرید.

کیسه جاروبرقی پر است

دقت داشته باشید که پر بودن بیش از اندازه کیسه جاروبرقی نیز می تواند مانع از کار کردن آن باشد. اگر در کیسه جاروبرقی فضای کافی برای ورود گرد و غبار و آشغال نباشد، جریان هوا با اختلال مواجه شده و دستگاه با قدرت بسیار پایین کار می کند. در برخی از مواقع ممکن است قدرت مکش تا حدی کاهش یابد که دستگاه از کار بیوفتد.

با خالی کردن به موقع کیسه جاروبرقی می توانید تا حد زیادی از آسیب های جدی به موتور و سایر بخش های دستگاه جلوگیری کنید. علاوه براین، صدای جاروبرقی نیز کاهش یافته و قدرت مکش آن افزایش پیدا می کند.

 چرا جاروبرقی کار نمی کند
چرا جاروبرقی کار نمی کند

خرابی موتور جاروبرقی

یکی از مهم ترین اشکالات فنی که می تواند به روشن نشدن جاروبرقی منتهی شود، اشکال در موتور است. موتور قلب جاروبرقی بوده و هرگونه اختلال در آن باعث کار نکردن درست دستگاه می شود. یکی از رایج ترین دلایل مراجعه افراد به  تعمیر جاروبرقی ناسیونال قدیمی و سایر برندها، نیم سوز شدن یا سوختگی کامل موتور است. با گذشا زمان، استفاده مداوم و بدون وقف از جاروبرقی و خالی نکردن به موقع کیسه آن به موتور فشار زیادی وارد شده و داغ می کند. داغ کردن زیاد موتور در نهایت به نیم سوز شدن و سوختن آن منجر می شود.

بررسی و عیب یابی موتور نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد و بهتر است با تعمیرکار تماس بگیرید.

اشکال در برد الکتریکی

از قطعات مهم و اصلی در جاروبرقی می توان به برد الکتریکی اشاره کرد. برد مانند مغز برای جاروبرقی عمل می کند و عملکرد تمام قطعات را تحت کنترل دارد. با خراب شدن این قطعه، بعد از فشردن دکمه فرمان روشن شدن به موتور ارسال نخواهد شد. با توجه به اینکه برد دارای مدارات متعددی است، لذا عیب یابی و تعمیر آن نیاز به مهارت بالایی دارد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم با مرکز تعمیر جاروبرقی پارس خزر در تهران و سایر برندها نزدیک به محل زندگی خود تماس بگیرید.

از کار افتادن رله جاروبرقی

برای روشن شدن موتور جاروبرقی قطعه کوچکی به نام رله روی آن تعبیه شده است. این قطعه در یک لحظه انرژی زیادی را برای راه اندازی موتور فراهم کرده و سپس آن را کاهش می دهد تا به موتور آسیب وارد نشود. به دلایل مختلف رله ممکن است دچار آسیب شود و باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

خرابی ترموستات جاروبرقی

در جاروبرقی مانند سایر لوازم خانگی قطعه ای به نام ترموستات تعبیه می شود تا از داغ شدن بیش از اندازه موتور جلوگیری شود. این قطعه دما را اندازه گیری کرده و اگر بیش از اندازه بالا باشد، به برد اطلاع داده و در نهایت منجر به خاموش شدن موتور می شود. اگر ترموستات خراب باشد، ممکن است دما را اشتباه تشخیص دهد و در نهایت منجر به روشن نشدن موتور شود.

مسدود شدن خرطومی و لوله های جاروبرقی

دقت داشته باشید که هر چیزی که مانع از ورود جریان هوا به داخل جاروبرقی شود، در نهایت باعث خاموش شدن موتور خواهد شد. ممکن است در زمان کار کردن با جاروبرقی با اینکه چراغ آن هنوز روشن است، متوجه کار نکردن دستگاه شوید. در این شرایط بهترین کار بررسی دقیق خرطومی و لوله های جاروبرقی است. ممکن است مسیر لوله و خرطومی با تکه های پلاستیک، کاغذ و پارچه مسدود شده باشد. به همین دلیل موتور با اشکال مواجه شده و خاموش می شود.

بهترین کار در این شرایط باز کردن کامل خرطومی و لوله ها و تمیز کردن داخل آن است. علاوه براین، پیشنهاد می کنیم غلطک برس را نیز بررسی و تمیز کنید.

 چرا جاروبرقی کار نمی کند
 چرا جاروبرقی کار نمی کند

مسدود بودن فیلترها

در جاروبرقی چند فیلتر وجود دارد که بر اساس مدل دستگاه تعداد آنها متفاوت خواهد بود. فیلترها با گذشت زمان با گرد و غبار مسدود شده و باید تمیز یا تعویض شوند. اگر سطوح پر از گرد و خاک را با جاروبرقی تمیز کنید، خیلی زود با مشکل کار نکردن آن مواجه خواهید شد. چون نه تنها کیسه پر می شود، بلکه فیلترها نیز مسدود شده و جریان هوا را در داخل دستگاه با اختلال مواجه می کنند.

خرابی فن موتور جاروبرقی

از دیگر دلایلی که باعث می شود چراغ جاروبرقی روشن شود اما کار نکند، خرابی فن موتور است. در کنار موتور فن تعبیه می شود تا مانع از داغ شدن بیش از اندازه این قطعه مهم شود. اگر فن خراب شود، فیوز داخل جاروبرقی می پرد و دستگاه خاموش خواهد شد. با خراب شدن فن قدرت مکش جاروبرقی نیز کاهش یافته و بوی سوختگی به مشام می رسد. در این شرایط بهترین کار بررسی فن و تعویض آن در صورت نیاز است.

جمع بندی

برای جلوگیری از مشکلاتی از قبیل روشن شدن چراغ جاروبرقی و کار نکردن دستگاه، بهتر است به صورت مرتب کیسه جاروبرقی و فیلتر را تمیز کنید. علاوه براین، گرفتگی های لوله خرطومی را رفع کنید تا به موتور فشار وارد نشود. در نهایت موتور و برد و سایر قطعات داخلی باید در طول سال سرویس شوند تا اشکالات جزئی آنها در زمان مناسب رفع شود تا مانع از خرابی های بیشتر شوید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «چراغ جاروبرقی روشن میشه ولی کار نمیکنه؟ (علت و راه حل)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.