زمان مطالعه: 6 دقیقه
آیا لاک برای ناخن ضرر دارد؟

آیا لاک برای ناخن ضرر دارد؟

برای حفاظت و مراقبت از ناخن، محصولات متنوعی وجود دارد که عبارتند از: جلا دهنده و لاک ناخن، سفت کننده های...

اگرچه زنان به طور مداوم از لاک ناخن استفاده می‌کنند، ولی عموما از اثرات آن بر سلامتی آگاه نیستند. یک مطالعه جدید نشان داد که بسیاری از محبوب‌ترین مارک‌های لاک ناخن در آمریکا بسیار خطرناک‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود. آیا می‌دانید 10 ساعت بعد از زدن لاک ناخن چه اتفاقی برای بدن می‌افتد؟ در ادامه با ما در آسمونی همراه باشید.

برای حفاظت و مراقبت از ناخن، محصولات متنوعی وجود دارد که عبارتند از: جلا دهنده و لاک ناخن، سفت کننده های ناخن، پاک کننده لاک ناخن (لاک پاکن کن)، سفیدکننده های صفحه ناخن و لبه های ناخن، خشک کننده لاک ناخن، مرطوب کننده ناخن، ساینده صفحه ناخن و برطرف کننده ریشه های دور ناخن...

لاک‌ ناخن یک ترکیب تزیین‌ کننده صفحه ناخن است که معمولا به صورت موقت مورد استفاده قرار می‌گیرد و شامل یک ماده معدنی رنگین است که در یک حلال فرار قرار گرفته است و یک ماده لایه ساز به نام نیتروسلولز که منشا گیاهی دارد و وقتی در سطح ناخن قرار می گیرد به خوبی به ناخن می چسبد و به آن جلا و درخشندگی می دهد.

این لایه سلولزی نسبت به اکسیژن موجود در هوا نفوذپذیر است و به اکسیژن موجود در هوا اجازه می دهد که به راحتی وارد صفحه ناخن نشود و به ناخن استحکام ببخشد. ضمنا این ماده گیاهی سلولزی، تبخیر آب صفحه ناخن را کاهش می دهد و مانع خشکی و شکنندگی ناخن می شود. بنابراین افرادی که دارای ناخن های ضعیف و شکننده هستند می توانند با استفاده از لاک ناخن به میزان رطوبت ناخن ها بیفزایند و از آن به عنوان یک عامل درمانی استفاده کنند. غالبا مشاهده می شود که در معابر عمومی شیشه های محتوی لاک ناخن در معرض فروش قرار می گیرد که به هیج وجه مجوز وزارت بهداشت را ندارند و از ترکیبات غیراستاندارد تهیه شده و جز ضرر، چیز دیگری را عاید خریدار نمی کند.

از آنجایی که این ماده سلولزی به تدریج سفت و سخت می شود به آن یک ماده رزینی یا صمغ گیاهی اضافه می کنند که از سفتی و سختی سلولز بکاهد. لاک ناخن از 3 لایه درست شده است؛ یک لایه به نام لایه زیرین یا پوشش زیرین که به راحتی به صفحه ناخن می چسبد و مانع ترک خوردن لاک ناخن می شود. دومین لایه، لایه رنگین است و سومین لایه که در خارجی ترین قسمت لاک ناخن قرار می گیرد به لاک ناخن، خاصیت درخشندگی می دهد و مانع شکنندگی لاک ناخن می شود.

خوب و بد زدن لاک ناخن

آیا لاک برای ناخن ضرر دارد؟
آیا لاک برای ناخن ضرر دارد؟

به گفته Daily Mail، کارکنان سالن‌های زیبایی و ناخن در قبال سلامتی خود قیمت بالایی می‌پردازند. قرار گرفتن در معرض محصولات مراقبت از ناخن با مواد شیمیایی مضر می‌تواند منجر به عوارض بسیاری برای سلامتی شود. مواردی از قبیل تحریکات پوستی، آسیب‌های چشمی و واکنش‌های آلرژیک از جمله این عوارض هستند. آن‌ها همچنین دچار مشکلات تفکر و حافظه، علائم عصبی، تهوع، مشکلات تنفسی، سرطان و انقباضات غیر قابل کنترل عضلات در فرآیندهای تولید مثل و اختلال رشد می‌شوند. همه این‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که زدن لاک ناخن این روزها به یک ترند جهانی تبدیل شده است.

