زمان مطالعه: 9 دقیقه
کشور هلند

کشور هلند

زمانی که اسم هلند به میان می‌آید، بیشتر افراد به یاد شهر زیبای آمستردام می‌افتند و چراغ‌های زیبا و کافی‌شاپ‌های بی‌نظیرش!

هلند یکی از کشورهای اروپای غربی است که به کشور آسیاب‌های بادی، دوچرخه، پنیر و گل لاله مشهور است. هلند بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند است که جزایری را در آمریکای مرکزی نیز شامل می‌شود. این کشور با کشورهای آلمان و بلژیک همسایه است. هلند، کشوری با تاریخی غنی، شهرهای قدیمی، خیابان‌های سنگ‌فرش و کانال‌های آب است. مزارع زیبا و وسیع، آسیاب‌های بادی مشهور و حتی سواحل زیبا، بخش‌های دیگری از دیدنی‌های هلند هستند.

بسیاری از گردشگران در سفر به هلند تنها از آمستردام دیدن می‌کنند و برای مدت کوتاهی در این کشور می‌مانند. با این کار، بسیاری از زیبایی‌های این کشور را از دست می‌دهند. برای لذت بردن از تک تک جاذبه‌های بی‌نظیر هلند، باید روزها زمان در نظر گرفت. با این مقاله آسمونی همراه شوید تا این کشور زیبا را بیشتر بشناسید.

پایتخت آمستردام
حکومت پادشاهی
زبان رسمی هلندی
واحد پول یورو
کد کشور +31
جهت رانندگی راست
اختلاف ساعت با تهران

یک ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.

فرودگاه‌های بین‌المللی فرودگاه اسخیپهول آمستردام، فرودگاه آیندهوون، فرودگاه روتردام دی‌هیگ

 

هلند کجاست؟

هلند کشور کوچکی است که بین بلژیک و آلمان در اروپای غربی قرار گرفته است. هلندی ها ضرب المثلی دارند: "خدا زمین را ساخت، اما هلندی ها هلند را ساختند." اگر هلندی‌ها برای حفاظت از سرزمین‌های خود، دیوار دفاعی نمی ساختند، دریای شمال هلند را فرا می گرفت. در طول قرن‌ها، مردم هلند مجموعه‌ای از کانال‌ها، سدها و ایستگاه‌های پمپاژ را برای حفظ دریا و رودخانه‌ها ساختند. امروزه 2400 کیلومتر کانال که تقریباً نیمی از آن زیر سطح دریا قرار دارد، از هلند در برابر دریای شمال محافظت می کند.

هلند در نقشه جهان
هلند در نقشه جهان

آب و هوای هلند در طول سال

هلند، آب‌وهوای دریایی معتدل دارد که تحت تاثیر دریای شمال و اقیانوس اطلس، تابستان‌های نسبتا خنک و زمستان‌های معتدلی دارد. دمای هوا در طول روز در زمستان بین 2 تا 6 درجه و در تابستان بین 17 تا 20 درجه است.

از آنجایی که هلند، کشور کوچکی است، از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر، اختلاف آب‌وهوایی اندکی وجود دارد. البته در نواحی دورتر از دریا و اقیانوس، تاثیرات اقیانوسی و دریایی کمتر است. بارش باران در تمام طول سال توزیع می‌شود ولی با وجود این، فصل خشک‌تر سال بین آوریل تا سپتامبر است.

در پاییز و زمستان، سیستم‌های کم فشار اقیانوسی شدید ممکن است باعث وقوع طوفان و نامساعد شدن آب و هوا شوند. گاهی اوقات، وزش بادهای شرقی ممکن است آب‌وهوای قاره‌ای را تشدید کند که باعث تابستان گرم و خشک و زمستان‌های سرد می‌شود حتی گاهی دما به زیر صفر هم می‌رسد. هلند سرزمینی مسطح است و اغلب با وزش باد و نسیم همراه است. این شرایط در مناطق ساحلی و در فصل زمستان، غالب‌تر است. برای سفر به هلند، سعی کنید یک دست لباس اضافه‌ی گرم و چتر را همیشه همراه داشته باشید.

آداب و رسوم و فرهنگ هلند

جمعیت هلند در سال 2007 میلادی 16 میلیون و 570 هزار و 613 نفر بود که میانگین سنی 39/7سال داشتند. امید به زندگی در این کشور 11/79 سال است.

