زمان مطالعه: 4 دقیقه
بیوگرافی نیما شاهرخ شاهی

بیوگرافی نیما شاهرخ شاهی

نیما شاهرخ شاهی متولد  17 مرداد 1360 دارای مدرک تحصیلی رشته عمران است . او با بازی در نقش امیرعلی درفیلم مکس...

نیما شاهرخ شاهی متولد  17 مرداد 1360 دارای مدرک تحصیلی رشته عمران است .

نیما شاهرخ شاهی
نیما شاهرخ شاهی

او با بازی در نقش امیرعلی درفیلم مکس (سامان مقدم، 1382) به سینما آمد. اما سه سال طول کشید تا با بازی در نقش اول فیلم پارک وی (فریدون جیرانی، 1385) بدرخشد.

نیما شاهرخ شاهی
نیما شاهرخ شاهی

نیما تا کنون در فیلمهای سینمایی و سریالهای زیادی به ایفای نقش پرداخته که به مهمترین آنها در سینما میتوان به : پارک وی,دایره زنگی,مجنون لیلی,کیش و مات,لج و لج بازیاخراجیها,گیرنده,تلفن همراه رییس جمهور و در تلویزیون در سریالهای شمس العماره,ملکوت,فاصله ها,موج و صخره,دختران حوا,مرد نقره ای, میلیاردر و معراجیها

نیما شاهرخ شاهی
نیما شاهرخ شاهی

 گفتگویی از نیما شاهرخ شاهی :

 آقای نیما شاهرخ‌ شاهی چگونه به پروژه معراجی ها پیوستید؟

سال گذشته من منزل خواهرم که در خارج از کشور بود، زندگی می‌کردم که ده‌نمکی برای بازی در سریالی از من دعوت کرد، من که قرار بود چند ماهی نزد خواهرم بمانم بعد از این پیشنهاد به ایران بازگشتم و پس از مطالعه فیلمنامه که داستان بسیار جالبی داشت، بازی در سریال معراجی ها را پذیرفتم.

نیما شاهرخ شاهی
نیما شاهرخ شاهی

 چند ماه تصویربرداری به طول انجامید؟

شش یا هفت ماه کار سنگین در سرما و گرمای هوا و در لوکیشن‌های سخت مخصوصا در لوکیشن شهرک سینمایی دفاع مقدس فعالیت داشتیم که خیلی از روزها بیش از 12 ساعت کار می کردیم ولی “معراجی‌ها” از آن پروژه‌هایی بود که من واقعاً دوستش داشتم. نکته جالب در ساخت سریال “معراجی ها” این بود که در زمان فیلمبرداری، رفتار همه عوامل از جمله “مسعود ده‌نمکی” گرفته تا فرشاد گل‌سفیدی تصویربردار و بازیگران جلوی دوربین، همه و همه دوستانه بود و جو بسیار خوبی حاکم بود و همین مسئله انرژی من را بیشتر می‌کرد و برای ایفای نقش بهتر در سریال نهایت تلاش خود را می‌کردم.

اگر حال عوامل پشت دوربین خوب باشد، حال بچه‌های جلوی دوربین هم خوب خواهد بود و همه با انرژی بیشتری فعالیت خواهند داشت.

از چگونگی فیلمنامه و نقش خود بگویید؟

در سریال “معراجی‌ها” نقش پسر دانشجویی را بازی می کنم که در حقیقت سردسته دانشجویی است که مخالف تدفین شهدای گمنام در صحن دانشگاه هستند و هدفشان این است که با کمک استاد گنجی که او هم مخالف این موضوع است، تندیس مجسمه‌ای را در محل تعیین شده دفن شهدای گمنام، نصب کنند.

*قطعاً نسخه سریال “معراجی‌ها” از فیلم سینمایی‌اش موفق‌تر خواهد بود.

تفاوت عمده نسخه سینمایی “معراجی‌ها” را با سریال آن در چه چیزی می دانید؟

از ابتدا هم قرار نبود که نسخه تلویزیونی “معراجی‌ها” مطابق نسخه سینمایی‌اش باشد بلکه از اول داستان سریال با فلش بک‌هایی به نسخه‌ سینمایی، روایت جدیدی از دفاع مقدس را بیان می کند. من واقعا فکر نمی َکردم اینقدر فیلم سینمایی “معراجی‌ها” مورد استقبال هموطنان قرار گیرد و امیدوارم مخاطبان شبکه یک سیما هم از سریال “معراجی‌ها” استقبال کنند و آن را بپسندند.