مطالعات تحقیقاتی، تاثیرات حاد سلامت در این کارکنان را اثبات کرده است. سردرد، مشکلات تنفسی و تحریکات پوستی چیزیست که معمولا به دلیل قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض حلال‌های به کار رفته در این محصولات، اتفاق می‌افتد.

مطالعات اخیر در مورد زدن لاک ناخن

nail-polish-harmful
nail-polish-harmful

یک مطالعه اخیر در مورد زدن لاک ناخن، برخی از واقعیت‌های بسیار نگران‌کننده در مورد آن‌ها را آشکار می‌کند. تحقیقی که توسط دانشگاه Duke و سازمان بهداشت عمومی کار گروه محیط زیست انجام شد. نتایج و نشان می‌دهند که ما با هر بار زدن لاک ناخن، حداقل یک ماده شیمیایی مختل‌کننده هورمون را جذب می‌کنیم. جامعه آماری این مطالعه شامل 24 زن است که برای علائم سموم شیمیایی مورد آزمایش قرار گرفتند. در تک تک آن‌ها شواهد وجود مواد سمی پیدا شد که به دلیل استفاده از لاک ناخن بود. همه آن‌ها فقط 10 ساعت پس از زدن لاک ناخن، علائم «تری فنیل فسفات» را نشان دادند.

در مطالعات پیگیرانه بعدی، تیم محققان 10 قطعه مختلف ناخن را برای تری فنیل فسفات آزمایش کردند و این ماده را در 8 مورد از آن‌ها یافتند. دو مورد از لاک‌هایی که وجود مواد شیمیایی در آن‍‌ها مثبت بود، این ماده را حتی در برچسب محصول خود درج نکرده بودند. این موضوع حتی نگران‌کننده‌تر است؛ زیرا، نمی‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که محول خریداری شده ما حاوی این ماده شیمیایی مضر هستند یا خیر.این درحالی است که حتی اگر به عنوان یک ماده تشکیل‌دهنده در لیست قرار نگیرد. تری فنیل فسفات (TPHP)، سیستم غدد درون‌ریز که کنترل تمام هورمون‌های بدن را عهده‌دار است، مختل می‌کند. محقق ارشد، دکتر «هدر استپلتون»، می‌گوید:

شواهد در حال رشدی وجود دارد که نشان می‌دهد TPHP ممکن است بر تنظیم هورمون‌ها، متابولیسم، تولید مثل و رشد تاثیرگذار باشد.

این موضوع مخصوصا برای دختران جوانی که مرتبا از لاک ناخن استفاده می‌کنند، بسیار خطرناک است. زیرا، رشد هورمونی سالم، بخش مهمی از رشد آن‌ها را تشکیل می‌دهد.

زدن لاک ناخن و TPHP

آیا لاک برای ناخن ضرر دارد؟
آیا لاک برای ناخن ضرر دارد؟

TPHP خطرات جدی برای سلامتی هر کسی که در معرض آن قرار دارد، ایجاد می‌کند. این ماده یک سم غدد درون‌ریز و دستگاه تولید مثل، سم اعصاب نوروتوکسین، حساسیت‌زا و یک ماده تحریک‌کننده پوست است. شرکت‌ها این ماده شیمیایی را به محصولات خود اضافه می‌کنند تا باعث اشتعال‌پذیری کمتری شوند. همچنین در لاک ناخن با این هدف افزوده می‌شود که آن را به سختی به ناخن بچسباند. جامعه هدف این محصولات زیبایی باید بین زدن لاک ناخن و مسموم کردن بدن خود با TPHP، انتخاب کنند.