زبان رسمی هلند، هلندی است. این زبان شاخه‌ای از زبان‌های ژرمن محسوب است و به آلمانی شباهت‌هایی دارد. بسیاری از مردم هلند برای حمل و نقل در آمستردام، روتردام، اوترخت و دیگر شهرها از دوچرخه استفاده می کنند. تعداد دوچرخه در هلند سه برابر ماشین است.

گردشگری برای این کشور مهم است و بسیاری از بازدیدکنندگان برای دیدن معماری و گل ها به هلند سفر می کنند.  نام کشور هلند (Netherlands) به معنای "کشور پست" است. در برخی از کشور ها مانند ایران، این کشور هلند نامیده می شود، اما این نام فقط برای دو استان شمالی و جنوبی در هلند صدق می کند.

برای کسی که به تازگی وارد هلند می شود، جامعه هلندی ممکن است غیررسمی به نظر برسد، اما تمام مردم این کشور از قوانین اجتماعی پیچیده ای پیروی میکنند. به گفته مارتین دی رویج، نویسنده کتاب "من به هلندی ها باور دارم"، رفتار خودخواهانه در هلند جایی ندارد، برابری ارزش دارد و هلندی ها دوست دارند تا حد امکان عادی باشند. ضرب المثل هلندی «doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg» (عادی رفتار کن، این به اندازه کافی دیوانه بازی به نظر می رسد) نیز همین را می گوید.

طبیعت هلند

هلند پرجمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا است. حیوانات در زیستگاه‌های اطراف سدها، دایک‌ها و کانال‌ها زندگی می کنند. برخی از گونه های پرندگان پناهگاهی در باتلاق ها پیدا کرده اند. دولت پناهگاه هایی ایجاد کرده است تا گیاهان، پرندگان و حیوانات کوچک بتوانند در آنجا لانه بسازند و زندگی کنند.

شهر گیتورن در هلند
شهر گیتورن در هلند

بیش از 600 سال است که آسیاب های بادی به تخلیه آب از زمین کمک می کنند. امروزه منابع دیگری برای کنترل سیل و منابع انرژی در هلند وجود دارد. هلندی ها قصد دارند تا سال 2020 ، ده درصد انرژی مورد نیاز کشور را از طریق انرژی های تجدیدپذیر از جمله توربین های بادی تامین کنند.

دولت هلند

حکومت هلند پادشاهی مشروطه ‌است که در آن شاه یا ملکه به عنوان رئیس حکومت، نقش چندانی در سیاست ندارد. ملکه آن در حال حاضر بئاتریس ویلهلم یناآرمگارد است. دو مجلس نمایندگان در این کشور وجود دارد و نخست وزیری که حزب حائز اکثریت در کشور معرفی می‌کند دولت را تشکیل می‌دهد. نخست‌وزیر در هلند رئیس دولت محسوب می‌شود و مهم‌ترین مقام سیاسی کشور است.

بئاتریکس، ملکه سابق هلند در کنار ملکه ماکسیما و پادشاه ویلم الکساندر
بئاتریکس، ملکه سابق هلند در کنار ملکه ماکسیما و پادشاه ویلم الکساندر

با وجود اینکه آمستردام پایتخت رسمی کشور هلند است برای تمرکززدایی، بسیاری از وزارتخانه‌های این کشور در شهر لاهه یا اطراف آن مستقر شده‌اند.

مجلس اعیان هلند 75 عضو دارد که هئیت مقننه استان‌ها برای دوره‌ای شش ساله آنها را تعیین می‌کنند. در مجلس عوام هلند 150 نماینده که مستقیما از طرف مردم به مدت چهار سال انتخاب می‌شوند.فعالیت احزاب در هلند آزاد است و بیش از 70 حزب سیاسی در آن فعالیت دارند که مهمترین آنها احزاب دموکرات مسیحی، کارگر، سبز، خلق برای آزادی و دموکراسی هستند.

هلند در سال 1581 استقلال یافت و روز ملی آن 30 آوریل است.

اقتصاد هلند

این کشور از بزرگترین تولیدکنندگان لبنیات در جهان بوده و علاوه برآن، مقادیر زیادی گندم، جو و سیب‌زمینی از مزارع این کشور به دست می‌آید.اکثر صنایع هلند، در شهر بندری روتردام ‌در جنوب غربی هلند متمرکز شده‌اند. بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به شمار می‌رود. تولید ناخالص داخلی هلند در سال 2006 میلادی 6/529 میلیارد دلار بود و رشدی سه درصدی نسبت به سال پیش از آن داشت.