از دومین تجربه همکاری خود با مسعود ده نمکی بگویید؟

در تمام نقش‌هایی که بازی می‌کنم اگر آن نقش به شخصیت واقعی من نزدیک باشد سعی می‌کنم با اضافه کردن به حرکات بدنی و دیالوگ ها به گونه‌ای آن را از خودم دور کنم تا در زمان پخش بیننده بتواند با آن کاراکتر همذات پنداری کند و در درجه بعدی دوستان و آشنایان هم متوجه بازی متفاوت من بشوند.

 

تمایل شما بیشتر به کاراکتر ها طنز است یا جدی؟

از حدود 80 اثر سینمایی و تلویزیونی که تاکنون بازی کرده‌ام، در بیش از 60 اثر، نقش‌هایم کاملا جدی بوده است. در سریال طنزی چون “موج و صخره” به کارگردانی مجید صالحی نیز خود را محک زدم، اما تمایلم به بازی در نقش‌های جدی بیشتر است.

چقدر به موفقیت “معراجی‌ها” می اندیشید؟

من در تمام فیلم‌ها و سریال‌هایی که تاکنون بازی کرده‌ام، عادت ندارم که از قبل درباره موفقیت کارهایم پیش‌بینی کنم که آیا مردم آن را می‌پسندند یا نه.

اما در سریال “معراجی‌ها”، ماجرا فرق داشت و پس از پایان تصویربرداری، به شدت منتظر بودم تا این سریال پخش شود، چون برای این کار خیلی زحمت کشیدم و از نظر من سریال جذاب و خوش ساختی است و به گفته مسعود ده‌نمکی، نسخه سریالی “معراجی‌ها” از نسخه سینمایی آن جذاب‌تر بوده و مخاطبان بیشتری را جذب می کند.

ده نمکی دست بازیگران را در دیالوگ‌ها باز می گذاشت.

نیما شاهرخ شاهی
نیما شاهرخ شاهی

تا چه اندازه دست شما در بداهه گویی باز بود؟

مسعود ده نمکی همیشه از پیشنهاد بازیگران در ایجاد تغییر در متن فیلمنامه استقبال می‌کند و دست بازیگران را در این‌باره باز می‌گذارد، ولی تا جایی که از خط فیلمنامه دور نشویم و ده‌نمکی هم هنگام انتخاب بازیگر، با شناختی که از توانایی هنرمند در بداهه‌گویی دارد، این اختیار را به بازیگر می‌دهد، تا نقش مورد نظر را به خوبی ایفا شود. بنابراین یک تعامل دو طرفه در نهایت یک خروجی خوب را در پی دارد.

همبازی شدن با “علی صادقی” بازیگر طناز سینمای ایران چگونه بود؟

من با علی صادقی چندین کار را هم بازی بوده‌ام و به او علاقه خاصی دارم، مخصوصاً موقعی که با او هم بازی هستم، آن کار را خیلی دوست دارم، چون او جنسی از طنز را در وجودش دارد و من نیز آن را بسیار دوست دارم و این زمانی بیشتر می‌شود که تکه کلام و میمیک صورت او با دیالوگ درآمیزد.

تاثیرگذارترین سکانس “معراجی‌ها” برای شما کدام قسمت بود؟

آن سکانسی که در پایان سریال شهدای گمنام را در صحن دانشگاه دفن می‌کردند، هرچند که نمادین بود، اما همه بازیگران اشک ریختند و آنچنان این لحظه بر روح و قلب من تاثیر گذاشت که تا مدت‌ها به رشادت هایی که شهدا و ایثارگران برای حفظ میهنمان و دفاع از حیثیت و ناموس کشورمان داشتند، فکر می‌کردم.

 

مخصوصا شهدایی که نام و نشانی بعد از شهادتشان باقی نماند و پدران و مادران و خانواده‌هایشان هنوز چشم به‌ راه هستند.

آیا بعدها از بازی در سریال مسعود ده نمکی پشیمان نخواهید شد؟

اگر منظور شما فیلم “اخراجی‌ها 3″ است که رنگ و بوی سیاسی داشت، باید بگویم که من بازیگر حرفه‌ای هستم و به این مسائل هم کاری ندارم و فقط بازی‌ام را انجام می‌دهم، مسعود ده‌نمکی مورد بسیار دوست‌داشتنی و مهربانی است و کارش را هم خوب بلد بوده و من هم بسیار خوشحال هستم که دومین کارم را با او در سریال “معراجی‌ها” تجربه می کنم.

نیما شاهرخ‌ شاهی فوت پنج تن از همکارانش را که در حین ساخت این سریال در شهرک سینمایی دفاع مقدس به شهادت رسیدند را بعنوان تلخ ترین لحظه و خاطره خود، یاد کرد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی نیما شاهرخ شاهی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.