مضرات لاک ناخن

nail-polish-harmful
nail-polish-harmful

موادی در لاک ناخن وجود دارد که برای سلامتی انسان مضر است.

  1. فرم آلدهید : از این ماده در محصولات آرایشی به خصوص لاک ناخن استفاده می شود .
    این ماده ممکن است باعث سوزش پوست ، بینی یا چشم ها شود اما در موارد حاد تر می تواند موجب سرطان شود.البته برندهای بزرگ این ماده را از ساختار لاک حذف کرده اند.
  2. تولوئن : تولوئن نیز ممکن است باعث سردرد ، سرگیجه و خستگی گردد.
    این ماده را در رنگ ها و بنزین استفاده می کنند که ممکن است به سیستم عصبی ، کلیه ها و قلب آسیب برساند.
  3. Dibutlyl Phthalate (DBP) : استفاده از این ماده شیمیایی از سال 2005 در اروپا ممنوع شده شده است.این ماده سمی می تواند از طریق ناخن ها جذب شود.

در بیشتر لاک های ناخن از این مواد استفاده شده است اما به یاد داشته باشید که مقدار این مواد خیلی کم است و فقط در صورت استفاده مکرر و طولانی میتواند ایجاد مشکل کند .

عوارض مصرف طولانی مدت لاک ناخن

آیا لاک برای ناخن ضرر دارد؟
آیا لاک برای ناخن ضرر دارد؟

عوارض و مشکلات مصرف طولانی مدت لاک ناخن عبارتند از زردرنگ شدن صفحه ناخن که معمولا پس از مصرف یک هفته ای از لاک قرمز رنگ و پاک کردن آن ظاهر می شود که پس از 2 هفته از پاک کردن لاک، خود به خود و بدون هیچ درمانی به حالت اولش برمی گردد و همچنین افرادی که نسبت به رزین یا صمغ موجود در لاک زمینه حساسیت دارند دچار اگزمای بافت های حاشیه صفحه ناخن می شوند. مصرف لاک های غیرمجاز می تواند باعث خشک شدن ناخن و شکنندگی آنها شود و عوارض حساسیتی بسیار خطرناکی را به جا بگذارد. درون شیشه های لاک ناخن، اغلب گلوله های نیکلی وجود دارد که به عنوان مخلوط کننده اجزای مختلف لاک به هنگام تکان دادن عمل می کند و اشخاصی که نسبت به زیورآلات بدلی مانند النگو، گوشواره و گردنبند حساسیت دارند در برابر این نوع لاک ها دچار حساسیت های جلدی شدید خواهند شد.

کلام آخر

nail-polish-harmful
nail-polish-harmful

در کنار تمام سودجویی‌ها و بی‌ملاحظگی‌های رایج در بین تولیدکنندگان محصولات زیبایی، خوشبختانه برخی از شرکت‌ها از این عوارض جانبی در لاک‌های ناخن آگاه هستند. آن‌ها تصمیم گرفتند به گزینه‌های طبیعی‌تر و ایمن‌تری روی آورند. مواردی کاملا گیاهی و بدون سموم هستند. برندهایی که تمامی مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها بر پایه آب و عاری از فرمالدئید، تولوئن، دیبوتیل فتالات، جیوه یا محصولات گندم است. یا مواردی که با روغن آرگان ترکیب شده و باعث مرطوب شدن ناخن‌ها می‌شوند.

برای همه دوستداران مانیکور و پدیکور بسیار آسان است که به این گزینه‌های آگاه به سلامتی روی آورند. بهتر است که سبک خود را به صورت ارزان و بی‌خطر به مشتریان خود ارائه داده و به سلامتی خود نیز اهمیت دهند

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «آیا لاک برای ناخن ضرر دارد؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.