نیروی کار این کشور 49/7 میلیون نفر است و نرخ بیکاری آن 5/5درصد. 50/1 درصد از مردم آن در سال 1999 میلادی زیر خط فقر زندگی می‌کردند.نرخ تورم درهلند1/1 درصد در سال است.

دادگاه بین‌المللی دادگستری در لاهه
دادگاه بین‌المللی دادگستری در لاهه

صادرات هلند شامل ماشین آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، سوخت و مواد خوراکی است که به کشورهای آلمان (5/25درصد)، بلژیک (14 درصد)، انگلیس (9/8 درصد)، فرانسه (6/8درصد)، ایتالیا (1/5 درصد) و آمریکا (5/4 درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی به این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل‌و‌نقل، مواد شیمیایی، سوخت، مواد خوراکی و پوشاک است که از کشورهای آلمان (1/17 درصد)، بلژیک (9.4 درصد)، چین (4/9درصد)، آمریکا (8/7 درصد)، انگلیس (9/5 درصد)، روسیه (1/5درصد) و فرانسه (5/4درصد) وارد می‌شوند.

زندگی و کار در هلند

فرهنگ و کیفیت زندگی در کنار هم، هلند را به مکانی جذاب برای مهاجران تبدیل می کند. مردم هلند عموماً متفکر، کنجکاو، با فرهنگ و خونگرم هستند. در این کشور انگلیسی به طور گسترده در مکالمات مشاهده می شود. براساس یک نظرسنجی، هلند در رتبه سوم جهان از نظر مهارت انگلیسی به عنوان زبان دوم قرار داد. دفتر مرکزی بسیاری از شرکت های بین المللی در هلند قرار دارد و به همین دلیل، فرصت های شغلی زیادی در این کشور وجود دارد. بنابراین، شرایط زندگی در هلند برای مهاجران مهیاست و بیشتر مهاجران کشور هلند را برای زندگی انتخاب می کنند.

هزینه‌ها در کشور هلند

 • هزینه اقامت هلند

هزینه‌ی اقامت در خوابگاه هاستل‌ها شبی 30 تا 250 یورو است. در شهری مثل آمستردام این هزینه تا شبی 300 یورو هم می‌رسد که بسیار گران است. اتاق‌های خصوصی در هاستل‌ها بین 80 تا 200 یورو هزینه دارند. این هزینه برای یک شب و برای اتاق دوتخته است. در آمستردام انتظار داشته باشید که 40 یورو بیشتر بپردازید. با پرداخت شبی 30 تا 50 یورو می‌توانید اتاق در هتل ارزان رزرو کنید که دارای حمام اختصاصی و وای‌فای رایگان است.

پل ماهرخه در آمستردام
پل ماهرخه در آمستردام

در آمستردام و در فصل‌های پرگردشگر، این هزینه افزایش می‌یابد. انتخاب دیگری که برای اقامت دارید استفاده از سایت Airbnb و کرایه‌ی اتاق اشتراکی است. این اتاق‌های مشترک شبی 30 یورو هزینه دارند. کرایه‌ی یک واحد کامل آپارتمان ماهی بین 500 تا 2500 یورو هزینه دارد.

 • هزینه غذا

هلند به خاطر غذاهای لذیذش شهرت دارد. در سفر به این کشور حتما poffertjes را امتحان کنید؛ پنکیکی که با پودر شکر سرو می‌شود. پنیر ادام و پنیر گودا و انواع دسرهای سنتی و مدرن هلندی را حتما امتحان کنید. غذاهای ارزان در فروشگاه‌های فست‌فود در حدود 10 یورو قیمت دارند.

وعده‌های غذایی در رستوران بین 15 تا 25 یورو هزینه دارند که این هزینه شامل غذای اصلی و نوشیدنی است. اگر خودتان وعده‌های غذایی را بپزید، هزینه‌ی خرید مواد اولیه‌ی لازم برای مدت یک هفته در حدود 40 تا 50 یورو می‌شود. این مواد اولیه شامل پاستا، سبزیجات، مرغ و سایر اقلام اصلی غذایی است. فست‌فودها و غذاهای ارزان هلندی بین 3 تا 10 یورو قیمت دارند.

 • هزینه حمل و نقل

بلیط قطارهای بین شهری در سراسر هلند ارزان است و بین 12 تا 40 یورو قیمت دارد. برای مسیرهای کوتاه‌تر این مبلغ در حدود 5 یورو می‌شود. بلیط مسیر آمستردام به روتردام که 40 دقیقه طول می‌کشد 26 یورو است و مسیر آمستردام به لاهه که 50 دقیقه طول می‌کشد، 7 یورو است.

از آنجایی که هلند کشوری مسطح است، دوچرخه‌سواری یکی از روش‌های محبوب و رایج برای حمل‌ونقل داخل شهری است. حتی بسیاری از افراد از این وسیله برای سفرهای بین شهری هم استفاده می‌کنند. با پرداخت روزانه 10 یورو می‌توانید دوچرخه کرایه کنید.

دوچرخه سواری در هلند
دوچرخه سواری در هلند

قطارها، تراموا و اتوبوس داخل شهری برای بلیط‌های تک سفره در حدود 3 یورو هزینه دارند. تاکسی در هلند بسیار پرهزینه است و تا جایی که ممکن است باید از آن اجتناب کنید.

 • هزینه فعالیت‌های تفریحی

ورودی موزه‌ها در حدود 15 یورو است. ورود به کلیساها رایگان است. کرایه‌ی قایق برای گردش در کانال‌ها، 24 یورو هزینه دارد. تور بندر در روتردام در حدود 12 یورو هزینه دارد. میانگین هزینه‌ی روزانه‌ی پیشنهادی: 45 تا 60 یورو

البته توجه کنید که این هزینه‌ی پیشنهادی در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، خودتان بیشتر وعده‌های غذایی را بپزید و از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید.

تور هلند

گردشگران خارجی و مسافران از در محدوده اتحادیه اروپا (منطقه شینگن) می توانند به هلند سفر کنند. افراد خارج از اتحادیه اروپا برای ورود به هلند به ویزای شنگن نیاز دارند. 

اگر در ایران زندگی می کنید و می خواهید برای ویزای هلند اقدام کنید، باید از قوانین و نحوه درخواست ویزا اطلاع کامل داشته باشید. برای درخواست ویزا در کنسولگری هلند، باید هزینه ای را پرداخت کنید و 6 ماه قبل از سفر باید برای درخواست ویزا اقدام نمایید. سریعترین راه از ایران به هلند پرواز است که 160 تا 420 یورو هزینه دارد و 8 ساعت طول می کشد (با احتساب ترانسفر). ارزان ترین راه برای رفتن از ایران به هلند اتوبوس است که بین 160 تا 230 یورو هزینه دارد و 3 روز و 16 ساعت طول می کشد! برای اطلاعات بیشتر درباره تور هلند روی لینک زیر کلیک کنید:

چیزهایی که باید درباره کشور هلند بدانید

 1. دولت هلند پادشاهی مشروطه است و یک تعطیل رسمی به نام روز پادشاه دارد که در 27 آوریل جشن گرفته می شود.
 2. پول رایج هلند یورو است و برای سفر به هلند به ویزای شنگن نیاز دارید.
 3. برای رانندگی در هلند به گواهینامه بین‌المللی (IDP) نیاز دارید و هلند در 1+ ساعت گرینویچ قرار دارد.
 4. رنگ ملی هلند نارنجی است. این رنگ برگرفته از خانواده سلطنتی هلند می باشد.
 5. در حالی که آمستردام پایتخت این کشور است، دولت هلند در لاهه واقع شده است.
 6. هلند تنها کشوری است که در آن تعداد دوچرخه بیشتر از مردم است؛ با حدود 22 میلیون دوچرخه برای تنها 17 میلیون نفر.
 7. هلندی ها از سال 400 پس از میلاد به تولید پنیر پرداخته اند و در حال حاضر، بزرگترین صادرکننده پنیر به ارزش 7 میلیارد یورو می باشند.
 8. هلندی ها جزو بلندقدترین افراد اروپا هستند.
 9. هلند دومین مصرف کننده بزرگ قهوه در جهان است.
 10. هلندی ها معمولا شروع کننده گفتگو نیستند. با این حال، وقتی با آن ها صحبت کنید بلافاصله و مشتاقانه پاسخ خواهند داد.
 11. بسیاری از هنرمندان مشهور جهان از رامبراند گرفته تا ون‌گوگ، نقاشان معروف، در هلند زندگی می‌کردند.
 12. یکی از قوانین عجیب هلند این است که در طول سال نمی توانید از لوازم آتش بازی استفاده کنید، به جز شب سال نوی میلادی!
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «کشور هلند» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.